Václavky jsou jedovaté, přesto je ale jíme! Naučte se václavky chutně připravit

Václavky jsou jedovaté, přesto je ale jíme! Naučte se václavky chutně připravit

Václavky patří mezi houbaři k velmi oblíbenému druhu hub. I když samy o sobě patří do skupiny jedovatých hub, po tepelné úpravě vám nehrozí žádné nebezpečí. Výborné jsou například pro přípravu václavkového guláše, skvěle se hodí také do dršťkové polévky. Poradíme, kdy je nejvhodnější doba na sběr václavek a chutné recepty, kterými okouzlíte mlsnou rodinu i přátele.

Čtěte také:

Smrž nevypadá lákavě, jeho chuť ale dostane každého! Poradíme také, jak na pěstování smržů doma

Václavky a jejich taxonomie

Václavky spadají pod houby stopkovýtrusné rostoucích na stromech, na nichž parazitují. Existuje jich několik druhů, ovšem nejhojnějším je václavka smrková, která způsobuje obrovské škody na kořenech a bázi smrků. Zajímavostí je, že václavky patří mezi nejstarší živé organismy. Známá je tisíce let stará václavka smrková pokrývající plochu zhruba 9 km2.

 

Říše

houby (Fungi)

Oddělení

houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)

Třída

stopkovýtrusé (basidiomycetes)

Podtřída

houby rouškaté (Agaricomycetidae)

Řád

lupenotvaré (Agaricales)

Čeleď

Physalacriaceae

Rod

václavka (Armillaria)
(Fr.) Staude

Jak poznat václavky a kde je najít?

Václavky můžeme rozdělit na tři skupiny - bezprstenné, s bílým a žlutým lemem, přičemž existuje až sedm rozdílných druhů. Obecně však můžeme říci, že klobouky václavek mají mnoho odstínů hnědé a žlutohnědé barvy s trvalými šupinkami. Třeň václavek je zbarvena podobně, jen v trochu světlejších odstínech. Klobouk má v průměru 2 až 15 cm, třeň může být vysoká 5 ž 15 cm. Václavky rostou až do prosince, ale nejvhodnějším obdobím pro sběr je chladnější počasí kolem sv. Václava. I kvůli tomu získaly václavky své jméno.

Václavky rostou ve větších trsech na kmenech odumřelých stromků či pařezech. Lidé si je často pletou s jinými pařezovými houbami. Nejčastěji narazíte v lese asi na václavku smrkovou a hlíznatou. Jejich kloboučky vypadají, jako kdybyste je lehce posypali skořicí.

Kam na houby je jeden z našich dřívějších článků. Přečtěte si ho!

vaclavky-1

Václavky mají léčebné účinky

Václavky obsahují draslík, fosfor a vápník, tedy zdraví prospěšné látky. Již lidé z doby staré Číny znali václavky jako léčivou houbu, kterou používali na plicní i jaterní choroby a mnohé žaludeční potíže. Při pravidelném pojídání václavek můžete předcházet pálení žáhy, dokáže působit proti bolesti zad nebo zabraňuje vysušování pokožky.

Václavky také pomáhají na plicní a jaterní onemocnění, posilují váš trávicí trakt a zlepšují prokrvení mozku. Výtažky z václavek působí proti plísním a bakteriím jako jsou například pneumokoci a stafylokoci. Pokud si václavky usušíte a rozdrtíte na prášek, můžete si jej přidávat do čaje nebo jídla, a to po celý rok.

Pokud vás zajímají i další houby, podívejte se do našeho přehledného ATLASU HUB

Jak václavky upravit?

Václavky patří mezi jedovaté houby, proto je potřeba, aby se tepelně upravili, a to alespoň po dobu 20-30 minut. Pokud byste byli nedočkaví a snědli nedostatečně tepelně upravené václavky, hrozí vám bolesti břicha, průjem a zvracení. Nestačí je tedy pouze osmažit či ogrilovat, ale je potřeba si na ně v kuchyni vynahradit trochu více času a trpělivosti.

Václavky jsou však opravdovou delikatesou a pokud si s nimi dáte větší práci, vykouzlíte z nich v kuchyni chutné pokrmy. Jelikož mají spíše trpkou chuť, hodí se k nakládání, do polévek či gulášů. Přinášíme vám několik receptů na úpravu václavek, se kterými se stanete kulinářskými mistry.

Václavky: 3 chutné recepty

Jak jsme se již zmínili, václavky je nutné tepelně upravit, aby nám nenadělali zdravotní potíže a my si je mohli řádně vychutnat. Pojďme si ukázat tři skvělé recepty z václavek. Jsou jimi dršťková polévka z václavek, václavkový guláš a václavky v octě.

Václavkový guláš

Ingredience

  • 1 kg nakrájených václavek
  • 250 ml smetany
  • Olej/sádlo/máslo
  • 2 cibule
  • sladká červená paprika
  • Feferonka
  • Majoránka
  • Kmín a sůl
  • Česnek
  • Hladká mouka
  • Bujón

Václavkový guláš - postup

Očištěné a nakrájené václavky povaříme 5 minut ve vodě a slijeme. Na pánvi osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku a přidáme trochu kmínu. Až je cibulka hotová, přidáme dvě až tři lžičky červené papriky, nakrájenou feferonku, bujón, sůl a všechny povařené václavky. Všechno podlijeme vodou a asi 30 minut dále vaříme. Za stálého míchání přilijeme do guláše hladkou mouku rozšlehanou ve smetaně, abychom guláš z václavek zahustili. To vše na závěr dochutíme česnekem a majoránkou. Servírovat můžeme s knedlíkem nebo pouze s pečivem. Dozdobit můžeme václavkový guláš čerstvou petrželkou.

vaclavkovy-gulas_1

Dršťková polévka z václavek

Ingredience:

  • 500 g václavek
  • 1 větší cibule
  • Olej
  • 2 lžíce hladké mouky
  • Hovězí vývar
  • 3 stroužky česneku
  • Majoránka
  • Červená paprika mletá
  • Pepř
  • Kmín
  • Sůl

Dršťková polévka z václavek -  postup

Očištěné václavky nakrájíme na kousky a dáme vařit do hrnce s vodou asi na 30 minut. Mezitím si na oleji osmahneme do zlatova drobně nakrájenou cibuli, kterou zaprášíme 2 lžíci hladké mouky. Za stálého míchání přidáme červenou mletou papriku, špetku soli, pepře a kmínu. Poté zalijeme cibuli trochou vody, přidáme vývar, majoránku, rozetřený česnek a nakonec václavky, které jsme si před přidáním slili a nechali okapat. Vaříme asi dalších 20 minut, aby nám vše pěkně změklo. V případě potřeby dochutíme dršťkovou polévku z václavek dalším kořením dle naší chuti.

Václavky v octě

Ingredience:

  • 500 g václavek
  • 1 palice česneku

Na nálev

  • 2 l vody
  • 500 ml octa
  • 150 g cukru
  • 70 g soli
  • 1 bobkový list
  • 2 ks nového koření
  • 2 ks celého pepře
  • Stroužky česneku

Václavky v octě – postup

Nejprve všechny václavky dobře očistíme a nakrájíme na plátky nebo kostečky podle toho, jaký tvar vám vyhovuje. Zhruba na 10 minut je povaříme v mírně osolené vodě. Poté je scedíme a dáme vychladnout. Mezitím si připravíme nálev na václavky. Všechny ingredience na nálev smícháme dohromady a přivedeme je k varu. Pozor ale! Nálev nevaříme, pouze po přivedení k varu ihned odtavíme a necháme vychladnout. Nachystáme si zavařovací skleničky a začneme plnit václavkami. Ty postupně do sklenice skládáme a proléváme vychladnutým nálevem. Do každé sklenice vložíme ještě jeden stroužek česneku. Sklenice uzavřeme, vložíme do velkého hrnce a při teplotě cca 100 °C sterilujeme asi 35 minut.

vaclavky-v-octu

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
  6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
  7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
  8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
  9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
  10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
  11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
  12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
  13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
  14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
  15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
  16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
  17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
  18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
  19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
  20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
  21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.