Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Hřib žlutomasý zvaný také hřib babka patří k nejčastěji sbíraným houbám u nás. Milovníci pravých hřibů jej sice považují za méně hodnotný. Jiní houbaři jej ale naopak preferují, protože v případě záměny s jinou houbou se jedná pouze o houby jedlé, a tím pádem je jeho sběr docela bezpečný. Hřib babka se hodí téměř do každého jídla, kam běžně dáváte houby – vhodnými recepty se můžete také inspirovat na konci článku.

Čtěte také:

Atlas hub

Hřib žlutomasý – taxonomie

  • Říše – houby (Fungi)
  • Oddělení – houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
  • Třída – Agaricomycetes
  • Pododdělení – Agaricomycotina
  • Řád – hřibotvaré (Boletales)
  • Čeleď – hřibovité (Boletaceae)
  • Rod – hřib (Xerocomellus)

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) má mnoho lidových názvů – nejznámější je hřib babka, ale také třeba máslový hřib, podmáselník, sameťák nebo třeba praskáč. Velikostně narůstá s kloboukem od 3 do 12 centimetrů. Povrch klobouku je nejprve hladký, sametový, později rozpraská. Barvu má klobouk od světlešedé po tmavě hnědou, pod horní vrstvou je vrstva červená, a proto mají i praskliny červený vzor.

Dužina, jak název napovídá, je žlutá a měkká. Hřib babka je charakteristický tím, že poškozená místa dužiny se zbarvují do zelenomodra. Třeň je spíše užší, přibližně 3-10 centimetrů vysoký, žluté nebo červené barvy. Pokud byste si při sběru hub někdy nebyli jistí jejich určením, od toho je tu náš ATLAS HUB.

Hřib babka – hrozí při sběru nějaké nebezpečí?

Hřib žlutomasý je velmi rozšířený po celé České republice, v nížinách i na horách. Roste většinou v lesech, listnatých, jehličnatých i smíšených, ale najít ho můžete na zahradě i v parku. Hřib babka se často vyskytuje ve skupinách, takže pokud najdete to správné místo, bude úlovek bohatý. Poradíme vám, kam na houby! Přečtěte si náš článek. Hřib babka roste v lese většinou od května do listopadu. Zaměnit hřib žlutomasý lze nejčastěji za hřib sametový, plstnatý nebo osmahlý, což jsou ale vše jedlé houby.

Nebezpečnou vlastností této houby je, že ji napadá nedohub zlatovýtrusný. Ten na hřibu poznáte podle bělavého, žlutého nebo žlutohnědého povlaku. Nedohub uvolňuje jedovaté mykotoxiny a houby, které napadne, jsou pak jedovaté. Koncentrace mykotoxinu v napadené houbě není závratná, ale jejich konzumace není pro zdraví vhodná. Proto je vhodnější, když se hřib žlutomasý sbírá ještě mladý a nerozpraskaný – u takové houby je napadení nedohubem méně pravděpodobné.

Sušení a zpracování babky

Ze stejného důvodu se můžete setkat s informací, že hřib babka se nemá sušit. Sušit jej můžete, ale protože rychle zpětně natahuje vlhkost, doporučuje se sušit hřib žlutomasý při nekolísavé teplotě a pokud možno rychle – například v elektrické sušičce. V každém případě je důležité hřib žlutomasý po nasbírání zpracovat rychle, protože snadno podléhá zkáze. Přečtěte si, jak správně na sušení hub

babky1

Pokud nevíte, jak na zpracování hub, přečtěte si následující článek.

Hřib žlutomasý – recepty

Ve srovnání s jinými houbami má hřib babka méně intenzivní houbovou vůni, takže ho můžeme přidat i do jídel pro strávníky, kteří houby příliš nemilují. Chuťově je hřib žlutomasý lehce nakyslý a hotová jídla tak spíše jen doladí a nepřebije chuť ostatních přísad. Nejčastěji ho tak využijete do polévek a omáček.

Houbová bramboračka s babkami

Na polévku si nachystáme:

  • 3 hrsti čerstvých babek
  • 2-3 brambory
  • 4 lžíce oleje
  • 1 cibuli
  • 2 stroužky česneku
  • 250 ml smetany
  • 2 lžíce hladké mouky
  • majoránku
  • sůl
  • pepř 

Cibuli, česnek a houby očistíme. Brambory oloupeme. Cibuli nakrájíme najemno. Na pánvi na menším množství oleje osmahneme cibuli a poté i na kousky nakrájené houby. V hrnci z větší části oleje a hladké moukyumícháme jíšku, kterou zalijeme teplou vodou a důkladně rozmícháme. Do hrnce přidáme houby a na kousky nakrájené brambory, vše osolíme a opepříme. Polévku vaříme 20-30 minut, dokud brambory nezměknou. Poté ji dochutíme majoránkou a utřeným česnekem a zjemníme smetanou.

recept

Nestačil vám tento houbový recept? Přečtěte si také recepty na houbovou omáčku

Hřib babka – smaženice – recept

Na přípravu smaženice budeme potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci sádla nebo másla
  • 1 cibuli
  • 500 g babek
  • 2 stroužky česneku
  • 5 vajec
  • sůl
  • pepř

Babky očistímea nakrájíme na menší kousky. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme najemno. V pánvi rozpustíme sádlo, lehce na něm osmahneme cibuli a česnek a přidáme nakrájené babky. Po krátkém orestování babky na pánvi přikryjeme poklicí a asi 10 minut podusíme. V hrnku rozkvedláme vejce a přidáme je k změklým babkám. Smaženici ochutíme solí a pepřem a za stálého míchání dosmažíme tak, aby vejce zůstala vláčná. Hotovou smaženici podáváme s pečivem a nakrájenou čerstvou zeleninou. 

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
  6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
  7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
  8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
  9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
  10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
  11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
  12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
  13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
  14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
  15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
  16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
  17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
  18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
  19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
  20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
  21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.