Houba kombucha skvěle chutná, osvěží a je zdravá!

Houba kombucha skvěle chutná, osvěží a je zdravá!

Kombucha zní tak trošku exoticky. Určitě jste ji už někdy viděli nebo o ní alespoň slyšeli. Houba kombucha vypadá jako medúza a z obyčejného čaje vytvoří lahodný a zároveň neuvěřitelně zdravý nápoj. Je u nás známá už vcelku dlouhou dobu, přesto neuškodí zrekapitulovat si, s čím vším nám kombucha může pomoci.

Tahle hladká čaj-milující houba kombucha má své kořeny v asijské části Ruska, kde ji tamní obyvatelé pili po staletí. Teprve až během 19. století si jí všimla i vědecká veřejnost a kombucha se dostala pod jejich drobnohled. Začali ji zkoumat. A to, co zjistili, bylo ohromující….

Kombucha jako zázrak minulého století?

Houba kombucha je neuvěřitelně zdravý nápoj! Popularitu si pak získala zejména v době po 2. světové válce. V té době se totiž Ruskem rozšířilo množství lidí s nádorovými onemocněními. Tedy vyjma oblastí, kde lidé kombuchu dále popíjeli. Odborníci proto dali hlavy dohromady a začali tyto oblasti zkoumat. Záhadu se jim vysvětlit nepodařilo. Podle všech testů na tom měli být obyvatelé těchto oblastí ještě mnohem hůř, než kdekoliv jinde. Přesto tomu tak nebylo. Zásluhu tak přisoudili právě této houbě. Že to zní jako pohádka? Možná ano, ovšem pozitivní účinky kombuchy na lidské tělo byly od té doby potvrzeny už nesčetněkrát. Navíc díky své popularitě se od té doby kombucha rozšířila více na západ, kde je ještě více populární než ve své domovině.

Houba kombucha: Koupená nebo domácí?

Možná jste už i v obchodě narazili na plastovou láhev se zakalenou tekutinou, na kterém je nápis „kombucha“. Jestliže nemáte chuť pouštět se do vlastního „pěstování“ kombuchy, pak můžete ozkoušet tento koupený nápoj. Musíme vás však upozornit, že to není ono. A k originálu se chuť kupované kombuchy blíží jen velmi pozvolna.

kombucha houba

Tedy nejlepší variantou je pořídit si takzvanou násadu domů a pustit se do domácí výroby lahodného a cennými látkami nabitého čaje. Násadu seženete například v prodejnách se zdravou výživou. Případně se poptejte ve svém okolí. Kombucha se totiž množí. Takže ti, kteří ji pěstují, mívají přebytky a ty pak většinou i darují ve svém okolí.

K čemu je dobrá houba kombucha?

Nápoj z houby obsahuje dvě pro nás důležité látky – kyselinu glukonovou a glukoronovou. Tělo si tyto dvě látky dovede sice vyrobit samo, nicméně pokud jsme často ve stresu nebo žijeme ve smogovém prostředí, docela se hodí, pokud nám houba kombucha s těmito kyselinami pomůže. Kombucha nám dále dokáže dopřát kyselinu listovou, kyselinu mléčnou i vitamíny skupiny B a vitamín C.

Houba kombucha: Jak na „chov“?

Budeme potřebovat základní kulturu – tedy násadu kombuchy, dále cukr či med a zelený nebo černý čaj. Výjimečně můžete použít i ovocný, ale není to ono. Lepší je napřklad ochucený černý čaj nebo různé čajové směsi.

  1. Čtyři sáčky (nebo 1-2 vrchovaté polévkové lžíce sypaného čaje) zalijeme litrem vroucí vody a vyluhujeme.
  2. Výluh osladíme 5-6 polévkovými lžícemi cukru nebo 3-4 lžícemimi medu. K oslazení můžete použít i lístky stévie sladké, což je skvělá varianta pro diabetiky. A taky pro hubnoucí, protože stévie neobsahuje žádné kalorie.
  3. Hotový čaj necháme vyhladit na pokojovou teplotu (cca 23°C). Je to proto, že teplota vyšší jí nevyhovuje a nad 40°C už dokonce hyne.
  4. Poté přidáme houbovou násadu. Hrdlo lahve (ideální je široká 2 l zavařovací sklenice) uzavřeme plátnem a převážeme například gumičkou. Houba vložená do čaje nikdy neklesne ke dnu, pouze zůstane plavat na povrchu. V průběhu kvašení počítejte s tím, že se bude na vámi vložené houbě vytvářet nová. A pokud obě nesrostou v jednu, můžete pak novou oddělit a udělat si další várku čaje nebo ji třeba darovat někomu v rodině.
  5. Naplněnou lahev postavíme na temnější místo s pokojovou teplotou a necháme kvasit – cca týden až deset dní. Poté nápoj scedíme a houbě uvaříme čaj nový.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.