Jidášovo ucho – exotická houba se všestranným využitím. Najdete ji i v lese!

Jidášovo ucho – exotická houba se všestranným využitím. Najdete ji i v lese!

Tuto neobvyklou houbu znáte nejspíš z jídel asijského typu. Kde si ji můžete sami nasbírat? Jaké pozitivní účinky má na vaše zdraví a jak si ji chutně upravit? Přečtete si více o houbě se záhadným názvem Jidášovo ucho – recepty najdete na konci článku.

Jidášovo ucho – taxonomie 

Říše - houby (Fungi)

Oddělení - houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)

Třída – agaricomycetes

Pododdělení - agaricomycotina

Řád – boltcovitkotvaré (Auriculariales)

Čeleď - bolcovitkovité (Auriculariaceae)

Rod - bolcovitka (Auricularia)

Tato černá houba se čínsky nazývá „mu-er“, což znamená „dřevnatá ouška“. Název Jidášovo ucho získala podle pověsti, že ji poprvé našli na stromě, na kterém se oběsil Jidáš.

Jidášovo ucho poznáme podle gelovitých blan, které mají velikost obvykle 2-12 centimetrů. Pokud najdete plodnice větší, jedná se zpravidla o příbuznou boltcovitku mozkovitou, která je sice jedlá, ale již ne tak chutná. Čerstvé plodnice mají světle nebo tmavě hnědou barvu. Svou charakteristickou černou barvu získají až při usušení. Právě sušení je nejčastějším způsobem, jak si zásoby této houby uchovat k dalšímu využití v kuchyni.

Jidášovo ucho – pěstování aneb najdeme ho i u nás?

Sušené Jidášovo ucho si můžeme poměrně jednoduše a levně koupit v obchodech se zdravou výživou či asijských obchodech. Pokud však rádi sbíráte houby vlastními silami, máme pro vás dobrou zprávu. I když je vzhled této houby poměrně exotický, jeden z jejích druhů – boltcovitka bezová – roste i u nás. Můžeme ji najít nejen na bezu nebo akátu, ale také na starých a odumřelých kmenech listnatých stromů jako je javor, dub, buk nebo vrba. Na černém bezu ji však najdeme nejčastěji.  Poradíme vám, kam na houby! Přečtěte si náš článek. 

Výhodou je, že Jidášovo ucho můžeme sbírat téměř celoročně. Svědčí mu především silné deště. Důležité je sbírat Jidášovo ucho vždy čerstvé než jej pokryje zelená řasa. Ve vlhku houba bobtná, v suchém období je svraštělá a tuhá. Pokud byste si při sběru hub někdy nebyli jistí jejich určením, od toho je tu náš ATLAS HUB.

Jidášovo ucho – pozitivní účinky na zdraví 

čínské medicíně má Jidášovo ucho dlouholeté využití. Z nejčastějších účinků se využívá na potíže očí, nosu a krku. Doporučuje se také na podporu léčby hemeroidů. Jidášovo ucho přispívá ke snižování krevního tlaku, a protože zabraňuje shlukování krevních destiček, působí proti trombózám, infarktu a kornatění cév.

Pro své vlastnosti je Jidášovo ucho používáno na zlepšení zažívání včetně bolestí břicha a žaludku. Celkově tato houba posiluje imunitu a detoxikuje díky obsahu antioxidantů. Navíc zdá se - urychluje hojení, čehož se využívá například po porodu. Vedle pozitivního vlivu na kvalitu pleti, vlasů a nehtů dále působí příznivě na lidskou psychiku.

Jediným omezením v konzumaci Jidášova ucha je těhotenství, kdy se doporučuje mu vyhnout z důvodu nebezpečí možného potratu. Naopak k alergickým reakcím dochází u této houby jen zřídka, a to i tak při konzumaci velkého množství nad 250 gramů čerstvých hub.

Jidášovo ucho – recepty

Chuťově není Jidášovo ucho příliš výrazné a ani nijak zvlášť nevoní. Texturu má mírně křupavou. Barevně vytváří zajímavý kontrast s ostatními ingrediencemi. Díky své neutrálnosti je možné ho využít v široké škále receptů, nejčastěji se s ním však setkáme v jídlech asijské kuchyně, variant na „čínu“ se i u nás připravuje mnoho. Vedle toho jej samozřejmě můžeme uplatnit i v klasické české kuchyni – například v bramboračce, rizotu či v salátu nebo omáčce, jak si ukážeme níže.

Pokud budeme Jidášovo ucho namáčet, nebo vařit, odvar z něj můžeme vypít i jako čaj a využít tak prospěšné látky, které se do výluhu uvolní. Pokud nevíte, jak na zpracování hub, přečtěte si následující článek.

Jidášovo ucho v čínské polévce 

Ingedience

  • 5 g sušeného Jidášova ucha
  • 1 balení skleněných nudlí
  • 2 litry kuřecího vývaru
  • 150 g kuřecího masa
  • 1 mrkev
  • 1 vejce
  • 100 g pórku
  • sójovou omáčku
  • ústřicovou omáčku
  • olej

Jidášovo ucho v čínské polévce – recept 

Jidášovo ucho namočíme na hodinu do vlažné vody a poté ho nakrájíme na menší kousky. Na oleji orestujeme kuřecí maso nakrájené na kousky, přidáme očištěnou a nakrájenou mrkev, pórek a Jidášovo ucho. Vše zalijeme vývarem a vaříme asi půl hodiny téměř do měkka. Skleněné nudle nejprve na 10 minut namočíme do vody, poté je přidáme do polévky a ještě krátce povaříme. Vejce rozmícháme a vmícháme do polévky na konci vaření. Polévku dochutíme sójovou a ústřicovou omáčkou a ihned podáváme.

 jidášovo ucho2

Zeleninový salát s Jidášovým uchem

Ingedience

  • 5 g sušeného Jidášova ucha
  • 1 salátovou okurku
  • 1 čerstvou červenou papriku
  • půl pórku
  • polovinu malé plechovky sterilované kukuřice
  • cukr
  • sůl
  • pepř
  • olivový olej ochucený

Zeleninový salát s Jidášovým uchem - recept

Sušené Jidášovo ucho namočíme na hodinu do vody, poté ho 20 minut povaříme a nakonec nakrájíme na menší kousky. Okurku a papriku očistíme a nakrájíme na kostičky. Můžeme použít i jinou oblíbenou zeleninu. Pórek nakrájíme na tenké proužky. Zeleninu včetně kukuřice a uvařené Jidášovo ucho dáme do mísy, posolíme, opepříme, zakapeme olejem, přidáme malé množství cukru a necháme v lednici několik hodin uležet. Na přípravu salátu můžeme použít i čistý olivový olej, nicméně olej ochucený například chilli nebo česnekem dodá salátu ostřejší chuť.

Salát podáváme samostatně s pečivem nebo jako přílohu ke grilovanému, či jinak upravenému masu.

Jidášovo ucho na smetaně

Ingedience

  • 100 g čerstvého Jidášova ucha
  • 50 g másla
  • 700 ml smetany 
  • 1 cibuli
  • mletou sladkou papriku
  • kukuřičný škrob
  • sůl

Jidášovo ucho na smetaně - recept

Jidášovo ucho omyjeme, nakrájíme na nudličky, osolíme, popepříme a necháme 10 minut odležet. Cibuli očistíme a nakrájíme najemno. V kastrolu rozpustíme máslo, osmahneme na něm lehce cibuli, přidáme mletou papriku, Jidášovo ucho a spolu vše krátce orestujeme. Poté přilijeme do kastrolu malé množství vody a houby ještě asi 15 minut dusíme doměkka. Většinu smetany nalijeme k houbám a za stálého míchání přivedeme omáčku k varu. Zbylou smetanu smícháme s asi 1 lžičkou škrobu a vmícháme ji do vroucí omáčky. Podle potřeby omáčku dochutíme solí a pepřem. Omáčka může skvěle doplnit maso nebo se podávat i bez masa. Přílohu zvolíme podle vlastních preferencí, není nutné vybrat knedlík – omáčka chutná skvěle i s těstovinami nebo rýží

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
  6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
  7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
  8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
  9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
  10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
  11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
  12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
  13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
  14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
  15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
  16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
  17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
  18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
  19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
  20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
  21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.