Pokrytectví se nelze v životě úplně vyhnout. Seberozvojem a sebeuvědoměním jej ale eliminujete. Nebuďte pokrytec!
Pokrytectví je velmi komplikované téma, které se prolíná celou lidskou společností. Život totiž nelze prožít bez toho, aniž byste jakoukoliv jeho formu někdy nezažili. Pokud ale v životě potkáte pokrytce, můžete se mnohému naučit a vnitřně posílit. Tito lidé přinášejí lekce, díky kterým rostete. Nastavují vám zrcadlo a nutí leckdy k zamyšlení nad tím, zda jste snad v pasti pokrytectví také neustrnuli. Pracujte na sobě a vyhněte se „nálepce“ pokrytec!
Lidský život by neměl být pouze o biologických potřebách, ale i o těch duchovních, které jsou spojené s osobním růstem. Sebeuvědomělý člověk totiž může žít mnohem plnohodnotnější život. Nechte se inspirovat radami, díky kterým pokrytectví eliminujete a stanete se morálně pevnější osobností.
Pokrytectví a jeho definice
Charakterizovat pokrytectví umí zřejmě většina lidí a možná i vy máte o něm nějaké to povědomí. Jeden jej může vnímat jako faleš a přetvářku, druhý ho hodnotí jako absenci morálních zásad anebo jejich předstírání. Oba názory jsou vlastně v pořádku a ztotožňují se s reálnou definicí – tedy, že pokrytectví je sice o hlásání morálních zásad a standardů, avšak tomu neodpovídá chování pokrytce. Pokrytec se zkrátka neřídí svou vlastní morálkou, ale vyžaduje ji po ostatních. Myslí si, že to, co dělají druzí, je špatné – avšak ze své podstaty dělá to samé a nedokáže si to přiznat. Toto chování bývá často spojené s pocitem nabubřelého ega a absencí pokory. Cílem pokrytectví je pak potřeba být přijímán či milován.
Eliminace pokrytectví v praxi: Důvěřujte jedině svému morálnímu kompasu a nedejte na názory ostatních
Každý člověk je do jisté míry ovlivnitelný, pokud se pohybuje ve skupině lidí stejně smýšlejících. O tom se ostatně přesvědčili i vědci, kteří udělali vězeňský experiment s čtyřiadvaceti bezproblémovými studenty. Ti byli umístěni do imaginárního vězení jako vězni a dozorci. Chování, které mezi nimi následně nastalo, jevilo natolik šokující prvky, že musel být výzkum z bezpečnostních důvodů ukončen dříve. Tato studie je tedy jasným příkladem toho, jak se lidé mohou změnit vlivem působení prostředí. Proto, pokud se chcete vyhnout pokrytectví ve svém životě, snažte se okolí ignorovat v momentu, kdy si tvoříte nějaký názor. Když to nejde, odejděte z vlivu ostatních lidí – dejte si pauzu a přemýšlejte o samotě.
Pokrytectví se také vyhnete, pakliže nebudete odsuzovat ostatní lidi
Je to velmi snadné, říct nahlas názor o člověku, o kterém nevíme vlastně vůbec nic. Máme prostě pocit, že je takový a makový. Jenže, odsuzování na základě nějakých prostých pocitů, prvního dojmu anebo názorů ostatních je nemorální a stává se pastí pokrytectví. Své názory si tedy, pokud možno nechte pro sebe a než něco řeknete, třikrát si to rozmyslete a hlavně prověřte. Pracujte s fakty, a ne s fámami nebo domněnkami.
Dejte vale pokrytectví posilováním své racionální mysli
Možná jste někdy slyšeli pojem „kognitivní disonance“. Je to vlastně laicky řečeno, spor mezi vědomím a podvědomím, mezi racionalitou a iracionalitou. Definovat se dá tento výraz i jako určitá vnitřní rozpolcenost – např. víte, že něco není správné, ale snažíte se to ospravedlnit a hledáte potvrzení své pravdy. Abyste se tomuto chování vyhnuli, a tím tedy i pokrytectví, musíte se naučit překonávat vědomou myslí své podvědomí. Je to cesta k racionalizaci, k otevřené mysli a schopnosti dívat se na věci objektivně. To vyžaduje složitý trénink.
Další cesty, které vás mohou odvrátit od pokrytectví
Zcela vymýtit ze svého života pokrytectví je krásná myšlenka, která se však nemusí setkat s reálným úspěchem. I přesto, že tomuto chování nedáte sami o sobě šanci, může se objevit u někoho jiného ve vašem okolí. Pokud však zapracujete sami na sobě a půjdete příkladem, možná přinutíte k hlubokému zamyšlení nad jednáním i svého známého pokrytce. Níže je několik dalších způsobů, jak se můžete nadále rozvíjet:
- Nedávejte druhým lidem nereálné sliby a raději se zaměřte na konkrétní činy.
- Pokud se dostanete k jakékoliv moci, nepřestávejte být pokorní. Je v podstatě historickým pravidlem, že mnozí lidé v mocenských pozicích podlehli pokrytectví, zapomněli na pokoru a následně je čekal tvrdý pád.
- Smějte se své nedokonalosti a neberte se v životě tak vážně.
- Zaměřte svůj zrak spíše na duchovní nežli materiální hodnoty.
- Nebuďte zbrklí ve svých rozhodnutích. Nejprve prožijte situaci, poznejte dobře daného člověka a až pak dělejte úsudky.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku