Emocionální stres umí život otočit doslova vzhůru nohama

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. Přitom právě emocionální stres či emocionální úzkost může s naším životem pořádně zahýbat.

A co to vlastně ten emocionální stres nebo emocionální úzkost je? Někdy je těžké popsat, co v danou chvíli přesně cítíme. To, co se nám může zdát jako naprostý konec světa, může blízký pozorovatel vnímat jako naprostou banalitu. Ať už jde o jakoukoliv oblast života. Láska, bolest, zklamání… Pocity, které prožíváme je mnohdy těžké vyjádřit slovy. A pokud už nějaká slova použijeme, mohou se značně lišit od slov, které by použil ten, co vás právě teď poslouchá. Tudíž není takový člověk schopen nikdy pochopit, co se uvnitř nás právě odehrává.

Emocionální stres a úzkost

Zjednodušeně řečeno, emocionální stres nebo emocionální úzkost nastává, když zažíváme extrémní úroveň nepříjemných emocí. Jde o emoce nechtěné, jejich prožívání nás psychicky “bolí”. Téměř vždy doprovází emocionální stres také symptomy jako je špatná nálada, deprese, úzkost, hněv či například smutek. Někteří psychologové a psychiatři označují emocionální stres také jako emocionální tíseň. A považují tento stav vážnější. Rozhodně je třeba udělat něco, abyste své pocity normalizovali. V opačném případě byste totiž mohli mít problémy například i se zvládnutím své každodenní rutiny

Čtěte také:

Víte, jak zvládat stres a předcházet mu?

Příčiny strachu, úzkostí a panických atak

Víte, jak zvládnout konflikt a nedusit v sobě negativní emoce?

Emocionální stres – příznaky:

Emocionální stres nás v životě vždy nějakým způsobem zabrzdí. A rozhodně ne jen v oblasti, které se problém týká. Zastaví nás naprosto všude a máme pocit, že “jedeme na autopilota” a víc rozhodně nemáme šanci zvládnout. Máme pocit, že v našem životě je až příliš mnoho nejistoty a naše optimistické pohledy na svět se obracejí v pesimistické výhledy. Jsme přesvědčeni, že jsme bezmocní. Je pro nás těžké soustředit se na jakoukoliv činnost a v práci přestáváme zvládat běžnou rutinu. Dokonce i naše koníčky, které jsme si ještě nedávno užívaly s radostí, ztratily jiskru. Emocionální stres nemá daleko od mírných depresí, tedy i příznaky, které se objevují, jsou velmi podobné:

  • pocity deprese, úzkostí, citová otupělost
  • klesající výkon ve škole či v práci
  • samota, od lidí kolem sebe si držíte odstup
  • pocity viny či beznaděje

Odborník může pomoci emocionální stres zvládnout

  • potíže s rozhodováním
  • problémy se spánkem
  • podrážděnost či agresivita
  • trápení se stravováním (ztráta chuti k jídlu nebo naopak nadměrná konzumace potravin)
  • fyzické obtíže, jako například: únava, bolesti hlavy či bolesti žaludku

Jak zvládnout emocionální stres?

Emocionální stres může přicházet postupně v případě, že například nejsme zcela spokojeni se svým životem a nevíme si rady, jak dál. Kam směřovat své kroky? Objevuje se však i znenadání, jako reakce na nepříjemné události v našem životě. Stali jsme se například svědky tragické události, máme finanční obtíže, nezvládáme toxické kolegy v práci, zažíváme diskriminaci a podobně. Stejně jako se mohou lišit člověk od člověka příznaky emocionálního stresu, mohou se lišit právě i ony spouštěče, které jej vyvolávají. A co s tím?

  1. Vyhledejte odborníka: Člověk, který vám skutečně může pomoci vzniklou situaci lépe zvládnout. 
  2. Přijměte současnou situaci: Nepřemýšlejte o tom, jak by to bylo, kdybyste se rozhodli jinak nebo jste v životě udělali jiný krok. Nevzdorujte. Přijměte danou situaci a řešte ji.
  3. Nepodléhejte emocionálnímu stresu: Mějte po ruce fígle, které vám pomohou zahnat nepříjemné či špatné pocity. Mohou to být dechová cvičení, běh, jóga, intenzivní trénink, žonglování, sbírání bylinek, procházka se psem a podobně.
  4. Uklidňující předměty: Když bude nejhůř, sáhněte po něčem, co vám dělá dobře. Může to být oblíbená vůně, obrázek domácího mazlíčka, afirmace na kartách, kniha s citáty atd.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.