img

Věkový rozdíl partnerů: Co byste měli vědět

Partnerský vztah je dlouhodobou událostí, která s sebou přináší řadu krásných společných chvil, ale také výzvy a překvapení. V případě, že do vztahu vstupuje ještě faktor velkého věkového rozdílu partnerů, objeví se další specifika. Podle odborníků přináší takový vztah zpočátku spíše pozitiva, avšak z dlouhodobého hlediska se objevuje i řada negativ. Ačkoli lásce poručit nelze a chemie ovládá spíše nás než my ji, je potřeba si uvědomit, že partnerství s větším věkovým rozdílem má svá logická úskalí. Lze se na ně připravit?

Starší partner s sebou nese závazky minulosti

Možná to bude pro mnohé překvapení, ale statistiky uvádí, že přibližně 8 % heterosexuálních manželství v západním světě je tvořeno partnery s věkovým rozdílem 10 a více let. Ve většině případů se jedná o staršího muže a mladší ženu. Výjimku však už netvoří ani starší žena a mladší muž. Řada starších partnerů již má něco za sebou. Nezřídka absolvovali již jedno či více manželství, ze kterých vzešly děti, majetky, zkušenosti. Obvykle mají určitým způsobem rozjetou či stabilizovanou kariéru a ucelenější názory na svět. Pokud jejich předchozí vztahy nemají zcela ukončené, například prochází nepříjemným rozvodem, situace se může komplikovat.

Věkový rozdíl partnerů: Děti z předchozích vztahů

Velkým tématem jsou děti z předchozích vztahů. Ne každé „dítě“, které je ve skutečnosti často dospělým jedincem, zvládne nový vztah „rodiče“ s mladší partnerem/partnerkou, resp. jeho ročníku. Pokud jsou zde děti pubertálního věku, může se takový vztah stát skutečně výzvou. Mladší z partnerů může zažívat nejednu krušnou chvíli. Své osobní „peklo“ však může potkat i otce/matku dětí, které se budou snažit nového partnera vyštípat. Nezbývá než být trpěliví a v případě větších problémů vyhledat i pomoc odborníků. Upřímně však je třeba říci, že někdy naopak samotné děti vyhledají svému rodiči partnerku, takže nic není nemožné.

Čtěte také:

Psychosomatika tlusté střevo: Čeho se neumíme vzdát?

Věkový rozdíl se týká i rodiny partnerů

Samostatnou kapitolou ve vztahu s velkým věkovým rozdílem jsou rodiny partnerů, nejen rodiče, ale případně i sourozenci. Nezřídka je věk rodičů mladšího z partnerů stejného, ne-li nižšího věku než starší partner. A oni si pro svou „holčičku“ představovali někoho jiného. U mladších mužů se někdy bouří maminky, neboť toužily po vnoučatech. Z potenciální snachy tedy zrovna nejásají. Pokud rodiče staršího partnera žijí, pak je zde vskutku mnohagenerační propast, která může a nemusí jít překlenout. Zároveň bude mladší z partnerů pravděpodobně čelit „opatrovatelské“ roli na mnoha úrovních.

Věkový rozdíl partnerů: Pozor na role

Dalším úskalím vztahu s velkým věkovým rozdílem je vnitřní nastavení jedinců. Zatímco starší partner může zastávat (i třeba nevědomě) otcovsky výchovnou roli, případně mentora, mladší z partnerů si odehraje různou fázi „bezpečného“ dětství. Pak se však nejedná o vztah dvou rovnocenných partnerů, ale kompenzace vlastních tužeb. Pokud to oběma stranám vyhovuje, je to v pořádku. Nicméně řada problémů vzniká v okamžiku, kdy jeden z partnerů potřebuje ze své dosavadní role vystoupit. Nejčastěji to je situace, kdy žena chce být skutečně již ženou (a ne panenkou na hraní či školačkou), nebo muž potřebuje, aby bylo postaráno také o něj (nemoc, stáří…).

Co byste o vztahu s větším věkovým rozdílem měli vědět?

Věkový rozdíl partnerů: Na jaké otázky najít odpověď?

  1. Děti – starší partneři, zejména ženy již nemusí být partnerovi schopny nabídnout vlastního potomka. To může, a nemusí být překážkou. Ne každému staršímu muži se chce být znova otcem. Přeci jen střední věk přináší jiné výzvy než divoké mládí. S věkem rodičů roste i riziko onemocnění a genetických vad miminka.
  2. Pozor na krizi středního věku – každý vztah si zasluhuje upřímnost. Pokud máte potřebu si s mladým partnerem zalepit bolavé místo, je třeba tento fakt komunikovat včas a nezapalovat naděje dlouhodobého vztahu.
  3. Intimita a sex – obojí patří mezi jedny z pilířů vztahu. Spolu s věkem a zkušenostmi se však vyvíjí. Buďte v tomto směru otevření, a hlavně se nebojte vyhledat odborníka v případě komplikací. Existuje i řada přírodních stimulantů.
  4. Kariéra a příjmy – je třeba si na rovinu říci své preference. Mladší partner někdy „musí“ ustoupit ze své kariéry. Žena zpravidla kvůli případným dětem, muž kvůli faktu, že partnerka vydělává více, a tedy zajistí rodinu.
  5. Finance – pozor na otázku financí. Právě ty (hned po rozdílné víře) stojí za většinou válek, a to i těch rodinných. Většinou se doporučuje podepsat předmanželskou smlouvu, případně majetkové záležitosti vyřešit včas.
  6. Zdraví. Ačkoli to nemusí být pravidlem, starší partner bude pravděpodobně potřebovat asistenci dříve. Domluvte se na přáních a možnostech včas.

Tip: Nečekejte, že se partner změní. Ať ten starší nebo ten mladší. Každý prochází svým vlastním vývojem a rozhodně není jeho povinností ani cílem plnit vaše očekávání.

Věkový rozdíl partnerů: Soustředění na teď

Vztah dvacetileté a čtyřicetiletého vypadá dobře. Po pár letech však rozdíl bude citelnější. Touhy a tempo se začne odlišovat. Věk padesát a sedmdesát opravdu přináší úplně jiné výzvy a potřeby. I s tím je třeba počítat. Nezapomeňme však, že nikdo z nás nemá smlouvu na zítřek. Pečovat o sebe bychom měli v každém případě a když k tomu přidáme nadhled a soustředění na to, co máme teď, nic ve štěstí nebrání.

Autor: Markéta Palatin

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Bydlení, zahrada

Jak na úpravu vody ve vířivce

Pořídit si vířivku je snem mnoha lidí. Představa odpočinku ve vířivém bazénu po dlouhém dni v práci dovede být skutečně neodolatelná. Vířivka dovede splnit veškeré naše sny o domácím wellness. Musíme ale počíta...

Těhotenství, děti

Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?

Říká se, že žena pozná, když otěhotní. Jiný stav je zkrátka znát. Jenže s sebou přináší i řadu nových zkušeností. Mezi tu méně oblíbenou novotu patří nevolnost v těhotenství. Nejčastěji se jedná o pocit na zvra...

Životní styl

Práce z domu začíná být standard. Jak se na homeoffice nezbláznit?

Homeoffice je za poslední rok jedním z nejčastěji skloňovaných slov. Pochopitelně, práce z domu není vhodná pro každou profesi. Ale tam, kde je to jen trochu možné, se homeoffice hojně využívá. Na první pohled ...

Academy

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Řemesla

Jak zabalit dárek? Buďte letos originální!

Jak zabalit dárek pro manželku, manžela, maminku, tatínka, nebo děti? To v posledních dnech řeší snad každý z nás. Ti, co dostali do vínku více kreativity a zručnosti, jsou na koni. Nápady z nich padají, jako b...

Mazlíčci

Chov papoušků: Jak ochočit papouška a zvyknout ho na nový domov?

Rozhodli jste se, že vám budou doma dělat společnost papoušci? Chov papoušků je sice zábavný, zato náročný na pozornost. To však neznamená, že vám bude pták od začátku zobat z ruky. Stejně jako každý nový mazlí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Staročeské recepty z ryb: Zpestřete si jídelníček chutnými pokrmy!

Staročeské recepty z ryb vnesou do vašeho jídelníčku „nový vítr“. Kombinují výrazné chutě a s oblibou i slané a sladké ingredience. Výsledných pokrmů se však nemusíte vůbec obávat. Jsou skutečně velmi lahodné. ...

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?