Nasušte si bylinky do zásoby

Víte, jak na správné sušení bylinek? Udělejte si zásoby na celou zimu

Svoje oblíbené bylinky nemusíte přes zimu oplakávat, ani je těžce shánět v bylinkářství. Ke konci sezóny je jednoduše skliďte nebo vyrazte na sběr a nasušte si je. A nebojte se ničeho, sušení bylinek není žádná věda. Poradíme vám, jak nejlépe na to!

Jestliže jste se rozhodli, že se pustíte do sušení bylinek, měli byste si pospíšit. Je totiž už nejvyšší čas, pokud si ještě nějaké zásoby chcete vytvořit. Brzy přijde ochlazení, díky kterému už se bylinky začnou ukládat k zimnímu spánku. Tedy nyní je nejlepší doba pro sběr i sušení bylinek.

Pravidla pro sušení bylinek

Každá bylina má odlišná pravidla sběru i sušení. Přesto všechno však platí, že nejlepší je sbírat byliny vždy za slunného a suchého dne. Některé byliny se sbírají po ránu, jiné v poledne. Některé byliny je možné sbírat i později odpoledne nebo večer, u většiny se to však už nedoporučuje. Zároveň je nutné dodržet, abychom sbírali výhradně jen zdravé části rostlin. Sušení bylinek by pak mělo probíhat hlavně rychle. Přičemž některé byliny vyžadují nízkou teplotu, jiné zase musíme sušit na teplotu poměrně vysokou, aby vůbec proschly. Nízká teplota se týká všeobecně listů a jemných květů. Patří sem například jitrocel kopinatý nebo sléz maurský, teplota při sušení bylinek by v takovém případě neměla překročit 35 stupňů. Naopak měsíček lékařský nebo plody šípku vyžadují teplotu vyšší. Klidně 50-55 stupňů. A kořeny jsou kapitolou samostatnou. Ty je třeba pořádně prosušit klidně při teplotě 60 stupňů Celsia. Vždy pamatujte na to, že je byliny nutné dokonale prosušit, abychom předešli případnému plesnivění. Tím by celá sklizeň přišla vniveč.

Čtěte také:

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Jak na sušení hub – v troubě, v sušičce, na slunci

Sběr a sušení bylinek v říjnu

V tento čas se již příroda začíná ukládat do klidu a spánku, tedy logicky sortiment bylinek ke sběru v přírodě rychle ubývá. V tento čas je ideální chvíle pro sběr plodů hlohu, jalovce nebo i šípku. Dá se sbírat také oddenek pýru, puškvorce nebo kozlíku. A na zahrádce si nezapomeňte sklidit veškeré bylinky, které se ještě pnou na záhonku. Především pak meduňku, mátu, bazalku nebo šalvěj. Jakmile je přejde první mráz, už je nebudete moci využít. Kuchyňské bylinky navíc nemusíte jen sušit, ale můžete je také zamrazit. Buď samostatně nebo například do másla, což může být hodně zajímavá alternativa uskladnění bylinek.

Ze sušených bylinek si můžete udělat směs koření nebo vlastní čajovou směs

Samostatnou kapitolou je pak sběr kořenů. To se provádí ideálně až v druhé půli října. Rostliny už musí být zcela uložené ke spánku, čímž se do kořenů přesune i veškerá jejich síla. Sbíráme zejména kořen pampelišky nebo čekanky (na výbornou rostlinnou kávu z kořenů), kořen kostivalu (pohmožděniny, naraženiny) nebo lopuchu (ekzémy a oplachy pro krásné vlasy) a nasbírat můžeme i kořen pupavy, která se hodí třeba na omývání končetin proti plísním. Sušení bylinek, respektive kořenů je samozřejmě o něco náročnější. Kořen je třeba nejprve důkladně očistit a omýt, následně pak nakrájet na jednocentimetrové plátky a následně pak sušit. Buď pozvolna na větraném, stinném místě, na prodyšných sušících sítech. Anebo rychle v troubě či sušičce.

Základní rady pro sušení bylinek:

  • sušení bylinek by mělo být rychlé
  • vždy sušíme na prodyšné ploše (sušička, sušící síta)
  • sušíme očištěné, čisté byliny
  • sušení musí proběhnout za přispění umělého tepla nebo ve stínu v průvanu, nikdy ne přímo na slunci
  • při sušení bylinek se rostliny nesmí pomačkat
  • usušené byliny nesmí navlhnout, jinak by se mohla objevit plíseň
  • po sušení bylinek ukládáme rostlinný materiál vždy do pevně uzavíratelné sklenice, kterou opatříme datem sběru a sušení
  • byliny skladujeme výhradně v suchu a temnu, maximálně při pokojové teplotě

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 05. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Tajemství B17 (Amygdalin): Proč byste měli znát tuto výjimečnou látku?

B17 patří mezi nejzajímavější objevy současné doby. Je zájmem mnoha vědeckých týmů, které se zabývají mechanismem nádorového bujení přičemž se tato látka jeví jako potenciální léčba nádorových onemocnění.

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.