Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Chřipková epidemie řádí po celé zemi. Především právě přes zimu býváme často nachlazení a trápí nás mnohdy i chřipka. I když s těmito nemocemi mnohdy zápasíme přes celý rok. Chřipka i nachlazení se dá však účinně léčit, a to pomocí mnoha bylinek. Nemusíte tak do sebe cpát léky a chemii, stačí jen vědět, jakou bylinku doma pěstovat a po jaké sáhnout.

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

Chřipková epidemie: Bylinky v sobě mají velkou sílu

Bylinky bychom měli mít vždy po ruce, a to nejen pro vařen v kuchyni, ale také jako lék na mnoho nemocí. Chřipka i nachlazení má rázem méně šancí nás "dostat". Bylinky v sobě obsahují velice zdravé látky a vitamíny, které prospívají našemu zdraví. Proto bychom měli bylinky pěstovat po celý rok, abychom se chránili třeba před nachlazením nebo chřipkou.

Pokud nechcete utrácet peníze v lékárnách anebo raději volíte přírodní léčbu, bylinky jsou pro vás jako stvořené. Chřipka i nachlazení se s nimi dá léčit velice snadno. Navíc ani pěstování bylinek není náročné, stojí málo a jsou hlavně zdraví prospěšné. Tak jdeme na to.

Chřipka a nachlazení – jaké bylinky pomohou?

Jestliže bojujete s nachlazením, pak pro vás máme tip na několik bylinek, které vám mohou pomoci s léčením. Skvěle působí třeba divizna nebo heřmánek. Ideální jsou bylinky třeba pro děti, které nechceme již od malička léčit jen léky. Této metodě, kdy se využívají pro léčbu bylinky, říkáme fytoterapie.

S bylinkovou kúrou však nezačínáme dříve než v půl roce věku dítěte. U některých bylinek se ale doporučuje vydržet až do 14 měsíců stáří dítěte.

Chřipková epidemie: Bylinky, které pomohou s kašlem

Kašel nás trápí hlavně v chladnějších měsících. Vykašlávání podporuje jitrocel kopinatý. Pro léčení dýchacích cest pomůže i mateřídouška, jelikož ta zmírňuje kašel. Skvěle působí taktéž divizna na vlhký i suchý kašel.

  • Jak pěstovat mateřídoušku?

Bylina potřebuje slunné místo a písčitý podklad. Ideální je suchá a lehká půda. Semínka sázejte do řádků 40 cm od sebe a lehce je zatlačte do půdy.

Kvete od května do září. Když kvete, sesbírejte její lístky a usušte ve svazku. Po odkvětu ji seřežte, aby zesílila. Na jednom stanovišti vydrží až 5 let. Hnojení téměř nepotřebuje. Pěstovat ji můžete v květináči na balkoně nebo na parapetu.

Chřipka, nachlazení ani rýma nemá šanci

Zánět nosní sliznice, kýchání anebo svědění a špatné dýchání můžeme zmírnit pomocí máty, levandule, ale i heřmánku. Nejlepší volbou je při rýmě heřmánek pravý, který je protizánětlivý a také dezinfikuje.

  • Jak pěstovat heřmánek pravý?

Semínka sejeme do lehké a propustné půdy, která má teplotu alespoň 13 stupňů. Semínka potřebují světlo, a proto nezasypáváme hlínou. Půda musí být vždy vlhká, proto pravidelně zalévejte. Jakmile rozkvete, můžete sbírat a sušit. Stopka květu nesmí být delší než 2 cm. Květy sušte při teplotě 30 až 40 stupňů a vůbec s heřmánek po dobu sušení nijak nemanipulujte.

Chřipka: pomůže třapatka nachová nebo šalvěj lékařská

Chřipka je onemocnění virového původu, které se přenáší přímým vdechnutím kapének nebo v blízkosti již nemocné osoby. Abyste se chřipce vyhnuli, důležitá je prevence. Základem je posilovat imunitní systém anebo dodržovat hygienu rukou. S posílením imunity pomůže několik bylinek, které si můžete snadno vypěstovat doma. Chřipková epidemie, která nyní řádí všude kolem, se tak nemusí týkat nás.

Třapatka nachová alias echinacea

Tato bylina posiluje obranyschopnost celého našeho systému a využijete ji nejen při chřipce a  nachlazení, ale i pro špatně hojící rány.

echinacea

  • Jak pěstovat echinaceu?

Vybírejte opět slunné stanoviště a dobře propustné půdy. Sazeničky sázejte asi 60 cm daleko od sebe brzy na jaře. Echinacea nepotřebuje ani zalévat a je skutečně nenáročnou bylinkou. Pro léčení se využívají květy, listy, stonky i kořeny. Připravit si můžete z třapatky tinkturu anebo ji usušit a využívat jako léčivý čaj.

Chřipková epidemie: Jaké další bylinky pomohou?

Dobré je mít doma také koriandr nebo bazalku, které bojují proti horečce nebo zánětu.

Koriandr snižuje horečku

Pěstuje se především v Indii a Egyptě a má velmi specifickou chuť, kterou nelze zaměnit. Lístečky koriandru mají protizánětlivé vlastnosti. Bylina obsahuje antioxidanty, vitamin A, C, B, i minerály jako jsou vápník, fosfor nebo draslík.

Věděli jste, že i domácí mazlíčci mohou onemocnět chřipkovým onemocněním?

Snižuje horečku a užitečný je hlavně v chladnějších měsících, kdy nás napadají různé bakterie a viry, jelikož silice uvnitř bylinky proti nim dokáží skvěle bojovat.

  • Jak pěstovat koriandr?

Semínka zasejeme a dbáme na to, aby měl koriandr pravidelnou zálivku. Pozor ale na přemokření půdy, což by způsobilo hnilobu kořenů a uhynutí bylinky. Přihnojovat stačí jednou za měsíc organickým tekutým hnojivem.

Bazalka proti zánětu

Bazalka je bylinka pocházející z Indie a pěstována je více než 5000 let. Obsahuje velké množství silic, minerálních látek, tříslovin a vitamínu C. Pokud si připravíte obklad z bazalky, budou se vám lépe hojit rány i opruzeniny.

Kromě toho, že podporuje chuť k jídlu, tak zmírňuje také bolesti hlavy při nachlazení. Účinná je bazalka i při zánětech dásní, krku nebo aftech.

  • Jak pěstovat bazalku?

Bazalce se skvěle daří i v truhlíkách na oknech nebo balkonech. Semínka zlehka přitlačte do hlíny, kterou musíte pravidelně zavlažovat. Bazalka nemá ráda mrazíky, proto na zimu schovejte do domu. Půda musí mít dostatek vápníku, kyprosti a humusu. Chraňte ji také před deštěm. Až se objeví květ, je čas pro sběr.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)

Jarní očistná hladovka

Ta kůra, co popisujete je super. Obecně jsem taky příznivcem té veganské diety, jak píš...
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.