Kostival je nádherná rostlina, k vidění je hlavně kolem vody

Opravdu kostival lékařský zahojí bolavé svaly a zlomeniny?

Kostival lékařský byl už odpradávna využíván k ošetřování zlomenin kostí. Klášterní lékaři jej už ve 12. století využívali pro přírodní léčbu zánětů, ran i vředů. Vždy byl považován za majestátní, královskou rostlinu, která má zázračné účinky. A využívat jej můžeme i dnes.

Kostival je však v dnešní době v mnoha zemích na seznamu zakázaných rostlin. Mohou za to obsažené alkaloidy. Tedy látky, které moderní věda podezřívá z toho, že by mohly být potencionálně karcinogenní. Z toho důvodu je i u nás zdůrazňováno, že kostival lékařský nesmí být využíván vnitřně.

Kostival lékařský: Sbíráme kořeny

V říjnu je nejvhodnější čas, abychom vyrazili kostival sbírat. Budete-li navíc dodržovat rad lunárního kalendáře, pak byste měli vyrazit na sběr nejlépe 16. října. A říká se, že nejvhodnější doba je ještě za tmy – tedy při rozednívání nebo naopak při setmění. Sbírat jej ale pochopitelně můžete vlastně kdykoliv. Jen dodržujte měsíc říjen. Právě v říjnu „schovává“ kostival všechnu svoji sílu do kořenů. Pokud to nestihnete, pak můžete sbírat kostival opět až brzy na jaře, před začátkem vegetace.

Čtěte také:

Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Domácí kostivalová tinktura

Kostival: Uskladnění kořenů

Říká se, že bychom měli sbírat jen tolik bylin, kolik jich opravdu pro sebe spotřebujeme. Na mast nebo francovku vám bohatě postačí pět kořenů. Pokud byste si chtěli ale kostivalu nasbírat o něco víc, pak bude třeba jej správně uskladnit, jinak nevydrží. Kostival má nejraději, pokud jej uchováte stejně jako mrkev nebo křen – tedy v písku. Rovněž můžete kostival také omýt, rozpůlit a nechat vysušit v troubě při teplotě 45 °C.

Kostival lékařský: Zásoby na zimu

Usušený kostival lékařský je nutno dát do pevně uzavíratelné nádoby. Nejvhodnější je pro tento účel obyčejná zavařovací sklenice. Kostival v papírových nebo jutových pytlících, jak velí staré herbáře, vhodný není. Mohou se do něj dát moli. Což by byla velká škoda. Kostival v zavařovací nebo jiné uzavíratelné sklenici pak nezapomeňte opatřit popiskem, aby nedošlo k záměně. Kostival, tedy jeho kořen, je vhodné skladovat maximálně dva roky, pak už starý a ztrácí svou účinnost.

Kostival: Pěstování na zahradě

Jakmile vykopnete kostival ze země, můžete si jej přesadit také na svou zahradu. Nejraději má kostival lékařský polostín. A půdu preferuje vlhkou, hlinitou nebo jílovitou. Měla by být slabě kyselá až slabě zásaditá. Žádné výkyvy, to nemá kostival rád. Oddenky se vysazují cca 60 centimetrů od sebe. Kostival lékařský je také nutné hnojit – ideálně na jaře a nejlépe chlévskou mrvou. Počítejte však s tím, že má kostival rozsáhlý kořenový systém. Jakmile jej tedy jednou na zahradě zasadíte, bude těžké se jej zbavit.

Kostival lékařský: Zákvas z byliny

Do zahradní nádoby (nejlépe plastové) nastříhejte do tří čtvrtin nať z kostivalu lékařského. Nepoužívejte části rostlin se semeny, jinak se rostliny namnoží i tam, kde je mít nechcete. Zalijte kostival dešťovou vodou tak, aby nad hladinou zbylo asi deset centimetrů (je nutné počítat s tím, že zákvasy pění).

Kořen kostivalu můžeme zužitkovat mnoha způsoby

Nádobu umístěte na slunné místo. Tím celý proces kvašení urychlíte. Nádobu přikryjte ideálně volně položeným plastovým víkem nebo silnějším kusem látky. V žádném případě nepoužívejte na zakrytí pevné víko, protože k obsahu se musí dostat vzduch. Zákvas (kostival) pravidelně míchejte, ideálně denně. Výsledek se dostaví za deset až čtrnáct dnů. Kostival už bude zcela rozložený. Kostival lékařský na dně nádoby můžete dát po zužitkování zákvasu na kompost nebo jako mulč k rostlinám. Samotný zákvas se přidává přímo k rostlinám.

Vyrobte si: Kostivalová mast

4 čerstvé, umyté kořeny kostivalu jemně posekáme. Rozpustíme na plotně 250 g bambuckého másla a kostival k němu přihodíme. Necháme vzkypět a odstavíme. Druhý den znovu směs rozpustíme a opět necháme směs probublinkovat. Takto opakujeme až týden po sobě. Nakonec kostivalem naplníme čisté nádobky a vložíme do chladničky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.