Paleo dieta aneb Proč v době kamenné netrpěli nadváhou?

Paleo dieta aneb Proč v době kamenné netrpěli nadváhou?

Paleolitická dieta je forma stravování, která vychází ze stravovacích návyků doby kamenné, z období, kdy se naši prapředkové živili sběrem a lovem. Toto období bylo poměrně dlouhé, trvalo cca 3 milióny let, takže se řadí k nejdelším obdobím v lidských dějinách vůbec. V této době lidé pojídali především zeleninu, houby, semínka, hmyz, maso a ryby a pili vodu. Strava v této době neobsahovala žádné zemědělské produkty, kterými jsou například obiloviny, pečivo atd.

Čtěte také:

Vhodně zvolená dieta zatočí s kily navíc (nejen) po Vánocích

Paleo dieta klade důraz na to, aby potraviny, které jíme, byly v co nejpřirozenějším stavu a pokud možno, co nejčerstvější. V této dietě je omezen příjem sacharidů jako hlavního zdroje příjmu energie, sacharidy jsou nahrazovány především příjmem zdravých tuků.

Tato dieta je vyhledávaná převážně z toho důvodu, že snižuje pravděpodobnost onemocnění klasickými civilizačními chorobami. Civilizační choroby souvisí s naším uspěchaným životním stylem, stresem, ale i stravou. Mezi takovéto civilizační choroby řadíme například obtíže s krevním tlakem, alergie, nadváhu, kardiovaskulární choroby, cukrovku 2. typu a mnohé další chronické obtíže i některé typy nádorů.

Zastánci paleo diety

Zástanci této diety poukazují na to, že stravování ve 21. století je nevhodné, neboť nerespektuje přirozené potřeby těla. Naše fyziologie i metabolismus se vyvinuly před miliony let a naše tělo ani geny nejsou dostatečně připraveny na to, abychom žili na stravě založené především na obilovinách. Nárůst potravin z obilovin nastal před 5000 - 10000 lety, což z evolučního hlediska je před chvílí. Pro lidstvo jsou tedy všechny potraviny, jako je pečivo, rýže či těstoviny, naprostou novinkou.

Dalším argumentem proti stravě založené na obilovinách je poznatek, že obiloviny obsahují hodně sacharidů. Na vysoký příjem sacharidů ovšem nejsme přirozené zvyklí. Navíc pečivo většinou obsahuje lepek, který je v dnešní době častou příčinou a komplikací alergií i dalších onemocnění. Paleo dieta bývá často oblíbená u sportovců.

Kritika paleo diety

Odpůrci diety založené na této filozofii oponují tím, že člověk doby kamenné nemohl civizačními chorobami trpět, neboť se dožíval průměrně 30 let, takže nestihl ani žádnou takovou nemocí onemocnět. Obezitou rovněž netrpěl, ale to díky svému životnímu stylu, ve kterém byl stále v pohybu a také dost často neměl dostatek potravy.

Nezanedbatelná v případě paleolitické diety není ani její finanční stránka, maso i zelenina jsou v dnešní době drahé. Na druhou stranu zdravotní výhody, které ti, kteří paleo dietu vyzkoušejí, mohou tato negativa poměrně jednoduše převálcovat.

Základní jídelníček paleolitické diety

Paleo dieta je pestrá, i když na první pohled se může zdát, že její možnosti jsou omezené. Mezi dovolené potraviny paleo diety patří: libové maso, ryby, mořské plody, čerstvá zelenina a čerstvé ovoce, různé druhy ořechů, rovněž různé druhy semínek a tzv. "zdravé" oleje – např. kokosový, ořechový, makadamový, olivový, lněný.

Mezi nedoporučené potraviny v paleo dietě řadíme obilniny, pečivo, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, rafinovaný cukr, rafinované rostlinné oleje, brambory a průmyslově zpracované potraviny. Zakázané jsou i káva, čaj a alkohol.

Důležitou součástí diety je dbát na to, aby se jednalo o co nejméně zpracované suroviny a aby byl člověk také fyzicky aktivní.

Paleolitická dieta

Jak začít s paleo dietou aneb paleo jídelníček

Nejtěžší změnou v celém tomto způsobu stravování a novém životním režimu je přechod ze stravy dosavadní na tuto novou. Mohou nám totiž zpočátku chybět především sacharidy, které naše tělo bude vyžadovat, protože je na ně zvyklé. Ty ale můžeme ze začátku dodržování paleo diety jednoduše doplnit ovocem s vysokým obsahem cukrů. To je třeba ananas nebo banán.

K snídani je skvělým tipem například omeleta, přidat do ní můžete pár žampionů, cibulku, papriku a vše připravit na olivovém oleji. K snídani si můžete připravit také na olivovém oleji míchaná vajíčka či jakékoliv sezónní čerstvé ovoce.

Paleo obědy jsou na přípravu docela jednoduché. Může je tvořit totiž především zelenina, trocha ovoce a ořechy. Směs se může skládat například z ředkviček, paprik, salátu, špenátu, mrkve, okurky, avokáda i s ořechy nebo plátky jablek či hrušek. Takto připravený salát podávejte k masu nebo smíchejte s masem, výběr masa už je libovolný, ať už půjde o hovězí, vepřové, kuřecí či krůtí maso. Salát můžete kominovat i s mořskými plody nebo rybami – lososem, tuňákem apod. Salát dochuťte citronovou šťávou nebo některým ze „zdravých" olejů a je hotovo.

Dalšími skvělými pochutinami v paleodietě, které si můžete připravovat k obědu či k večeři, je třeba pečená řepa, která je skvělou přílohou k masu. V páře si zase můžete připravit chutný chřest, brokolici či špenát. Povolené jsou i ryby, ty lze připravovat na mnoho chutných způsobů.

Jako dezert si dopřejte sezónní ovoce – maliny, jahody, rybíz, borůvky atd. Pochutnáte si i na sušeném ovoci, mlsat můžete třeba i ořechy.

Paleo není jen dieta

Ačkoliv úprava stravy je základním a asi nejviditelnějším projevem způsobu paleo diety, není to jen o jídle. Celkově se snažíme změnit náhled na svůj život a životní styl. Pokud si nemůžeme vybrat život v okrajových částech a méně znečištěných oblastech, dbáme alespoň na to, abychom nepoužívali chemikálií více, než je nutné, například léky, čistící prostředky, ale i kosmetiku. O domácnost i tělo dbáme šetrně. Celkově více uvažujeme o našem životním stylu ve srovnání s přírodním životním stylem našich předků. Není to pravda pro každého, ale třeba to dokáže člověka v ledasčem inspirovat.

Dalším bodem paleo životního stylu je péče o naši tělesnou schránku ve smyslu pravidelného pohybu. Přirozeným pravidelným pohybem podpoříte nejen lepší funkci těla, ale i svůj psychický stav. Pravidelnost je jen na Vás, ale určitě je dobré mít na mysli, že žádný extrém není dobrý, a to ani v rámci cvičení. Zvolte si plavání, jízdu na kole či plavání. Jakýkoliv pohyb, který je pro Vás příjemný a šetrný. Stačí pár minut denně a rozdíl brzy pocítíte. Pohyb na čerstvém vzduchu je jistě nejzdravější a slunečnní záření pomáhá doplnit tělu potřebný vitamín D. Tělo posílené cvičením navíc nemá sklony k tloustnutí, k bolestem kloubů a zad, eliminují se různé drobné bolesti a pevnější struktura těla pomáhá předejít i potenciálním zraněním. Pokud chcete, zapojte samozřejmě do svého týdenního plánu i nějaké náročnější sportovní aktivity.

Co hodně pomáhá našemu psychickému zdraví, je pobyt venku na čerstvém vzduchu, ale i pobyt v klidu, v prostoru bez hluku. Ticho, odreagování se, klid, příroda, to vše pomáhá odbourávat a eliminovat nahromaděný stres, pomáhá k lepšímu psychickému stavu. A naše psychika je velmi důležitá i pro správné fungování našeho těla a pro naše zdraví.

Pro psychické zdraví je třeba být v kontaktu s druhými lidmi, mít možnost realizovat se, uplatnit se, sdílet naše názory a hodnoty, sociální prostor. Potřebujeme správně rozvržený a strávený volný čas i prostor pro relaxaci a odpočinek. Odpočinete si už pouhou změnou prostředí, právě například pobytem v přírodě.

Hektický životní styl, shon, neustálý tlak, stres a vzruch jsou každodenně všudypřítomné. Snažte se tedy co nejvíce odbourat stres, je-li to možné, vhodně relaxujte, meditujte, věnujte se svým oblíbeným koníčkům, sportu...čemukoliv, co Vás baví a potěší. Důležitý je i kvalitní a dostatečný spánek, spěte v dobře vyvětrané, potemnělé místnosti, snažte se vyhýbat umělému světlu. Ticho a klid Vás dokážou relaxovat a také nabít do nového dne.

Zkuste změnit i způsob svého probouzení, budit se budíkem je pro náš organismus totiž docela solidní šok. Existují ale metody, jak naše tělo naučit budit se v určený čas. Můžete to zkusit tak, že si projektujete v hlavě čas, kdy se chcete vzbudit v průběhu večerního ulehnutí do postele a usínání. Pravidelním cvičením takto brzy dosáhnete úspěchu. Pravidelný rytmus navíc pozitivně ovlivní produkci hormonů v našem organismu a připraví tělo tak, aby mohlo v průběhu dne lépe reagovat.

Paleo dieta a Crossfit

Crossfit je cvičení, které je u mnoha zastánců paleo diety velmi oblíbené. V kombinaci s paleo stravou můžete dosáhnout jak po fyzické, tak po psychické stránce maximálních výsledků. Jde o funkční trénink, který se dá označit jako jednoduché cvičení posilující kompletně celé tělo. Jde o spojení gymnastiky, rychlosti a silového tréninku.

CrossFit zastává filosofii, že fitness režim by měl být vystavěn takovým způsobem, aby vždy cílil na celou škálu tělesných schopností člověka. Tedy měl by vyváženě rozvíjet deset základních fyzických domén, kterými jsou následující: kardiorespirační vytrvalost, výdrž, síla, pružnost, výbušnost, rychlost, koordinace, hbitost, rovnováha a přesnost.

Za tímto účelem CrossFit využívá kombinace funkčních vícekloubových cviků, které provádí o vysoké intenzitě a které neustále obměňuje tak, aby tělo nemělo příležitost se na trénink adaptovat. Všechny tyto funkční vícekloubové cviky vychází z přirozených pohybů lidského těla a kombinují prvky běžecké, veslařské, gymnastické a vzpěračské.

CrossFit je cvičením, které je opravdu určeno pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Na běžné hodině nejprve proběhne zahřátí naboli Warm-up. Cílem této fáze je protažení, zahřátí a prokrvení organismu, aby byl připraven na vlastní cvičení. V další fázi většinou může proběhnout nácvik technik nejrůznějších CrossFit cviků a dovedností (např. u začátečníků nácvik techniky základních cviků jako je dřep, klik, přítah apod., u pokročilých již nácvik složitějších např. gymnastických prvků), popř. může následovat fáze cíleně zaměřená např. na rozvoj síly, pružnosti apod.

Nedílnou součástí CrossFit lekce je pak tzv. WOD, neboli Workout of the Day (v českých zemích se již vžilo označení „vé ó déčko"). Podstatou WOD je pak vlastní intenzivní cvičení, které je pak také poskládáno s určitým cílem.Diskuse k článku

  • Eva M., Praha

    13:57 11. 1. 2016 0
    Dobrý den,
    po Vánocích bych ráda shodila několik kilo (cca 6). Začala jsem chodit na kruhové tréninky - 2x týdně a jednou týdně běhám ve fitcentru na páse. Přemýšlím o paleo dietě, jako milovníka masa a vajec mě to láká.

    Máte někdo zkušenost s tím, kolik se dá s paleo dietou zhubnout?

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krabičková dieta na hubnutí bez jo-jo efektu
Zdravé stravování s.r.o.…
Hana Němcová: Studio redukce váhy a zdraví, Horní Slavkov
Toužíte po tom být štíhlejší a zdravější a stále se vám…
Zdravé hubnutí pod vedením dietologa Mgr. Radka Němce
Dietologické Centrum Mgr. Radka Němce je zařízení…

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Zubní pasta VICCO 85g

Ájurvédská zubní pasta pro pevné zuby a zdravé dásně …
141 Kč

Čakrová svíce Cereus modrá malá

Modrá čakrová svíce – porozumění, komunikace, ochrana
85 Kč

Leštidlo do myčky 500ml ALMACABIO

Chrání myčku před hromaděním vápenných usazenin. Obsahuje…
134 Kč

Zvonkohra Žirafa, Namasté

Originální zvonkohra s motivem žirafy vyrobená z…
230 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Životní styl naplněný štěstím: Inspiraci předají Finové!

Finsko se dostalo minimálně třikrát po sobě do výčtu zemí, kde žijí ti nejšťastnější lidé na světě. Hraje v tom roli jejich životní styl? Nebo snad pohled na svět? Najděte společně s námi inspiraci v tomto seve...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.