Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Touha po dítěti se časem ozve ve většině žen. Jak silná bude je ryze individuální a souvisí s nastavením konkrétní ženy. Někdy je tato touha vyslyšena, jindy odsunuta na druhou kolej a někdy se přírodě pomáhá. Nastupuje asistovaná reprodukce, lidově umělé oplodnění. Umělé oplodnění není lehkou záležitostí. Je to velký zásah do zdraví ženy i její psychiky. Přesto umělé oplodnění podstupuje čím dál tím více žen.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Kdy se mluví o neplodnosti?

Řada párů si při plánování potomka představuje, že s první pokusem dojde k otěhotnění. Může se to samozřejmě stát (obvykle, když partneři potomka neplánují), zpravidla je však pokusů třeba více. Odborníci uvádějí, že za ideálních podmínek, kdy je zdravotní stav partnerů optimální je pravděpodobnost otěhotnění přibližně 25 %. Z pohledu medicíny se tedy o neplodnosti hovoří až v okamžiku, kdy se pár o dítě intenzivně pokouší déle než rok.

Nejčastější příčiny problémů s otěhotněním u žen

  • S přibývajícím věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček.
  • Stres, drogy, kouření, nezdravý životní styl, nadváha.
  • Poškození vejcovodů (např. jejich neprůchodnost).
  • Endometrióza – děložní sliznice se vyskytne i mimo děložní dutinu (riziko mimoděložního těhotenství).
  • Imunologický faktor (např. tvorba protilátek proti spermiím aj.)
  • Genetická příčina, případně vrozené vývojové vady.
  • Hormonální příčiny nebo zánětlivé onemocnění pohlavního traktu

Nejčastější příčiny problémů s potencí u mužů

  • Příliš velká tělesná teplota v oblasti genitálií (těsné oblečení, horké koupele, vyhřívané autosedačky, notebook na klíně…)
  • Věk, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, životní styl
  • Užívání léků (např. na vysoký tlak nebo cytostatik)
  • Onemocnění varlat, prostaty či nadvarlete, infekční onemocnění, alergie, operace…
  • Malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, případně jejich nedostatečná pohyblivost nebo chybná morfologie.

Umělé oplodnění jako řešení

Pro mnoho žen je představa „nemít děti“ natolik strašidelná, že dobrovolně podstoupí náročnou cestu umělého oplodnění. Základem je řada vyšetření, která určí pravděpodobnou příčinu neplodnosti. I to, zda se vyskytuje na straně ženy, muže anebo kombinace jejich genetického materiálu není kompatibilní. Podle výsledků vyšetření lékař navrhuje optimální léčbu či způsob, jakým umělé oplodnění (asistovaná reprodukce) proběhne.

Umělé oplodnění – přibírání na váze i bolesti

Je třeba si uvědomit, že umělé oplodnění je navzdory lékařskému umu stále „umělým“ zásahem do života, který s sebou na konci sice možná přinese vytoužené miminko, ale cesta k němu je někdy trnitá. U žen, které před umělým oplodněním absolvují hormonální stimulaci vaječníků se mohou objevit bolesti břicha, nevolnost, zvětšení objemu pasu a velký nárust tělesné hmotnosti (i několik kilogramů za týden). V těžších případech se objevují i závratě nebo lapání po dechu, zvyšuje se riziko embolie. Někdy je dokonce nutná hospitalizace.

1938

Umělé oplodnění jako jedno z rizik vzniku rakoviny

Pozdější věk rodičky a asistovaná reprodukce je mezi onkologickými odborníky považována za jeden z faktorů vzniku rakovinného bujení, konkrétně rakoviny prsu. Ne každé ženě se totiž podaří otěhotnět při prvním kole a cyklus se opakuje. To je další zátěží na organismus. Opakovaná nadměrná stimulace může umožnit vzniku/růstu i rakovinným buňkám.

Umělé oplodnění a nečekaná překvapení

Ačkoli proces asistované reprodukce podléhá přísným pravidlům a kontrolám, může se stát, že příroda zasáhne. Ačkoli dojde k oplodnění a těhotenství započne, může dojít k potratu (i opakovaně) nebo se plod přestane vyvíjet/má určitou vadu. Nejsou výjimkou mnohočetná těhotenství (lékaři aplikují více embryí). Radost však může zkalit fakt, že tento stav začne ohrožovat děti i rodičku. Pak je třeba učinit i jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě: „Kolik si jich necháme?“

Umělé oplodnění a nápor na psychiku

Prvotní nadšení z asistované reprodukce může vystřídat zklamání. Velká očekávání vs. realita může s psychikou ženy pořádně zamávat. To následně může narušit i vztah mezi partnery. Základem je si hned na počátku říci, kolik pokusů jste ochotni podstoupit. Nejen žena, ale i muž! Zatímco žena se často dostane do nekontrolovatelného závodu: „Chci…,“ muž přeci jen zůstává střízlivější. Navíc je i pozorovatelem zvenku a sleduje, že se mu žena před očima mění. V určitý moment je také potřeba říci dost. Z hlediska zdraví, ale i financí! Děti jsou kořením života, ale nejsou jediným kořením života. Spokojené partnerství je někdy mnohem více.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.