Křečové žíly nejsou jen estetický problém, ale i zdravotní

Trápí vás křečové žíly? Sáhněte po účinných přírodních prostředcích. Pomohou a uleví

Nejen, že na křečové žíly není pěkný pohled, ale také dovedou pěkně bolet. Navíc jsou i poměrně velkým zdravotním rizikem. Jenže, jak jim předcházet? A co případně dělat, pokud už se objeví? Sáhli jsme do šuplíku a přichystali jsme pro vás osvědčené přírodní recepty.

Přesto, že jsou křečové žíly trápením hlavně žen, nevyhýbají se ani mužským lýtkům. Zajímavé je, že jejich vznik je do velké míry závislý na genetice a podle statistik lékařů jsou „výsadou“ hlavně slovanských národů – na těle Asiatů nebo třeba Afroameričanů byste je hledali marně. 

Křečové žíly na těle

Křečové žíly jsou uzlíky, hrudky, hrbolky či jiné útvary namodralé barvy, které objevíte pod kůží. Vznikají jako následek hromadění krve v žilách, které ztratily potřebnou pružnost nutnou k tomu, aby krev nezůstávala stát. Pod tlakem krve se tedy žíly deformují, ztenčují a tato místa pak na dotyk mohou i velmi bolet. Pokud se křečové žíly objevují na povrchu, pak jde hlavně o kosmetický problém, ale pokud postihnou i hluboký žilní systém, jde o závažný problém, který rozhodně musíte řešit. To, že křečové žíly máme, poznáme nejen na pohled, ale i podle pocitu těžkých nohou, bolesti svalů a jejich mravenčení či křečí, mohou nám také otékat lýtka či kotníky a nohy začnou při delším sezení či stání bolet. Důvodů, proč se křečové žíly na těle objeví, je několik. Hlavní roli však hraje právě genetická výbava – uvádí se, že asi ze sedmdesáti procent. Vliv na jejich vznik má dále obezita, nevhodné stravovací návyky a v neposlední řadě i dlouhodobé sezení anebo stání. Mnohdy se objevují i v těhotenství nebo jako následek úrazu. 

Čtěte také:

Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu

Trpíte na křečové žíly? Pomoci vám mohou kompresivní punčochy

Vitamíny podle abecedy: Vitamín P a rutin jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Skutečně může být prevencí i červené víno?

Křečové žíly a jejich léčba

Léčba křečových žil může být účinná, ale musí se začít pochopitelně včas. Poraďte se i s lékařem, ten vám poví, jaké jsou možnosti. Ovšem dobrou zprávou je, že nám s léčbou dovede pomoci i sama příroda.  První, na co bychom měli zaměřit svou pozornost, je pravidelný pohyb. Ideálně ovšem takový, který nohy nenatřásá. Dobré je plavání, jízda na kole, chůze. Pomůže i masáž proudem vody – střídavě studené a teplé, jež krev rozproudí. Velmi dobrou metodou je i pozice, při které máte nohy nahoře – tu si dopřávejte dle možností co nejčastěji. Naopak je dávejte co nejméně do kříže či přes sebe, ženy by měly omezit nošení vysokých podpatků a nošení natolik těsného oblečení či pásků, jež brání proudění krve.

Trápí-li vás křečové žíly, potřebujete vitamíny

V každém případě také zvyšte přísun vitamínů a minerálů, které posilují žilní stěny a rozproudí krev – jde hlavně o vitamín E, který podpoří krevní oběh, čímž odstraní pocit těžkých nohou. Měli byste dbát na přísun koenzymu Q10, zinku, lecitinu, antioxidantů, hlavně bioflavonoidů (z nich rutinu, díky němuž budou žilní stěny pružnější). Všechny tyto příznivé látky je lepší do těla dostávat prostřednictvím vhodné stravy. Rutin obsahuje například pohanka, grapefruity nebo šípky. Při léčbě křečových žil je také velmi vítané zvýšení dávky vitamínu C – ten je pro žilní systém požehnáním. Navíc céčko zvyšuje i vstřebatelnost rutinu. Nebojte se tedy pořádných dávek česneku, cibule, červené řepy, černého rybízu. Skvělá jsou při křečových žilách i rajčata a do jídelníčku zařadíme i luštěniny, celozrnné pečivo, čerstvou zeleninu a rýži.

Křečové žíly mohou pořádně bolet

Vhodné bylinky na křečové žíly

Na křečové žíly a jejich léčbu lze samozřejmě využít i některé byliny. Vyrobit si z nich můžeme obklady, masti, tinktury či odvary. Skvělý je například kostival lékařský, respektive jeho nastrouhaný kořen, který se hodí na obklady. Uleví i odvar ze slupek pohanky, stejně jako odvar z dubové kůry či lístků rozmarýny lékařské. Ve formě masti či oleje můžeme využít i jírovec maďal. K zábalům lze využít i obklad ze strouhané mrkve, gelu z aloe vera, jablečného octa a vody. Vznikne rozmixováním surovin na kašičku, kterou nohy pomažeme, zabalíme do tkaniny a zvedneme. Necháme působit asi půl hodiny, pak smyjeme. Při léčbě křečových žil se osvědčila i aromaterapie – samozřejmě s použitím takových esenciálních olejů, které mají vliv na posílení žilní stěny a povzbuzení lymfatického systému. Hodí se například grapefruit, jalovec, cedr, citrón, ale třeba i cypřiš. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.