Co platí na křečové žíly?

Co platí na křečové žíly?

Počty lidí, kteří trpí na křečové žíly, neustále stoupají. Zajímavou informací ze statistik je, že nejvíce se tato choroba týká slovanských národů, ale třeba Asiaté nebo černoši ji víceméně neznají. Medicína naštěstí hledá stále nové způsoby a cesty, jak proti této nemoci úspěšně bojovat. Moderní technologie umožňují bezbolestné ambulantní zákroky s výbornou prognózou, takže pokud i vás varixy, jak se odborně křečové žíly nazývají, postihly, nezoufejte. Můžete se jich zbavit. Pravdou ale je, že léčba musí být komplexní. Je třeba odhalit příčinu vzniku a snažit se případnému budoucímu rozvoji vyvarovat lepšími návyky.

Čtěte také:

Stále studené nohy a ruce – nepříjemný pocit, kterým trpí převážně ženy

Proč a jak křečové žíly vznikají?

Vznik křečových žil ovlivňuje několik stěžejních faktorů. Výskyt stoupá úměrně se zvyšujícím věkem, ohrožení jsou především obézní lidé a ti, kteří mají nevhodné návyky, kam lze především zařadit nedostatek pohybové aktivity a konzumaci nezdravých jídel, což je stav vedoucí právě k obezitě. Často varixy trpí i lidé, kteří, například v práci, dlouho sedí či stojí. Není také nic neobvyklého, když se křečové žíly objeví u těhotné ženy. Nutno také zmínit, že pokud mají křečové žíly oba rodiče, pak existuje zhruba 70% předpoklad, že se vyskytnou i u jejich potomka. Dědičnost tedy sehrává jednu z hlavních rolí. Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, výskyt u žen je častější, ani u mužů však není vyloučen, odborníci uvádí poměr 3:1. Co se týče progrese onemocnění a intenzity projevů, je to velice individuální. Někoho mohou varixy dostat na operační stůl během několika měsíců, jiného až po letech.

Varixy jsou poměrně snadno rozpoznatelné, protože jsou hodně vidět, zvláště v pokročilejších stádiích. Což je taky důvod, proč jsou ženami vnímány tak negativně. Mnoho zástupkyň něžného pohlaví se kvůli nim stydí nosit krátké kalhoty a sukně a jejich sebevědomí velice trpí. Pokud bychom je měli popsat, pak si je lze představit jako malé i větší zduřené nafialovělé či modré uzlíky (hrudky) prosvítající pod kůží, které jsou na dotyk hodně bolestivé. Tyto žilní uzlíky vznikají, protože se začne hromadit a městnat krev v tzv. kapsičkách (původně jsou pružné a zachycují krev, co putuje do srdce, aby se nevracela zpět. Jestliže se jejich pružnost omezí, pak jimi už krev neproudí a zůstává stát) a na dalších místech v žilách, které tak vytváří pod tlakem krve další záhyby a různě se deformují. Z důvodů rozšiřování se také tenčí jejich stěny. Žíly tak samozřejmě už nedokážou stoprocentně plnit svou funkci. Postižen může být povrchový žilní systém i hluboký, v druhém případě je situace velice závažná.

Základní rozdělení: primární a sekundární varixy

Křečové žíly je možné rozlišit. Na řádcích výše bylo vzpomenuto, že může být zasáhnut povrchový nebo hluboký žilní systém, s tím souvisí i základní rozdělení na primární a sekundární varixy. Primární tedy náleží k povrchovému systému, sekundární k hlubokému. Prvně jmenovaný typ vzniká především na základě oslabení žilní stěny, u druhé možnosti jsou křečové žíly projevem určitého žilního onemocnění, které je důvodem lokální neprůchodnosti a vytáčení žil k povrchu.

Křečové žíly – příznaky

O tom, že se s vaším žilním systémem v nohách děje něco špatného, se dozvíte nejen z přítomnosti výše vzpomínaných uzlíků, které vystupují těsně pod kůži. Křečové žíly mají i další příznaky, bohužel hodně nepříjemné a bolestivé. Jedná se především o:

 • celkový pocit „těžkých nohou“ (Na unavené nohy doporučujeme osvěžující gel ZDE)
 • bolest a únava svalů
 • různě lokalizovatelné křeče, případně mravenčení
 • otoky lýtek a kotníků
 • nepříjemné pocity, bolesti a křeče při dlouhém sezení nebo stání

Léčbu křečových žil musíte zahájit co nejdříve

Aby byla léčba úspěšná, je samozřejmě nutné s ní co nejdříve začít, a tak podchytit křečové žíly v počátečních fázích rozvoje. Podle míry postižení doktor zvolí vhodnou terapii. Ta může být konzervativní i chirurgická.

 • Konzervativní léčba křečových žil

Jestliže lékař zjistí, že se varixy teprve rozvíjí, pak doporučí příznivá režimová opaření a kompresní metody (pomocí speciálních stahovacích punčoch), kdy zvýšený tlak působící na žíly může jejich funkčnost obnovit. V některých případech se navíc podávají léky podporující regeneraci a pevnost žilního systému. Nutno podotknout, že léčba nezajistí, že varixy zmizí, pouze zabrání rozvoji a dalším komplikacím. Je velice důležité, aby pacient dodržoval zdravý životní styl a podpořil terapii chůzí a celkovým pohybem. Často se také doporučuje sprchovat nohy střídavě teplou (ne horkou) a studenou vodou. Tyto změny teplot totiž „trénují“ flexibilitu žil, kterou varixy omezují.

 • Chirurgická léčba křečových žil a další metody

Pokud konzervativní léčba nezabere, nebo přijdete k lékaři s již hodně rozvinutými varixy, které zasahují hluboko do žilního systému, pak často nezbývá nic jiného, než je odstranit. Díky moderním technologiím a pokroku medicíny existuje několikero způsobů této léčby. O tom, co který postup obnáší, informuje následující přehled v tabulce:

Metoda

Jak se provádí?

 • Klasická operace

- skrze dva malé řezy (v tříslech a u kolene či kotníku) se do žíly zavede speciální vodič, s jehož pomocí se poškozený žilní kmen odstraní

- volí se u větších žil a hlubšího postižení

- je nutná hospitalizace

 • Metoda CHIVA

- přesně stanovenými místy se provede řez nebo vpich, poté se žíly podvážou, zkrátí nebo se daný úsek odstraní

- odstraňuje pouze postižená místa

- volí se u menších žil

- ambulantní ošetření

 • Léčba laserem

- světlo laserového paprsku se v dané žíle promění na teplo, čímž dojde k zatavení konkrétní oblasti a smrštění

- umožňuje přesné zamíření

- nepoškozuje okolní struktury

- volí se u žil do 1 mm

- ambulantní ošetření

 • Léčba radiofrekvenční

- do žil se aplikuje radiofrekvenční energie, která postiženou oblast teplem uzavře, žíla se zmenší a není pod kůží vidět

- volí se pro léčbu žilních kmenů

- ambulantní ošetření

 • Sklerotizace

- pomocí jehly je do žil vpravena látka, která chemicky poškodí strukturu v dané oblasti, čímž se žilní stěny slepí

- po zákroku je nutné přiložit kompresivní bandáž, aby se varixy přeměnily na vazivo a vstřebaly do organismu

- volí se u malých žilek a metliček do 3 mm

- ambulantní ošetření

Přírodní a doplňková léčba křečových žil

Všechny popisované klasické formy léčby je příhodné doplnit i stravou bohatou na vitaminy a minerály. Chcete-li pro sebe udělat něco víc, pak můžete využívat i níže zmíněné rostliny a potravinové doplňky, které nejen zlepší stav žil, ale také mohou zmírňovat otoky, bolesti a křeče a celkově se starat o krevní oběh.

 • kostival lékařský – obklady ze syrového nastrouhaného kořene
 • jírovec maďal – masti, oleje, tinktury a mléka s výtažkem
 • pohanka – odvar ze slupek
 • bílý dub – odvar z kůry
 • rozmarýn lékařský – odvar z lístků
 • lecitin
 • vitamin E
 • vitamin C
 • zinek

Určitě také vyzkoušejte domácí recepty na nohy a žíly, které najdete ZDE.

Jak na prevenci?

Nechcete-li, aby křečové žíly trápily i vás jako spoustu ostatních, musíte dodržovat zdravý životní styl a věnovat svým nohám odpovídající péči. Na předcházejících řádcích jsme již zmiňovali doporučení na střídání teplé a studené vody na závěr každodenního sprchování, další tipy, které vám pomohou snížit riziko vzniku křečových žil, jsem připravili v tabulce níže:

 • mějte dostatek pohybu, stačí i obyčejná chůze
 • nekuřte a nepijte alkohol
 • nechoďte v botách na vysokém podpatku
 • nenoste oblečení, které brání správné cirkulaci krve v končetinách
 • máte-li sedavé zaměstnání (nebo v práci naopak jen stojíte), dělejte si přestávky a protahujte nohy
 • nepřepínejte se a dostatečně odpočívejte
 • relaxujte každý den s nohama nad úrovní srdce
 • jezte dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a ryb

Dále můžete v rámci prevence i léčby provádět cviky, které dokážou ulevit od bolesti přetěžených nohou :

 • lehněte si na záda a pomalu zvedejte nohy nahoru, abyste udělali svíčku, vydržte několik sekund a položte je zpět na zem
 • lehněte si na záda a napodobujte jízdu na kole, nejprve 5 minut na jednu stranu, poté 5 minut na druhou

Tip: Jogurtový zábal na nohy

Ingredience:

- 1 bílý jogurt

- půl hrnku silného mátového čaje

Postup přípravy: Jogurt rozšleháme se 3 kávovými lžičkami čaje. Poté jím potřeme celá chodidla od paty až k prstům a zabalíme je do froté ručníku. Nohy pak položíme nahoru a 30 minut v této poloze relaxujeme, poté můžeme zábal sundat a nohy omýt.

Tento článek je uveden nadpisem, který obsahuje zásadní otázku, tedy co platí na křečové žíly. Nejúčinnější je určitě prevence. Pokud se tomuto nepříjemnému onemocnění svými návyky, chováním a postoji vyvarujete, uděláte pro sebe to nejlepší, co jste mohli. I když někteří lékaři zastávají názor, že křečové žíly jsou dány pouze geneticky, není vhodné rizika podceňovat, zvláště vykonáváte-li povolání, kde celý den stojíte na jednom místě, nebo sedíte u stolu.Diskuse k článku

 • Pluto Trust Corporation

  22:16 30. 12. 2019 +1
  JSME PLUTO TRUST CORPORATION, NABÍZÍME ÚVĚRY ZA 3% ÚROKOVÉ MĚNY, POKUD HLEDÁTE ÚVĚR, KONTAKTUJTE NÁS PRO VÍCE INFORMACÍ.
  EMAIL: plutocreditfinancier@gmail.com
  Whatsapp: +1 (847) 453 9904
 • Aleš Rymeš

  07:46 6. 3. 2018 0
  Dobrý den,
  křečové žíly je problém, z naší zkušenosti je to opravdu tzv. špatnou krví a ta má vliv na celý organismus (z výzkumu 80% všech nemocí). Na krev, má vliv stres, strava, pitný režim, pohyb, mobilní telefon, wifi atd... Úpravou těchto věcí se to dá změnit, ale je to dlouhá cesta a upřimně, kdo to zvládne. Laser Laspot tuto cestu výrazně zkracuje, krev upravuje téměř okamžitě, tvorba křečových žil se zastaví a postupně mizí i zdravotní problémy a neduhy se kterými musíme (jsme se naučili) žít.
  Pokud budete chtít, blíže vysvětlit nebo se na něco zeptat, napište nebo zavolejte info@nuovotherapy.cz, 775058022
  S pozdravem Rymeš

 • Romana Sejkorova

  20:32 5. 3. 2018 0
  REMI:křečové žíly mě trápily už ve 14 letech. Později jsem je začla řešit s lèkaři. Pomoc byla ze strany lékařu z mého hlediska hrozná...nicméně nic proti Lékařům ! Doporučení šlapání teplé a studenè vody,dávání nohy vzhůru,nosit kompresivnì punčocháče a jiné...nicmèně vám to pomůże od bolesti,ale křečové žíly to nezastaví. Když jsem viděla své nohy hlavně vlétě na koupališti ,a to popraskané žilky od kotníků zkusila jsem laizer..bohužel to stálo zpoustu peněz a výsledek žádný...prý záleží jak vám pracují bílé krvinky. A, co mi pomohlo?Začla jsem běhat,i přesto že odborníci tvrdí..jedni Ano a ti druzí Ne... Běh mi zpevnil svalsvo na nohách ,nové žilky a žíly se netvoří ...krevní oběh se zlepšil a několik let mám pokoj.Nemusíte běhat jako o závod ,i indiánský běh je ok.prostě chvíli jít a pak chvíli běžet.Je potřeba vždy nosit běžecké kompresivní punčochy. Nosím teď i sukně,které jsem dříve nenosila. Můj obvodní lékař je spokojený s výsledky a já také...bojím se operací.Probrečenè noci zoufalsví,že pomoci se nedočkáte ,že je to dědičný a nedá se nic dělat...jsem vzala na své riziko a nelituji..Mějte se ,a držte se svojí intujicí,jen vy sami znáte své tělo a víte nejlépe ,co snese..
 • Petra Bejblová

  21:29 9. 4. 2017 0
  Dobry vecer pani Marusko,dnes jsem hledala v tematu POMOC PRI KRECOVYCH ZILACH a nasla jsem Vas clanek z kvetna 2012. Chtela jsem se jen zeptat,jestli by nebylo mozno si od Vas tu TINKTURU na krecaky treba odkoupit,tedy jestli si ji jeste stale delate:-) Dekuji za odpoved a pripadnou nabidku,PETRA.
 • karafiatek

  07:36 9. 5. 2012 0
  Jéé,děkuji za tip.vyzkouším to!!
 • Marie

  09:46 7. 5. 2012 0
  omlouvám se za překlep: měl by výšku pevné složky přesahovat o její výšku (tzn. je-li výška pevné složky A, potom výška celého obsahu po zalití by měla být asi 2A)
 • Marie

  09:39 7. 5. 2012 0
  Měla jsem potíže (po obou rodičích s trombózami) se hlubokými křečovými žílami už od malinka, nohy mě hodně bolely a měla jsem záněty a hodně protivné křeče v nohách při sexu. Pak jsem dostala tento RECEPT NA TINKTURU: stejné množství nadrobno nakrájených kořenů kostivalu a křenu + stejně česneku nechat vyluhovat v lihu - měl by výšku pevné složky přesahovat její výšku - nejlépe ve tmě. Už za týden (nejlépe 3 týdny, denně protřepávat) si můžete udělat obklad s touto tinkturou. Buďte opatrná, křen pálí kůži! Zkuste 30 minut, pauzu a pak nejvýš 2 hodiny. Na obklad dejte igelit, líh by se jinak moc rychle vypařil. - Měla jsem v 25 letech zánět žil v obou celých nohách (na horách nás překvapila v létě sněhová vánice a po prostydnutí od chodidel v závějích jsem dostala zánět), tak jsem si obalila celé nohy a usnula jsem tak. Po probuzení po několika hodinách jsem sice měla nohy jak rak, ale od té doby mě už nikdy žíly netrápily! Ani během 3 těhotenství! Tak tu radu rozdávám kamarádkám a všechny si ho chválí! - POZOR! Tinktura páchne!!! Pro každý případ mám pořád v lednici malou skleničku tinktury z kořene kostivalu (pro kamarádky v nouzi) a nohy si občas namasíruji kostivalovou nebo kaštanovou mastí.
 • karafiatek

  08:12 4. 5. 2012 0
  Jak komu.já se snažím a nemá to žádný efekt.nakonec taky asi skončím pod kudlou. :-(
 • HanaNova

  12:59 2. 5. 2012 0
  Jako nejvíc stejně pomůže ten pohyb a dobrá strava a tak. moje maminka má křečové žíly operované a když změnila celkové návyky. hlavně tedy přestala kouřit a začla se trochu hýbat.tak se jí to hodně zlepšilo.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 03. 10. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 10. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 07. 10. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 10. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 10. 2022
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte…
Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…

okna

Když jsou špinavá.

okna

kdy mýt okna

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek pro Štíra ROVNOVÁHA

Náramek, který Štíry uklidní, uzemní a dodá jim stabilitu.
390 Kč

Tekutý prací prostředek 1l ALMACABIO

Ekoogický prací gel  Šetrně odstraní z vláken i odolnou…
189 Kč

ERBAVEN - osvěžující gel na "těžké" nohy 100ml ESI

Osvěžující gel na unavené a bolavé nohy Osvěžující gel…
203 Kč

Solná lampička USB - Koule bílá

Malá solná lampička na USB kabel s LED diodou Solná USB…
360 Kč

Tekutý prací prostředek na jemné prádlo 1l ALMACABIO

Přírodní prací prostředek Vysoce koncentrovaný prací…
197 Kč

Dejte si jedlé kaštany. Skvěle chutnají, ničí záněty v těle a pomáhají hubnout

Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ...

Neslyšící dítě v rodině: Jak si počínat při výchově?

Neslyšící dítě může vyvolávat v rodičích značné obavy z budoucnosti. Matka i otec se mohou ptát sami sebe „Najde se svým deficitem kamarády, partnera nebo práci?“. Zvýšený strach o takového potomka je normální,...

I podzimní svatba může mít své kouzlo! Nechte se inspirovat

Podzimní svatba skýtá řadu pozitiv! Vždyť barevná příroda přímo vybízí ke kouzelným fotografiím zamilovaného páru. Vytěžte z tohoto období co nejvíce a užijte si svůj nezapomenutelný den naplno. Poradíme vám, n...

Nejčastější psychické problémy moderního člověka: Jak se s nimi vyrovnat?

Jednadvacáté století nám jako lidstvu přineslo mnoho skvělých vymožeností, které usnadňují nemalým dílem každodenní bytí. Jenže psychické problémy nemizí, ba naopak. Je jich s těmito moderními výdobytky doby čí...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Přirozená autorita motivuje a inspiruje. Jak ji vybudovat?

Přirozená autorita není záležitostí vrozenou. Je zapotřebí, aby ji člověk rozvíjel. Když se tak nestane, může si ji uměle vynucovat, což není ta nejlepší cesta. S lidmi nepřirozeně autoritativními se však setká...

Sendvič s hruškou a modrým sýrem

Nejprve si v toustovači rozpečte chlebové plátky. Poté je potřete máslem dle libosti. Dále si nadrťte vlašské oříšky, lze je i opražit na pánvi bez tuku, a posypte jimi dva pláty chleba. Dále si omyjte a nakráj...

Fretka domácí je všetečka i veselý společník. Jak ji chovat?

Fretka domácí se může stát dokonalým mazlíčkem, pokud nemáte čas na venčení psa, nebo zrovna dvakrát nemusíte kočky. Počítat však musíte s tím, že se jedná o velice zvídavé zvíře, které prošmejdí každé zákoutí ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Děláte skutečně to, co vás baví?

Práce, job, zaměstnání... každej tomu řiká jinak. Všichni ale za tim vidíme jediný - prachy, úspěch, svobodu. Říká se, že bez práce nejsou koláče. Asi to tak bude. Když nemáte kačku v ruce, nenajíte se. Prostě budete mít hlad. Tak je nastavenej svět. Materialismus, kapitalismus, bo nevim jak to pojmenovat. Peníze jsou dobrej sluha, ale zlej pán, no né? A položili jste si někdy otázku, jestli vám stojí za to, co teďka děláte? Jako myslim tim to, v čem pracujete???