Bránice nám umožňuje správné dýchání

Poznejte svou bránici a konečně se nadechněte

Často slýcháme o dýchání, které nám může pomoci překonat akutní ataku stresu, strachu anebo bolesti. Často slýcháme o části v našem těle, která nám s dýcháním může pomoci. Překvapivě to nejsou plíce, jak by se mohlo zdát. Jedná se o bránici. Co je to bránice a jak ji aktivně zapojit do našeho života?

Bránice: Sval, který se podílí na dýchání i trávení

Bránice je jeden z nejdůležitějších svalů v našem těle, který kromě objemu nádechu ovlivňuje také

  • držení těla – drží naše tělo vzpřímené (poskytuje oporu páteři),
  • trávení – brání návratu potravy ze žaludku zpátky do jícnu a podporuje i přirozený pohyb střev,
  • orgány břišní dutiny, které udržuje ve správných pozicích a podporuje jejich funkci a
  • proudění lymfy, tedy odvod toxinů z našeho organismu.

Bránici si lze představit jako „plachtu“, která je natažena přibližně v polovině trupu mezi hrudní kostí, dolními žebry a začátkem bederní páteře. Je přirozeně vyklenutá do hrudní dutiny. Odděluje od sebe dutinu břišní a hrudní. Její pohyb ovlivňuje tedy orgány dutiny břišní i hrudní. Pokud bránici nepoužíváme „správné“, pak se to negativně odrazí téměř ve všech částech našeho těla.

Čtěte také:

Jóga - způsob relaxace a pohybu, nebo životní filozofie?

Bránice: Když se nepoužívá správně

Pokud je aktivita bránice malá, pak ani nedýcháme celou kapacitou plic, ale zejména horní částí hrudníku. Ňadra dmoucí sice mohou v určitém směru vypadat sexy, ale horní fixátory hrudníku jsou ze špatného držení těla přetíženy a výsledkem je stažení, kroucení a následná bolest. Úhybné manévry od bolesti i tlaků je vytahování hrudníku, „vylézání“ dolních žeber, umělé vtahování břicha, přetěžování beder (kvůli snížení nitrobřišního tlaku se nemají o co opřít) a celkové pokřivení přirozeného proudění energie, ale i tekutin v těle. Netrvá dlouho a naše tělo se prostřednictvím bolesti ozve. Často v mezilopatkové oblasti, v krční oblasti, poruchami trávení a posléze začnou bolet i bedra. Navzdory veškeré snaze cvičením však bolest neustupuje. Je třeba změnit způsob používání bránice.

Naučte se při dýchání používat bránici

Bránice: Jak ji najít

Málokdo z nás má přesné znalosti anatomie, s nalezením bránice v našem těle nám však mohou pomoci naše ruce. Dejte ruce v bok tak, že dlaně položíte těsně pod boční část žeber. Kdo zvládne, může ruce otočit tak, aby palec směřoval dopředu. Jen pro informaci, tam kde máte v této pozici malíčky jsou ledviny. Nadechněte se a sledujte, kam váš dech směřuje. V ideálním případě by mělo dojít k rozšíření celého hrudníku – dopředu, do stran, dozadu. Dech byste tedy měli cítit pod celými dlaněmi. Nemělo by se tolik vyklenovat bříško (jak nás učí například v józe břišní dýchání), ani bychom neměli zvedat klíční kosti nebo ramena k uším. S nádechem dochází k rozšíření hrudníku (do všech jeho stran) a při výdechu k jeho stažení (nikoli vtažení břicha, to se přirození zatáhne od stydké kosti vzhůru k bočním žebrům).

Bránice a lehčí dýchání

Nejlepším způsobem, jak se bránici naučit vnímat, je několikrát za den dát ruce popsaným způsobem v bok a vědomě dýchat. Zkuste dech neovlivňovat ani ho silou nikam netlačit. Pozorujte, což může být i nejtěžší. Soustřeďte se na nádech a výdech. V představě držte rozšiřování hrudníku – pozor však nejde „jen“ o strany, ale při nádechu jdou boky jakoby do stran a nahoru, záda se pocitově kulatí, bříško roztahuje a lehce zpevňuje (nejde o to jej vytlačit ven). Při výdechu vše klesá, tělo se napřimuje za hlavou (ne stažením lopatek). Při rovném stoji jsou lopatky posazené a roztažené, bříško zdánlivě volné (nikoli příčným břišním svalem vtažené), tedy uchycené od stydké kosti k žebrům. Tyto jemné pohyby přirozeným způsobem bránici rozpohybují. Jakmile ji budete schopni trošku vnímat, zařaďte případně i brániční cviky.

Aktivní bránice: Prevence inkontinence

Protože ani ve světě není vše jenom bílé nebo jenom černé, i pohled na používání (nikoli umístění) bránice se může lišit. Odlišný přístup má nejen západní a východní kultura, ale také řada meditačních či cvičících technik. V tomto směru je dobré nechat si otevřené dveře možnostem. Většinou každá jednotlivá technika je zaměřena na určitý způsob života a podpory našeho organismu. Pakliže se inspirujeme s vědomím toho, co nám to přináší a jakým způsobem to na nás působí, pak pravděpodobně získáme i to nejlepší, co v danou chvíli potřebujeme. Mezi základní odlišnosti patří zejména používání bránice ve vztahu k další „plachtě“ nebo také někdy nazývané misce, kterou je pánevní dno se svými svaly. Z principů fyziky je jasné, že jako prevence inkontinence bude sloužit spíše jejich souhra (tedy například vtažení a povolení ve stejný čas), k posílení činnosti břišních orgánů pak vzájemný protitlak. Jakým směrem se chceme ubírat je pak naším rozhodnutím.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!