Oxaláty se nacházejí v mnoha zdravých potravinách

Oxaláty čili šťavelany jako běžná součást jídelníčku. Mohou nám ale i škodit. Víte, v jakých potravinách se nachází?

Oxaláty nebo někdy označované jako šťavelany jsou látky, které našemu organismu nemusí úplně prospívat. Přitom jsou obsaženy v mnoha potravinách, které považujeme za zdravé. Jak je to tedy s konzumací těchto jídel a pro koho mohou být nebezpečné?

Špenát, brokolice, batáty, čokoláda, kakao, čaj nebo sójové výrobky… Oxaláty mohou být nebezpečné tím, že se hromadí v ledvinách a zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů. Dřív odborníci proto varovali před nadměrnou konzumací potravin, které tyto látky obsahují. Dnes se už shodují na tom, že oxaláty nemusí být tak škodlivé, jak se uvádělo.

Oxaláty podrobně

Oxaláty neboli šťavelany či kyselina štavelová jsou přírodní sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v mnoha zdrojích potravy. Nejčastěji se objevují v rostlinných zdrojích, jako je ovoce, zelenina, ořechy nebo semena. Ovšem oxaláty může být produkovát i přirozeně v našem organismu. O šťavelanech je známé, že vyplavují z těla důležité minerály. Především tedy vápník, na který se váží a vylučují se z těla společně stolicí. Jestliže oxalátů zkonzumujeme hodně, mohou se začít hromadit v ledvinách a vytvářet ledvinové kameny. I když existuje několik různých typů ledvinových kamenů, právě ty z kamenů oxalátu vápenatého, bývají nejběžnější.

Čtěte také:

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami

Rebarbora na talíři i v přírodní medicíně. Jak moc nám může upravit trávení?

Potraviny plné živin i oxalátů

Dříve byla při potížích s ledvinami striktně doporučovaná dieta s nízkým obsahem oxalátů. Jde při ní o to, abychom se co nejvíce vyhýbali potravinám, které šťavelany obsahují a tudíž vytvářejí v těle minerální usazeniny. Problém však je, že mnohé oxalátové potraviny obsahují i další důležité živiny, především vlákninu a hořčík. Tedy místo toho, abychom oxalátové potraviny zcela vynechali, je podle nejmodernějších průzkumů, zařazení většího množství vápníku. Ať už stravou nebo doplňky stravy. Tento krok může být účinnou prevencí ledvinových kamenů.

S oxaláty ve stravě bychom to neměli přehánět

Oxaláty jako antinutriční látka

Takzvané antinutriční látky jsou rostlinného původu, avšak v těle mohou způsobovat určitá rizika. Právě oxaláty mezi takové složky stravy patří. Mohou se vázat na určité minerály, bránit jejich vstřebávání nebo je vyplavovat z organismu. Výživoví experti však uvádějí, že oxalátům není třeba se vždy vyhýbat. Někdy i vhodnou přípravou můžeme jejich množství v potravině snížit. Například namáčením nebo vařením určitých potravin.

Potraviny s vysokým množstvím oxalátů

Oxaláty jsou doménou především rostlinných potravin, většina živočišných produktů v sobě skrývá pouze jejich stopové množství. A které potraviny tedy hrají prim?

Z ovoce jde o ostružiny, borůvky, maliny, kiwi, mandarinky, fíky. Zelenině pak vévodí rebarbora, brokolice, okra, pórek, červená řepa, brambory, batáty, lilek, cuketa, mrkev, olivy, čekanka, tuřín, petržel a paprika. Z listové zeleniny se nejvíce oxalátů skrývá ve špenátu, kapustě a mangoldu. Z ořechů a semen pozor především na mandle, kešu, arašídy a sezamová semena. Dále to pak nepřehánějte s konzumají sójových produktů a luštěnin, především fazolí. Z obilovin jde o bulgur, kukuřičnou krupici, pšeničné klíčky, amarant, pohanku a quinou. A z nápojů je vhodné nepřehánět to s černým čajem, instantní kávou, kakaem, čokoládou a černým pivem.

Dieta s nízkým obsahem oxalátů

Jde o dietu, která se snaží co nejvíce eliminovat příjem oxalátů ve stravě. Při dietě je potřeba zvýšit obsah vápníku ve stravě, dodržovat pitný režim a nepřehánět to s příjmem bílkovin. Co se týče potravin, nízký obsah oxalátů mají například banány, melouny, hrozny, kedlubna, houby, hrášek, zelí, avokádo, vejce, oloupaná jablka, dýně, květák, čočka či rýže. Dále pak maso a mořské produkty, mléko, sýr, jogurty a máslo. Rovněž kukuřičné otruby, žitný chléb, bylinné čaje a víno.

Potraviny s vyšším obsahem oxalátů vařte, ať už na plotně nebo v páře alespoň po dobu 5-10 minut. A luštěniny a obiloviny namáčejte. Dietu je vhodné dodržovat jako prevenci ledvinových kamenů alespoň po dobu 3-6 týdnů

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.