Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami

img
02. 07. 2018 Přečteno: 5610x

S létem přichází nejen hezké slunné počasí, ale také chuť na něco dobrého a hlavně osvěžujícího. Výtečnou volbou je domácí malinová limonáda neboli malinovka, kterou si může každý sám doma za pár minut připravit. Nejenže vás dobře osvěží a naladí na léto, ale především je lepší a zdravější než chemická varianta v obchodech.

Malinovka z pravých malin ze zahrádky

Proč je domácí malinová limonáda lepší než ta z obchodu? Protože obsahuje ty nejlepší maliny, které si sami obstaráte. Běžte na zahrádku nebo do lesa a nasbírejte si do misky tolik malin, kolik zvládnete. Nejlépe alespoň 3 kg, abyste si mohli připravit 5 l šťávy.

Čtěte také:

Domácí malinová šťáva

Ovocný drink z domácích malin podávaný za studena si zachovává nejen lepší barvu, ale také vůni a chuť. Navíc není malinovka vůbec náročná na přípravu. Zabere vám jen pár minut. Malinovku si můžete připravit rovnou jako šťávu anebo jako sirup. Sirupová varianta vám vydrží při správném uskladnění dokonce až rok.

Domácí malinová limonáda je zdravá a osvěžující

Maliny patří k nejoblíbenějšímu a nejchutnějšímu ovoci. Již naši předkové maliny sbírali a pojídali, jelikož je využívali nejen jako potravu, ale i jako lék. Maliny obsahují velké množství vitamínů, které posilují imunitu, snižují krevní tlak a cholesterol. Vhodné jsou i při ženských potížích s menstruací.

 • Vitamín A - brání změnám očí, které způsobují zákaly a šeroslepost
 • Vitamín B - pomáhá při látkové výměně, působí proti stresu a migréně
 • Vitamín C - posiluje celkovou imunitu
 • Fosfor a železo - napomáhají při krvetvorbě, správné funkci srdce a nervové soustavy
 • Vápník - udržuje zdravé kosti a zuby
 • Zinek - působí příznivě na mužskou a ženskou sexuální výkonnost
 • Třísloviny - čistí střeva a odvádějí z těla přebytečné tekutiny
 • Antioxidanty - chrání tělo před rakovinou, léčí horečku a zánětlivé nemoci

Zajímavé je, že se maliny doporučují při léčbě cukrovky, jelikož snižují hladinu cukru v krvi. Vhodné jsou i při léčbě chudokrevnosti nebo dokonce Alzheimerově chorobě. Některé výzkumy ještě navíc ukazují, že maliny napomáhají snížit ranní nevolnost těhotných žen.

Malinovka - Jednoduchý recept krok za krokem

Příprava osvěžující malinové šťávy vám zabere maximálně 30 minut. A výsledek opravu stojí za to.

Recept č. 1: Domácí malinová limonáda

Malinovka (1)

Tuhle limonádu si zamiluje každý z vaší rodiny. Skvěle se hodí jak při slunění se u bazénu, tak na večerní grilování s přáteli.

Ingredience

 • 3 kg malin
 • 2 l vody
 • 600 g cukru
 • 1 citron

Postup

Nasbírané maliny si opereme, rozmačkáme vidličkou v misce nebo rozmixujeme v mixéru s trochou vody. Poté rozmixované maliny zalijeme 2 l studené vody. V troše teplé vody rozmícháme cukr a přidáme do limonády. Na úplný závěr přidáme šťávu z citronu a pečlivě promícháme. Poté stačí jen nalít limonádu do sklenic, kterou dozdobíme lístkem máty a několika čerstvými malinami i kousky ledu.

Recept č. 2 - Malinový sirup

Malinovka (3)

Malinovku si můžete vychutnat přes celý rok, stačí si připravit domácí sirup, ten nalijete do sklenice a zalijete vodou.

Ingredience

 • Maliny
 • Kyselina citronová
 • Krystalový cukr
 • Převařená voda

Postup

Maliny očistíme od nečistot a rozmačkáme. Na 1 l malin přidáme 250 ml studené vody, kterou jsme si před tím převařili. Přidáme kávovou lžíci kyseliny citronové a necháme na teplém místě zkvasit. Maliny zhoustnou a za dva dny jsou připravené k dalšímu kroku.

Maliny přecedíme přes plátýnko. Šťávu, kterou si připravili, si zvážíme, abychom věděli, kolik přidáme cukru. Na 1 kg malinové tekutiny přidáme 700 g cukru. Promícháme a necháme rozpustit. Malinový sirup se nezkazí, jelikož cukr konzervuje a šťáva prošla kvasícím procesem.

Připravený sirup si přendáme do čistých lahví, nejlépe do zavařovaček, které si pevně uzavřeme. Takto vyrobený sirup skladujeme na chladnějším místě. Neotevřená sklenice s malinovým sirupem vydrží dokonce 1 rok. Po otevření dejte sklenici ihned do lednice, aby se vám sirup nezkazil.

Tip! Pokud si chcete malinovku trochu zpestřit, zkuste ji smíchat se sektem v poměru 2: 1 (maliny: sekt). Tento ovocný alkoholický mini koktejl vás perfektně naladí na letní horké dny plné zábavy a dobrodružství.

Připravte si také malinovou marmeládu nebo malinový koláč s krémovým sýremNapsat komentář: Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami

RE: Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.