Minerály v kostce: Vápník je důležitý pro kosti i zuby. Jak poznáte nedostatek vápníku?

img

Vápník je základním stavebním kamenem všech kostí i zubů v těle, má na starosti jejich pevnost. Největší požadavky na vápník mají malé děti a těhotné ženy. Vápník patří mezi minerální látky, které jsou důležité i pro jedince středního věku, kteří se blíží k menopauze nebo andropauze. Kolik vápníku a v jaké formě bychom denně měli sníst?

I když je téměř všechen vápník uložen v kostech a zubech, tělo jej potřebuje i pro svaly a nervy, aby se přenášely ty správné zprávy mezi mozkem a každou další částí těla. Vápník navíc pomáhá i cévám přenášet krví do celého těla hormony a enzymy. Ty pak ovlivňují téměř všechny funkce v lidském těle. Vápník má také velký podíl na udržování mírné zásaditosti lidské krve. Je důležitý rovněž pro regulaci srdečního rytmu a může zmírňovat poruchy trávení.

Vápník: Calcium, Ca

Vápník se řadí mezi minerály, které je nutné doplňovat tělu pravidelně. Mnoho lidí praktikuje nárazové přijímání vysokých dávek vápníku v zátěžových obdobích. Ale to je naprosto zbytečné, dokonce i škodlivé. Vápník je nutné v každém případě doplňovat do těla průběžně a pravidelně. Co se týče množství minerálů, pak je vápník v našem těle zastoupen ze všech nejvíce. Jestliže tělu vápník chybí, tak si jej vezme většinou právě z kostí a zubů.

Čtěte také:

Jak urychlit hojení zlomenin? Zvyšte příjem vápníku, nekuřte a buďte psychicky vyrovnaní 

Zelený mladý ječmen - chutná hrozně, ale obsahuje 4x více vápníku než kravské mléko

Minerály: Vápník a jeho vliv na zdraví

Pevné kosti

Kosti vyžadují v průběhu dětství a dospívání dostatek vitamínu D. Ten napomáhá právě i lepšímu vstřebávání vápníku. Je vhodné užívat je tedy společně. Maximální hladiny dosahuje vápník v těle cca do 30 let věku. Poté kosti vápník pomalu ztrácí. Je proto nutné neustále ho tělu doplňovat. Důležitý je však i zdraví a aktivní životní styl, který zahrnuje tělesnou aktivitu (ideální je chůze nebo běh). Pokud by vápník z kostí začal rychle mizet, může se objevit osteroporóza. Což je onemocnění kostí, které postihuje především ženy. Kosti jsou porézní, křehké a náchylnější ke zlomeninám. Vápník je účinnou prevencí.

Kardiovaskulární onemocnění

Některé studie, které se zabývaly minerály, ukazují, že dostatek vápníku může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění i cévní mozkové příhody. Ovšem byly provedeny i studie, které zkoumaly nadbytek vápníku v těle. Ten, podle nich, může naopak riziko srdečních onemocnění zvyšovat. Pokud se však člověk nebude vápníkem předávkovávat, nic takového nehrozí. Samotný vápník z potraviny nebo běžných doplňků stravy může být pro tělo jen prospěšný.

Hubnutí

Několik studií potvrdilo, že vápník může mít vliv i na snižování váhy. Tento minerál údajně pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Je však pochopitelně nutné dodržovat aktivní a zdravější životní styl. A na jíst potraviny s vápníkem na úkor běžných sacharidových potravin.

Minerály: Vápník v potravinách

Mák (až 1400 mg) – velmi výživné je makové mléko. Zároveň je také skvělým zásadotvorným nápojem.

Sezam (670 mg) – sežeňte neloupaná semena. Kromě vápníku obsahují i další cenné látky.

Mandle (240 mg) – obsahují i hořčík či draslík, a to v ideálním poměru právě s vápníkem.

Květák (205 mg) – je obrovskou zásobárnou vitamínů a minerálních látek.

Kakaové boby (108 mg) – patří mezi superpotraviny a jsou nejlepším antioxidantem.

Dále: Ryby (čerstvé i konzervované), celozrnné pečivo, tofu.

Minerály: Fámy o vápníku a mléku

V dobách minulých bylo velmi propagováno, že mléko je zdravé a bez něj žít vlastně ani nelze. Vzpomeňme si třeba na tradiční mléčné bary. Jenže tvůrcům reklam a prodejcům mléčných produktů nešlo ani tak o zdraví občanů, jako spíše o prodej bílé tekutiny, které bylo všude nadbytek. A tak se masivně propagovalo. Dnes už se ví, že je v této oblasti všechno úplně jinak. Ve spojitosti s mlékem pak často můžeme slyšet termín „vápníkový paradox“. Ten nepopírá, že mléko vápník obsahuje. Ovšem jde o vápník, který je pro lidské tělo téměř nevstřebatelný. Statisticky je prokázaný fakt, že v západních zemích s vysokým příjmem mléka existuje zároveň také vysoké procento zlomenin a případů řídnutí kostí. Samotné mléko se rozhodně nepostará o pevné kosti, jak se nám reklamy snaží nalhat.

Minerály: Doplňky stravy a vápník

Dvě hlavní formy doplňků stravy s vápníkem jsou uhličitan a citrát. Uhličitan vápenatý je levný, ale vstřebává se nejlépe při jídle. Tudíž je vhodné užívat ho výhradně během jídla. Citrát vápenatý, je dražší forma vápníku. Vstřebává se velmi dobře a můžete jej užít prakticky kdykoliv. Navíc starší lidé mohou mít problém se vstřebáváním vápníků z doplňků stravy. Citrát vápenatý se vstřebává nejlépe. Mezi další formy vápníku v doplňcích stravy patří glukonát, laktát a fosfát. Důležité je také vědět množství vápníku, které užíváme. Jednorázově bychom neměli přijmou více než 500 mg. Pokud tedy potřebujeme užívat vyšší dávku, rozdělíme ji do dvou denní dávek.

Minerály: Zakázané potraviny

Nutno také uvést, že existují potraviny, které snižují množství vápníku ve stravě tím, že omezují jeho vstřebávání. Patří sem zejména potraviny, které jsou bohaté na oxaláty. To jsou kyseliny, které tvoří spolu s vápníkem špatně rozpustné soli. Zjednodušeně řečeno – zamezují jeho vstřebání do těla. Mezi takové potraviny patří především špenát, rajčata, mangold, rebarbora, rybíz, angrešt, a dokonce i černý čaj. Vstřebávání vápníku pak blokují také potraviny s velkým množstvím soli či cukru, tavené sýry, alkohol a káva. S těmito potravinami je tedy nutné zacházet velmi opatrně.

Minerály: Podpora vstřebatelnosti vápníku

Jestliže začnete vápník užívat, je dobré zároveň s ním brát také další vitamíny a minerály, které jeho vstřebatelnost zvyšují. Patří sem především vitamíny D a C. Dále je to kyselina listová, hořčík a fosfor.

Minerály: Vápník a doporučená denní dávka

Pro dospělé je doporučená denní dávka vápníku 800-1000 mg denně. U žen nad 50 let a u mužů po 70. roce by měl být základní příjem navýšen na 1200 mg denně. Více vápníku mohou užívat i děti v dospívání, těhotné a kojící ženy.

Minerály: Vápník a jeho nedostatek

Poznat nedostatek vápníku v těle, není tak úplně jednoduché. Nepomohou k tomu příliš ani krevní testy. Tělo si totiž samo chytře přerozděluje zásoby vápníku tak, aby ho mělo neustále dost pro všechny tělesné funkce. Pokud už z krevního rozboru vyjde najevo, že máte nízkou hladinu vápníku, pak je už velý problém. Opravdu velký nedostatek poznáte podle špatného stavu kostí a zubů. Přidávají se i svalové křeče, průjmy, vypadávají vlasy a lámou se nehty.

Minerály: Vápník a jeho nadbytek

Pro tělo sice vápník toxický není, ovšem při pravidelných a dlouhodobých vysokých dávkách (asi 2,5 g denně) může dojít k zavápnění organismu. To se pak projeví například ledvinovými kameny. Navíc současně s tím je pak ovlivněno i vstřebávání dalších minerálů, jako jsou hořčík, železo či zinek.

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.