Zelený mladý ječmen - chutná hrozně, ale obsahuje 4x více vápníku než kravské mléko

img
02. 01. 2017

Cítíte se často bez energie, jste slabí a padá na vás únava i přesto, že se snažíte nepodceňovat odpočinek? Často podléháte nachlazení či jiným nemocem, nebo pro změnu nejde vaše hubnutí tak snadno, jak byste si představovali? A nebo zkrátka jen chcete pro své tělo udělat maximum a dodávat mu to nejlepší, aby spolehlivě a dobře fungovalo? Ve všech případech se vám možná bude hodit zelený mladý ječmen, který se právem řadí mezi takzvané superpotraviny.

Co jsou to zelené potraviny?

Pojem superfoods neboli superpotraviny neunikl snad nikomu, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou stravu, párkrát navštívil prodejnu zdravé výživy nebo otevřel lifestylový magazín. Superpotraviny jsou zkrátka skloňovány ve všech pádech, a se stoupajícím zájmem o zdravou stravu stoupá i zájem o tyto potraviny nabité prospěšnými látkami. Mezi superpotraviny patří například chia semínka, goji, acai, nebo celá skupina nazývaná zelené potraviny, kam spadá třeba řasa chlorella nebo zelený mladý ječmen.

Každá z těchto potravin je něčím výjimečná, avšak jedno mají společné - i v malém množství vám dodají pořádnou dávku vitamínů a minerálů, poslouží jako zdroj energie a při pravidelné konzumaci budou mít pozitivní vliv na váš organismus.

Zelený mladý ječmen - zázračný nápoj?

Pokud navštívíte bistro zaměřené na zdravou stravu, vegetariánskou či veganskou restauraci nebo i některé z fitness center, dost možná uvidíte, jak sem tam někdo popíjí nápoj velmi výrazné a upřímně ne příliš lákavé zelené barvy. Zelené barvy, která by se dala přirovnat k močálu. Když si takový nápoj objednáte a přičichnete, pravěpodobně ucítíte vůni připomínající čerstvě posekanou trávu či jinou “zeleň”. Pokud si říkáte, že to sice nevypadá zrovna vábně, ale jistě to bude chutnat mnohem lépe, celá řada lidí by vás jistě ráda vyvedla z omylu - zelený mladý ječmen skutečně není žádná gurmánská záležitost ani nic, na co byste se ráno těšili místo své oblíbené kávy.

Ptáte se, proč mladý ječmen tedy pít, a jestli to přemáhání za to skutečně stojí? Odpověď je, že stoprocentně. Mladý ječmen je tak nabitý prospěšnými živinami, že to vaše tělo skutečně ocení. A i když si možná zelený mladý ječmen nezamilujete na první ani druhé ochutnání, časem si k němu cestu najdete a z jeho popíjení si vytvoříte rituál, o kterém budete vědět, že vašemu zdraví skutečně prospívá.

Jak zelený mladý ječmen prospívá našemu zdraví?

Mladý ječmen se mezi superpotraviny neřadí jen tak náhodou. Obsahuje totiž 4x více vápníku, než mléko, 20x více železa než ve špenátu a kvalitních bílkovin více, než v hovězím mase, 12 minerálů a 13 nejrůznějších vitamínů a v neposlední řadě i 20 prospěšných aminokyselin včetně osmi esenciálnách, které jsou obzvlášť důležité, jelikož si je naše tělo neumí vytvořit samo.

Při pravidelné konzumaci zeleného ječmene to vaše tělo skutečně ocení. Zelený ječmen je totiž řešením, jak do sebe snadno, rychle a v malé dávce dostat velké množství prospěšných látek, které se z pouhé stravy občas získávají stěží, a obzvlášť v situaci, kdy nestíháte a nebo nezvládáte dávat na zdravou, pestrou a vyváženou stravu velký důraz.

Vyjmenovanými benefity však prospěšnost mladého ječmene zdaleka nekončí. Zelený mladý ječmen mimo jiné navrací organismu zásadité prostředí a působí tak proti překyselení, čímž pomáhá předcházet celé řadě civilizačních chorob. Mladý ječmen také posiluje imunitu.

Za zmínku stojí také trávicí enzymy, které mladý zelený ječmen také obsahuje. Pokud nám některý z enzymů chybí, naše tělo není v dobré kondici. Naopak pokud máme všech enzymů dostatek, špatné trávení nám nemusí dělat žádné starosti, a stejně tak se z našeho těla snadno vyplavují škodliviny, místo aby tělo zanášely.

 • Hořčík – pomáhá proti stresu
 • Železo – zbavuje tělo oxidu uhličitého, podporuje imunitu
 • Draslík - přispívá ke správné funkci svalů, převádí glukózu na energii = zvyšuje přísun energie
 • Vápník – základní stavební kámen zubů i kostí. Pomáhá správnému trávení, zbavuje tělo kyselosti.
 • Měď – podílí se na tvorbě kolagenu, který je důležitý pro naše klouby
 • Fosfor – podporuje ledviny
 • Mangan – napomáhá správné funkci štítné žlázy, posiluje metabolismus a podporuje libido
 • Vitamín A – podporuje dobrý zrak a imunitu
 • Vitamín B1 - podporuje nervy, působí proti únavě
 • Vitamín B2 - důležitý pro oči, kůži i srdce
 • Vitamín B5 – zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů i kůže
 • Zinek – podporuje imunitu, zvyšuje plodnost

Jak a kdy zelený mladý ječmen pít?

Nejjednodušší způsob, jak do sebe dostat tolik prospěšných látek ze zeleného ječmene je v podobě nápoje. Stačí důkladně rozmíchat prášek vyrobený ze sušené šťávy lístků z této zelené potraviny a výživný koktejl je na světě. Pokud by vám chuť zeleného ječmene opravdu neseděla, přidejte pro ochucení med nebo trochu džusu.

Zelený mladý ječmen seženete v každé prodejně zdravé výživy a někdy i v drogerii v oddělení se zdravou stravou.

A kdy je ta nejvhodnější doba pro konzumaci této zelené potraviny?

Zelený mladý ječmen pijte minimálně 2x denně, ideálně ráno a večer nalačno, aby se minerály mohly co nejlépe vstřebat. Doporučené dávkování je jedna čajová lžička na 2dcl vlažné vody. Dávejte pozor na to, aby teplota vody nepřesáhla 48°C. To je totiž teplota, ve které řada účinných látek degraduje a nápoj by tak přišel o podstatnou část požadovaných účinků.

Napsat komentář: Zelený mladý ječmen - chutná hrozně, ale obsahuje 4x více vápníku než kravské mléko

RE: Zelený mladý ječmen - chutná hrozně, ale obsahuje 4x více vápníku než kravské mléko

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.