Rebarbora je ideální přísadou do koláčů

Rebarbora na talíři i v přírodní medicíně. Jak moc nám může upravit trávení?

Rebarbora je známá spíše jako chutná přísada do koláčů. Rebarbora je však i účinným přírodním lékem. Například umí snižovat hladinu cukru, poradí si s průjmem a má celkově protizánětlivé účinky. To ale rozhodně není vše.

Rebarbora je pojmenováním pro vzájemně si velmi podobné víceleté byliny rodu reveň z čeledi rdesnovité. Tento rod zahrnuje okolo padesáti až šedesáti druhů a jejich křížence, u nás jsou nejznámější zeleninové druhy, reveň kadeřavá a reveň bulharská neboli tupolistá, jejichž řapíky se konzumují podobně jako ovoce. V rámci čínské a jiné lidové medicíny se více uplatňují kořeny jihočínské reveně lékařské, středočínské reveně dlanité, reveně bulharské a himálajské reveně jižní a jejich kříženců. Většina rebarbor je i velmi dekorativní, zvláště v době květu, nejčastěji se za tímto účelem vysazují reveň jižní a reveň dlanitá, oblíbené jsou též variety s načervenalými listy.

Rebarbora: Odkud se vzala?

Rebarbora pochází z mírných až subtropických oblastí Číny, Himalájí a Střední Asie, kde roste na svazích a v prosluněných roklích. Čínské písemné důkazy o pěstování revení jsou staré přes 2 700 let. Reveňové kořeny byly jednou z prvních bylin čínské medicíny dovezených do Arábie a Evropy, kam během 14. století putovaly přes dnešní Turecko a Sýrii, později i z Ruska. Přeprava byla drahá, což vedlo ke snaze rebarboru pěstovat. S klesající cenou cukru došlo během 18. a 19. století k rozmachu konzumace rebarborových řapíků, která dosáhla svého vrcholu mezi světovými válkami. Z Evropy byly rostliny revení dovezeny i do Severní Ameriky, Bolívie, na Nový Zéland a do dalších zemí.

Čtěte také:

Řepný kvas aneb kvašená řepa, která pomůže vašemu zažívání i obranyschopnosti

Pěstování a skladování rebarbory

Výživové hodnoty rebarbory

Rebarbora na české zahrádce

Rebarbora má ráda pravidelně zavlažované, ale nepřemokřené, hlinité humózní půdy a slunečná stanoviště. Rebarbora jsou mrazuvzdorná, odolává teplotám až do mínus 30 stupňů Celsia. Je možné ji pěstovat samostatně ve skupinách po dvou až třech kusech v záhonu, ale snáší i velké nádoby. Množení revení semeny poskytuje nejisté výsledky z důvodu jejich rychle klesající klíčivosti a výskytu hybridních rostlin. Semena je třeba vysévat do skleníku ihned po jejich dozrání během měsíce srpna do hloubky nejvýše jednoho centimetru, klíčí dva až tři týdny. V prvním roce se objevuje nejvýše šest listů, ve druhém roce zhruba deset listů a teprve třetím nebo čtvrtým rokem rebarbora kvete. Úspěšnější bývá vegetativní množení dělením dvou až tříletých trsů.

Rebarbora jako zelenina

V dostatečně teplém klimatu jsou rebarborové řapíky jednou z prvních plodin, které je možné sklízet už během dubna a května. Dřívější sklizeň je možná při pěstování reveně ve vytápěném skleníku. Rychlené řapíky však bývají křehčí, červenější a méně kyselé. Řapíky je doporučeno sklízet vylamováním, při řezání hrozí zahnívání pahýlů a úhyn celé rostliny. Rebarborové řapíky jsou v našich podmínkách konzumovatelné až do července, než začne reveň kvést, pak už bývá obsah kyseliny šťavelové příliš vysoký. Z reveňových řapíků se chystají sladké pokrmy, jako jsou koláče, ovocné polévky a omáčky, kompoty a džemy, často se kombinují s jablky či jahodami. Je možné najít i recepty na rebarborovou přílohu k masu. 

Rebarbora je skvělá ve sladkých i slaných pokrmech

Rebarbora jako přírodní léčivo

Aromatický a hořký kořen reveně (obvykle lékařské či dlanité), je jednou z mnoha bylin tradiční čínské medicíny i evropského lidového léčitelství. Nutno však podotknout, že kořen reveně je vhodný využít pouze nárazově, při předávkování hrozí závažné průjmy. Přítomné látky v kořeni podporují chuť k jídlu a trávení. Využívá se však i k podpoře činnosti ledvin a mírnění trávicích obtíží. Odvary a alkoholický extrakt z kořenů rebarbory vykazují svíravé a protizánětlivé účinky a je možné je aplikovat zevně na zánětlivé boláky v dutině ústní nebo na kůži a na opary.

Rebarbora má i nevýhody

Rebarbora by se měla jíst či užívat z důvodu obsahu kyseliny šťavelové a dalších potenciálně toxických látek pouze krátkodobě. Konzumace jakýchkoli částí revení se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a především malým dětem, v případě kořenů dokonce do deseti až dvanácti let. Použití reveně rovněž nemusí být vhodné při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest a při zvýšeném riziku tvorby ledvinových, močových či žlučových kamínků.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.