Radikální upřímnost by měla být praktikována zejména v opravdovém přátelství. Někdy se však nemusí druhému líbit.

Radikální upřímnost v 21. století: Dávno zapomenutá hodnota nebo hanlivé slovo?

Radikální upřímnost je pojem, který je mnohým lidem ve společnosti jaksi neznámý. Anebo jej spíše nechtějí znát? Ať je to, jak chce, jedná se o naprosté sdělování pravdy druhým bez toho, aniž byste se nechali ovlivnit nějakými předsudky anebo obavami z vašeho úsudku. Říká se, že pravda někdy bolí. A možná na tom něco bude. Avšak morální hodnoty by měly vždy převažovat nad záměrným zastíráním skutečností. Proč to tolik lidí neumí?

Pakliže se rozhodnete ve svém životě praktikovat radikální upřímnost, můžete se dle psychologů dozvědět mnohé nejen o druhých, ale i o sobě. Je však potřeba mít na paměti, že ne všichni mohou být s tímto „za dobře“. Každý člověk totiž vyrůstal v jiném prostředí a má jiné životní hodnoty a pohledy na věc. S upřímností tedy dojdete dál než ostatní, můžete ovšem vyvolat také konflikt, což samo o sobě nemusí být nic špatného – když to dobře uchopíte.

Radikální upřímnost a její negativa

Prvně si řekněme negativní stránky radikální upřímnosti. I přesto, že je toto jednání ze své podstaty v pořádku, může napáchat v jistých situacích mnoho škod. Někdy totiž nastanou okamžiky, kdy je zkrátka lepší mlčet – zlaté pravidlo „mlčeti zlato“ se osvědčilo kdekomu již mnohokrát. Toto ovšem v sobě nese určité „ALE“. Je potřeba si uvědomit, že každý plnohodnotný vztah by měl být založený na otevřené komunikaci – a do té lze zařadit i onu radikální upřímnost. Jenže to, co druhému říkáte, by mělo být vybalancované také určitou empatií. Takový nezraňující přístup už vyžaduje více práce na osobním rozvoji. Jdete do toho?

Čtěte také:

Osobní rozvoj je pro harmonický život nezbytný. Jakým způsobem posilovat svou mysl a duši?

Chcete praktikovat radikální upřímnost? Začněte u sebe

Možná si teď řeknete, že praktikovat radikální upřímnost v životě je velmi snadné. Prostě lidem řeknete pravdu a je to. Jenže tohle nelze bez toho, aniž byste si „zametli před vlastním prahem“. Nejprve si totiž musíte osvojit jiný druh myšlení. Holým faktem je to, že lidé lžou v podstatě každý den – tedy i vy. Mohou to být malé až nepatrné lži, které vám v tu chvíli vlastně nepřijdou vůbec podstatné. Jakmile si je ale uvědomíte, jste o krůček blíže k radikální upřímnosti vůči okolí. Může jít například o polopravdy, jež říkáte svému lékaři o životním stylu anebo odpovědi na otázku „Jak se máš?“. Odpovídáte obvykle zdvořilostní frází „Jde to.“, ale ve skutečnosti jste podráždění a ustaraní? Pak lžete sami sobě. Přiznejte si tedy to, co cítíte a nezastírejte. Chovejte se tak, jak vám vaše morálka velí. Pokud budete držet krok s těmito malými lžemi i nadále, budete se časem potýkat s velkými následky.

Radikální upřímnost versus nevýhody lhaní

Neméně podstatné je také uvědomění si toho, jak může lež v jakémkoliv vztahu či situaci ublížit nebo něco zkomplikovat. Možná vás napadne, že raději budete lhát, abyste kohokoliv uchránili před realitou – jenže to se může obrátit proti vám. Důsledky lží mohou být nedozírné. Lhaní má obecně více negativních dopadů na život. Proto raději zvolte radikální upřímnost s jistou dávkou empatie. Pokud si tedy například myslíte, že si partner svou volbou podkopává v zaměstnání nohy – řekněte mu to. On si pak s touto informací naloží, jak potřebuje. Otevřenost a upřímnost udrží vaše vztahy na dobré úrovni. Stejně tak je to i v jiných mezilidských vztazích. Samozřejmě se někdy může stát, že druhá strana to nepochopí a začne vás obviňovat z nedostatku podpory – vy ale nejvíce podporujete, když říkáte svůj opravdový názor, nikoliv tehdy, když mlžíte a lžete. Buďte poctiví.

Pokud v životě najdete člověka, který přijme vaši radikální upřímnost a také ji sám praktikuje, může to být přátelství na celý život.

Umění přijímat radikální upřímnost zvenčí

Radikální upřímnost není jen o tom, říkat pravdu jiným lidem. Je to také umění přijímat nepříjemné informace/pravdy o sobě. Pokud to ještě neumíte, zkuste se to naučit. Stavte se k těmto situacím objektivně a nečilte se. Tento přístup samozřejmě vyžaduje mnoho sebeuvědomění, duševní rovnováhy i odvahy. Jakmile to zvládnete, opět se přiblížíte k profilu zcela upřímného člověka, který svými výroky nic nesleduje.

Radikální upřímnost a další tipy pro život

Výše uvedeným však vaše cesta k uplatňování radikální upřímnosti v životě zdaleka nekončí. Je to ostatně práce na sobě po celý život. Zkusit můžete následující:

  • Součástí radikální upřímnosti je také schopnost vidět věci racionálně. Zkuste se na okolí podívat z jiné perspektivy. Nedělejte unáhlené závěry pod vlivem emocí a vyhněte se ospravedlňování činů.
  • Staňte se uvědomělým člověkem. Čas od času možná použijete nějakou malou lež – snažte se to ale uvědomit a napravit. Řekněte na místo toho pravdu, tedy skutečně to, co cítíte a myslíte.
  • Také si uvědomujte situace, kdy budete záměrně zadržovat pravdu a druhé straně ji nakonec citlivě sdělte. Např. „Vyslechl jsem tvůj názor na věc, a mám pocit, že na něm není vysloveně nic špatného. Jenže mám trochu obavy z tvého rozhodnutí a neřekl jsem to dříve, protože jsem nechtěl zranit tvé pocity.“
  • Buďte přímočaří a nezaobalujte informace do „malých lží. Jednoduše řečeno, říkejte to, co cítíte nebo myslíte pravdivě, jasně a srozumitelně.
  • Neútočte na osoby, které vám nějak ubližují nebo ubližovali. Snažte se vyvarovat slov „neměl bys“, „nedělej to, protože“ a podobně. Raději použijte slova, která identifikují vaše pocity, tedy – „cítím, že mi to ubližuje“, „mám z toho špatný pocit“.
  • Neobávejte se odejít ze situace. S radikální upřímností se někteří lidé nevyrovnají, neboť mohou mít omezenou schopnost sebereflexe. Zkrátka si trvají na svém a nedávají prostor názorům ostatních. Je v pořádku, když to necháte být. Nevnucujte se a v klidu odejděte. A v nejzazších případech přerušte kontakt. Někdy prostě nejde komunikovat s někým, kdo není upřímný sám k sobě…

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.