
Jste sova nebo skřivan? Spánkový režim ovlivňují naše geny
Jste sova nebo skřivan? Na světě jsou dva druhy lidí. Jedni, kteří se probouzejí brzy ráno a večer už moc nefungují. A tí, kteří nejsou schopni fungovat po ránu, nejlépe se jim cokoliv dělá večer a chodí spát až velmi pozdě. Tím, jaké biorytmy nám vyhovují, bychom se měli rozhodně řídit.
Skřivan nebo také ranní ptáče se rád probouzí. Miluje východ Slunce a užívá si, že už je naplno vzhůru, když ostatní ještě spí nebo se teprve probouzí. Skřivan je také po ránu nejproduktivnější. Práce mu jde pěkně od ruky, pálí mu to a je právě v ranních a dopoledních hodinách schopen nejlepších výkonů. Ovšem s odpoledními a večerními hodinami už skřivanovi ubývají velmi rychle síly.
Sova je oproti tomu výlučně noční pták. Ranní vstávání ji ničí, není schopna pořádně fungovat. Ke spokojenosti potřebuje dostatečný spánek a musí se vzbudit sama, bez budíku. Teprve pak je schopna fungovat. A zatímco její rozjezd je velice pomalý, tak s přibývajími hodinami během dne energie i síly přibývá. Sovám se nejlépe pracuje odpoledne a pozdě do večera, je nejproduktivnější.
Návod: Dekorační skřivánci na drátku
Víte, co je bioenergetika? Vyzkoušejte skvělá bioenergetická cvičení
Ranní ptáče dál doskáče?
Přísloví, které má svůj původ už za dob našich praprababiček. Jenže tehdy byla úplně jiná doba. Vstávat se muselo s prvním zakokrháním kohouta a byla nutné postarat se o celé hospodářství. Ať člověk chtěl nebo ne. Zvířata rozhodně nepočkají. Naopak večer se chodilo brzy spát. V dobách, kdy ještě nebyla elekřina, se svítilo jen svítilnami nebo svíčkami a bylo třeba je samozřejmě šetřit. Tedy chodili brzy spát. Navíc byli po celém dlouhém dni skutečně unavení a vyčerpaní, usínali tedy brzy. Teprve až v průběhu dalších let a desetiletí se denní režim lidí měnil.
Sova nebo skřivan? Ranní ptáče
Skřivan neboli také ranní ptáče má tendenci chodit brzy spát a časně vstávat. Mnohem lépe se cítí zkraje dne. Odpoledne a večer má už znatelně méně energie. A je pro něj těžké zůstat vzhůru déle, než je zvyklý. Takový skřivan, když je navyklý usínat například ve 22 hodin, jen ztěží mu vysvětlíte, že Silvestr a měl by být bdělý až do půlnoci. Obecně platí, že skřivan se snáze přizpůsobí běžnému dennímu režimu, jsou veselejší a mají kvalitnější spánek. Problémem však pro ně může být navazování a udržování vztahů či dalším sociálních vazeb. Nerad chodí večer do společnosti. Většinou je to spíše sólista.
Sova nebo skřivan? Noční zvíře
Sova má tendenci zůstávat dlouho vzhůru. Po ránu není schopna cokoliv dělat, avšak s přibývajícím dnem nabírá více energie. Nejlépe se cítí na sklonku dne. Rychle usíná. Pokud musí vstávat brzy, je po celý den unavená až protivná. Následně má pak problém zůstat bdělá přes den. Sova má oproti skřivanovi mnoho nevýhod. Jednak jen v málokterém zaměstnání jsou ochotni se jí přizpůsobit, většinou se musí přizpůsobovat ona.
Chodí-li do školy, hůř se v dopoledních hodinách učí a těžce si pamatuje. Sova má, podle expertů, také vyšší tendenci ke vzniku duševních poruch či metabolických problémů. Je to pochopitelně dáno tím, že nemá možnost držet se svých “vnitřních” hodin, ale musí se přizpůsobovat společnosti. Sova také může mít časté problémy se spánkem.
Proč je někdo sova a jiný zase skřivan?
To, zda se řadíme do škatulky “sova” nebo “skřivan” má na svědomí naše genetická výbava. Jednoduše buď máme zakódováno, že budeme dávat přednost úsvitu nebo soumraku. A s tímto nastavením jen těžko něco uděláme. Vědci z výzkumů také zjistili, že ženy se většinou řadí mezi ranní ptáčata-skřivany a muži jsou zase většinou právě sovy. Výzkumy také naznačují, že ambiciózní, vysoce motivovaní lidé, jsou většinou aktivní v ranních a dopoledních hodinách. Večer jsou zase na tom většinou nejlépe umělci a tvořiví lidé. Skřivan má, podle expertů, také tendcence k vyšší fyzické aktivitě. Noční sova je línější.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku