Jak na detoxikaci jater přírodní cestou

Jak na detoxikaci jater přírodní cestou

Játra jsou centrálou látkové výměny organismu a zároveň jsou největším vnitřním orgánem těla. Hrají klíčovou roli v metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, jsou trávicí žlázou produkující žluč – tedy trávicí žlázou, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří hormony. Jsou zásobním orgánem, který ukládá železo a některé vitamíny, podílí se na velkém množství tělesných funkcí. Z hlediska zátěže jsou na vrcholu z orgánů v našem organismu, paradoxně od nás ale nedostávají odpovídající péči. Jejich úloha při detoxikaci organismu je prakticky nezastupitelná.

Čtěte také:

Žlučníková kolika

Játra jsou dobře zásobená krví a váží okolo jeden a půl kilogramu. Mají největší schopnost regenerace v těle, zbavují tělo škodlivin i jedů, produkují žluč, řídí průchodnost i ovlivňují procesy na emocionální úrovni člověka a jejich aktuální stav může mít i vliv na náladě a psychickém rozpoložení. Podílí se na krvetvorbě, jsou schopné vyrábět enzymy, hormony apod.

Východní medicína pohlíží na játra jako na jeden z hlavních zdrojů lidského zdraví i všech nemocí. V Číně například odvozují spoustu neduhů, kterými dnes v rámci naší západní civilizaci trpíme, od tzv. „stojaté krve", což je stav, při němž nemáme dostatečně čistou krev právě kvůli špatně pracujícím játrům. V těle se potom hromadí škodliviny a stává se tak ideálním prostředím pro parazity, bakterie a podobně.

hepatitis_1600x900ms

Očista jater

Detoxikace jater je velmi účinná pro zbavení se mnoha zdravotních potíží, např. nemoci jater a žlučníku - bolesti v pravém boku, cirhóza, mononukleóza, borelióza, vysoký cholesterol, zánět jater a žlučníku, žloutenka, onemocněními dutiny ústní - afty, herpes, zubní kazy, zažívací potíže (nadýmání, plynatost), nemoci střev, bolesti zad, kloubů, dna, osteoporóza, únava, sexuální poruchy, psychická onemocnění, alergie, nemoci srdce a cév, obezita, poruchy imunity, poruchy spánku, onemocnění ledvin, kožní nemoci, hormonální poruchy.

Játra v současné době velmi zatěžujeme současným uspěchanými stravovacími návyky, jako jsou tučná a smažená jídla, bílá mouka, bílý cukr, alkohol, špatné ovzduší, chemické léky. Dalšími příčinami jaterních potíží jsou různé druhy otrav, virová (infekční mononukleóza - EBV, žloutenka) či bakteriální onemocnění. Prvním stupněm onemocnění jater je ztučnění jater, k tomu dochází tehdy, nejsou-li jaterní buňky schopné příliv alkoholu, léků či tuků kompenzovat. Druhým stupněm je cirhóza, jenž vzniká jako výsledek dlouhodobého zánětu. Játra jsou velmi důležitá při srážení krve. Pokud jsou oslabená či postižená cirhózou, je obvykle srážlivost snížena a může se to projevovat krvácením dásní či snadnou tvorbou modřin.

Co můžete pro svá játra a žlučník udělat právě teď

Rozhodně upravte svoji stravu. Vzdejte se jídel připravovaných na tuku. Omezte nebo úplně vynechejte alkohol, kávu, černý čaj, průmyslově připravené polotovary se stabilizátory a konzervanty. Dopřávejte si detoxikační bylinky – ty rostou hlavně na jaře a jsou to pampeliškové listy a mladé kopřivy. Pomůže i zázvorový čaj, citrón, mořské řasy, kvašená zelenina a podobně. Dopřávejte si dostatek odpočinku, relaxace a setkání s milými lidmi. Myšlenky i svoje orgány zklidníte turistikou a pobytem v přírodě.

Při akutní krizi je vhodné užívat třikrát denně odvar z kořene rybízu, a to po dobu 14ti dní a dvakrát denně si potom dávat na oblast jater obklady z tvarohu smíchaného s rozdrcenou cibulí.

Velmi oblíbeným a účinným prostředkem k rychlé pomoci játrům je šťáva z hlávkového zelí, čerstvého nebo i kysaného. Jaterní tkáň výtečně posílí a regeneruje rovněž černá ředkev. Také kroupy jsou přirozeným lékem na všechny jaterní potíže.

Očista neboli detoxikace jater a žlučníku

Tou nejlepší dobou k očistě jater je právě jaro, a to konkrétně čas mezi 15. dubnem a 15. květnem. Očista jater Vám hodně pomůže, zmizí nadměrná únava, bolesti kyčlí, vyrážky, výbušnost a naplníte se životním elánem. I přesto, že potíže s játry nemáte, je vhodné kúru absolvovat minimálně jednou ročně a to ideálně právě na jaře. Potravinovým doplňkem, podporující správnou funkci jater, je lecitin, látka nezbytná pro správné využití a odbourávání tuků. Užívání lecitinu navíc změkčuje stolici a usnadňuje detoxikaci jater i celého organismu. Máte-li játra ztukovatělá nebo trpíte-li cirhózou, či jste prodělali nějaké jaterní onemocnění, je vhodné k lecitinu přidat ještě arginin, který podporuje odstraňování amoniaku a tuků z těla. Celkově má velmi silné detoxikační účinky chlorofyl, který dokáže harmonizovat činnost střev, a tím významně ovlivňovat celou regeneraci těla, včetně našich jater.

Bylinky pro podporu funkce jater

Ostropestřec mariánský: podporuje zdraví jater, přispívá k jejich ochraně a detoxikačnímu potenciálu, pomáhá chránit játra, podporuje růst nových jaterních buněk, a tím i podporuje trávení a očištění těla.

pampelisky_1600x900msSmetanka lékařská: bylina známá především pod názvem pampeliška má významné léčivé účinky. Sílu jejich léčitelských schopností v ní objevili již Staří Řekové. Její vědecké jméno poprvé zaznamenal slavný arabský přírodovědec Avicenna. Ten z pampelišky používal především její hořké mléko, kterým léčil zánět očí, vodnatelnost a překrvení jater. Dále jej Staří Řekové užívali k redukci kožních skvrn a pih, také proti únavě. Má čistící účinky pro trávicí ústrojí i pro krev a napomáhá tvorbě červených krvinek, zlepšuje tak činnost srdce. Měli bychom jí věnovat pozornost také při redukci váhy, jelikož je močopudná a odlehčuje organismus. Žvýkání jejich listů a následné vyplivnutí je vhodné pro revmatiky pro ustoupení bolestí. Odstraňuje také svrbění kůže a různé vyrážky.

Měsíček lékařský: je léčivou rostlinou, při vnitřním užívání je vynikající na nemoci jater a žlučníku, napomáhá trávení, má protikřečové vlastnosti, upravuje menstruaci, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje žaludeční vředy, zlepšuje krevní oběh a zlepšuje práci srdce, snižuje krevní tlak.

Klanopraška čínská: schizandrin, který je obsažen ve všech částech rostliny, působí blahodárně na lidský organismus. Preparáty ze semen a plodů klanoprašky mají povzbudivý účinek na centrální nervovou soustavu, stimulují cévní činnost a dýchání, dále se používá jako prostředek zvyšující pracovní schopnost, posiluje organismus při silném fyzickém vypětí, fyzické a intelektuální únavě, ospalosti a depresivních stavech. Preparáty z klanoprašky jsou kontraindikovány při zvýšené nervové vzrušivosti, nespavosti, zvýšeném arteriálním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek, zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu. Snižuje únavu a urychluje rekonvalescenci. Jedná se o poměrně silný antioxidant, který přispívá k celkové regeneraci a ochraně jater, tlumí deprese při stresu a vyčerpání a celkově zlepšuje obranyschopnost organismu.

Další pomocníci z přírody pro podporu činnosti a zdraví jater

Jablka: jsou vynikajícím přírodním prostředkem pro detoxikaci těla, i jablkový džus nebo mošt nám napomůže s odstraňováním virů. Jablka obsahují pektin, vlákninu napomáhající zbavovat těla těžkých kovů a napomáhající při boji se střevními parazity, při kožních obtížích a onemocnění, zánětech močového měchýře a při jaterních obtížích.

Řepa: podobně jako jablka, obsahuje řepa také pektin.

Celer: pomáhá čistit krev, zbavuje tělo kyseliny močové z kloubů, stimuluje štítnou žlázu a podvěsek mozkový.

Cibule: má množství detoxikačních vlastností, napomáhá uvolňovat toxiny z těla přes kůži, čistí střeva.

Zelí: má protizánětlivé účinky a používá se jako osvědčený lék na vředy, má detoxikační účinky a napomáhá dezinfikovat tlusté střevo.

Česnek: Alicin v česneku obsažený pomáhá odstranit toxiny a podporovat bílé krvinky, pomáhá aktivovat žaludečních šťáv, zbavit tělo parazitů, čistí dýchací systém a krev. Dokonce napomáhá tělu zbavit se nikotinu a je tak i skvělým doplňkem jídelníčku, když se snažíme přestat kouřit.

Artyčok: čistí játra a zvyšuje produkci žluči, mají diuretické účinky na ledviny, což je skvělé pro vypuzení toxinů z těla. Jsou plné antioxidantů a vlákniny, což je skvělé pro odstranění toxinů i zažívací zdraví.

Citron: vitamín C, na který jsou citrony bohaté, má vliv na očistné pochody v trávicím systému, doporučuje se pití vody s citronem.

Zázvor: je skvělé jídlo pro trávení a celý trávicí proces, urychluje odstraňování odpadů a toxinů z lidského těla, má detoxikační účinky.

Mrkev: pomáhá zbavit tělo nečistot a je skvělým doplňkem léčby respiračních chorob, zmirňuje kožní onemocnění a reguluje menstruační cyklus ženy.

Kustovnice čínská neboli Goji: je významným antioxidantem, zpomaluje proces stárnutí organismu, zlepšuje imunitu a působí proti stresu.

Voda: je základem, který pomáhá tělu zbavit se toxinů. Voda funguje jako transportní prostředek, který přesouvá odpad po těle prostřednictvím krve všechny naše tkáně a buňky v těle potřebují vodu ke správné funkci. Dokonce i naše duševní zdraví je ovlivněno množstvím vody, které pijeme. Dehydratace velmi negativně ovlivňuje všechny vaše tělesné funkce, včetně odstranění toxinů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 12. 04. 2021
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je novoluní. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 13. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 14. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 15. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 16. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 17. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 18. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Atopický ekzém a jak se ho zbavit. I detoxikace kůže má svůj smysl!

Atopický ekzém trápí i spoustu dospělých, netýká se jen miminek a batolat, u kterých se projevuje jako důsledek prvního kontaktu s bílkovinou kravského mléka. Zatímco u malých dětí se říká, že z ekzému takzvaně...

Láska a vztahy

Vyhořelý vztah. Lze plamen znovu zapálit?

Jaro je měsícem lásky. Přesto se některé páry ocitají v bodě, kdy mezi nimi místo vášně a lásky převažuje napětí a nevraživost. Již staří filozofové antického světa rozeznávali několik druhů lásky. A z toho je ...

Bydlení, zahrada

Tento zahradní prvek vám zajistí zázemí pro dokonalou relaxaci

Konečně máte nové vysněné bydlení se zahradou a plánujete první „grilovačky“ s příbuznými a přáteli? Pokud si chcete užít také trochu pohodlí, přečtěte si tento článek, ve kterém vám poradíme, jak si na zahradě...

Těhotenství, děti

Cviky, které byste měli cvičit se svými dětmi

Už je to rok, co se většině dětí zavřely kroužky. Děti často byly zvyklé i několikrát týdně propotit tričko a najednou sedí doma a čas od času se možná pobavit na místním hřišti. Ale i to je v mnohých částech r...

Ezoterika

Archetypy planet: Saturn jako strážce naší cesty

Pohled ke hvězdám nám dává pocit, že stále existuje něco, co nás přesahuje. Na obloze však nejsou „jen“ hvězdy, které nás mohou oslnit. Je zde také řada planet, které podle astrologie mají určitý vliv na naše c...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Vinná lázeň a jiné netradiční koupele

Vinná lázeň se řadí mezi netradiční koupele, které dokonale vzpruží pokožku. Výtečně ji vyhladí a pomůže i s projevy celulitidy, jež trápí především dámy. Vhodná je též pro jedince léčící se s revmatoidní artri...

Fitness

Rozhýbejte své lopatky a dejte do pořádku mezilopatkové svaly

Mezilopatkové svaly jsou místem, které pocítí většina dospělých. Důvod je prostý. Náš životní styl to této oblasti našich zad zrovna neulehčuje. Oblast hrudní páteře je sama o sobě značně nepohyblivá a pokud př...

Rozvoj osobnosti

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou ...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Takový ty maličkosti, co tvoří život

Každej by si mohl stěžovat na tuhle dobu zcela beztrestně a vlastně i permanentně, protože je fakt na prášky… Ale co, já dycky řikám, že může bejt ještě hůř. Spíš se poslední dobou snažim vnímat to krásný kolem sebe. Zrovna v sobotu jsem šla na večer venčit a nebe bylo úplně jasný. Hvězdy mě oslňovaly a já si sundala roušku a snažila se nadechnout zhluboka toho jarního vzdoušku. Bylo to osvobozující a nabíjející zároveň. Žít není blbý, hele…