Distanční výuka je prostor pro timemanagement

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a druhé ročníky jsou základem pro budoucí přístup ke studiu. Kromě jiného mají za cíl vybudovat si vztah k informacím a naučit se je kombinovat, vyhledávat a zpracovávat. Jak zvládnout domácí výuku bez větší újmy na psychickém či fyzickém zdraví? Zkuste zařadit pravidla time managementu.

Dříve internetem kolovaly vtipy, kde matka poukazovala na fakt, že mateřská/rodičovská dovolená opravdu není dovolenou. Nyní se již rok ukazuje, jak to vlastně v rodinách funguje nebo nefunguje. Vedle běžných životních obtíží a povinností se z rodičů stali také učitelé (často několika stupňů zároveň), kuchaři, uklízeči na plný úvazek, a to při nutnosti zvládat do určité míry i dosavadní povolání. Situace rozhodně není lehká, a hlavně bude mít netušené důsledky na celou jednu generaci. Nenechte se vtěsnat do krize a najděte způsob, jak to zvládnout.

Time management: Režim není sprosté slovo

Pokud to chcete přežít ve zdraví, je třeba připravit plán boje. Vyložte na stůl fakta a s nimi pracujte. Plakat nad tím, že… nemá smysl. Situaci výrazně usnadní režim – vyvěste distanční rozvrhy a přidělte místnosti (případně sluchátka). Vstávejte v podobné časy, stejně tak jezte, odpočívejte, choďte spát. Rozdělte úkoly v domácnosti, naplánujte vaření, nákupy, úklid. Tím, že je řada věcí najednou jasně daná – pro srandu si z toho můžete udělat i strategickou hru, získáte energii navíc. Buďte hraví. Pozorujte, kde je třeba plány upravit, kde času přidat, kde ubrat. Po týdnu zpravidla víte, jak na tom jste. 

Čtěte také:

Práce z domu začíná být standard. Jak se na homeoffice nezbláznit?

Time management: Odpočinek je důležitý

Řada učitelů má pocit, že 45 minut denně je z jich strany dostatečné. Vždyť dětem pošlou úkoly! Jenže… Zejména mladší ročníky tyto úkoly málokdy zvládnou samy a často mají problém i ty starší. Ty mladší jednoduše proto, že ještě nemají patřičné návyky, zkušenosti ani sebejistotu. Ty starší, protože je to nové a nezřídka složité. Nesnažte se vše stihnout navzdory všemu. Nařiďte si budík a dělejte pravidelné přestávky v učení. Minimálně před obědem a určitě po obědě vyjděte na procházku. Třeba jen obejít blok. Prostě zbavit se nánosů myšlenek a udělat místo pro čestvé. I kdyby byla dětská hřiště zavřená, je třeba mozek okysličit, a k tomu větrání v bytě nestačí. Večer choďte spát včas, vyvětrejte a zatemněte.

Distanční výuka lze zvládnout

Time management distanční výuky: Vymyslete „kroužky“

Řada dětí zlobí, protože se prostě nudí. Někdy není zbytí a nuda je nejlepším řešením, ale jsou situace, kdy prostě dítě vaši pozornost potřebuje. Zkuste si udělat „kroužky“. Vymyslet domácí bojovku není až tak těžký úkol a pobaví. Pravidelně se hýbejte a zařazujte různé fyzické aktivity. Skákejte přes švihadlo (i vy, je to dobré pro kondičku), udělejte orientační běh na zahradě nebo místním parku, kreslete venku, například tak, že obkreslíte/vymačkáte kůru stromu na papír. Poznávejte rostliny, skákejte na jedné noze, choďte pozpátku…

Time management distanční výuky: Pomoc i v domácnosti

Není to „něco za něco“, ale když jste zavření doma, neznamená to, že mladší dítě se bude důležitě „trpět“, kňourat nebo okupovat elektroniku. Zapojte ho do denních povinností – zamést, utřít prach, vyndat myčku, sundat prádlo, nakrájet brambory… Ušetřený čas pak můžete strávit spolu. Dítě vlastně je životu blíž, než jste si uměli dříve představit. Není to „jen“ na vás, nejste obsluha a servis. V dětech také budujte samostatnost, například úklid prádla, příprava snídaně, svačiny…

Time management distanční výuky: Tulení a kontakt je důležitý

Nezapomínejte na vzájemnost. Povinnosti jsou sice tady a samy nezmizí, ale vedle domácích úkolů a intelektuální činnosti je třeba také lidskost a rodičovství. Určitě si vyšetřete čas na vzájemnou blízkost a tulení. Pro menší děti je to rozhodně důležité. A i ty starší vaši pozornost ocení též. Nabízí se „uspávání“, čtení knih, hraní stolních her a nebo jednoduché vzájemné bytí spolu bez kontroly mobilů.

Time management distanční výuky: Pravidelný elektronický detox

Ať se děje, co se děje, jeden den, ideálně víkendový, udělejte den bez elektroniky. A to se týká i vás. Jednoduše vše přepněte do režimu letadla a buďte nedostupní pro okolí. Udělejte si digitální detoxikaci. Buďte spolu s rodinou. Možná to bude zpočátku „divné“, ale vztah nevybudujete přes síť (bohužel ani ten školní), ale jedině vzájemnou pozorností a blízkostí. Je třeba, aby mozek, oči, uši, tělo odpočinulo od všudypřítomného záření.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?