Učitelka a speciální pedagožka Eva Kotrčová

Rozhovor: Distanční výuka očima pedagoga. Jak ji vnímá učitelka z malé školy Eva Kotrčová?

Eva Kotrčová je sympatická, milá učitelka, kterou děti mají rádi. Učí na menší soukromé škole v centru Berouna. Distanční výuka byla čára přes rozpočet pochopitelně i pro ni, ale rozhodla se, že si v tom najde jen to dobré. Děti se teď na on-line hodiny vždy těšily.

Eva Kotrčová má vystudované učitelství prvního stupně a speciální pedagogiku. Aktuálně učí druhý ročník. Loňská jarní distanční výuka pro ni byla novou výzvou. Poprala se s ní ale velice dobře. Snaží se, aby on-line distanční výuka nabourávala rytmus rodin jejích žáků co nejméně. A vítá zpětnou vazbu dětí i rodičů. Díky tomu jsou spokojené všechny zúčastněné strany.

Téměř to vypadá, že distanční výuka stala standardem. Co to pro Tebe, jako pro učitelku znamená?

„Distanční výuka pro mne znamená zásadní změnu mojí práce a ztrátu možnosti kreativně reagovat na dění ve třídě. Na to se distančně připravit nedá. Učitel za kamerou nedokáže reagovat na drobné a přitom důležité věci v komunitě dětí, které má před sebou.“

Čtěte také:

Svobodná škola nemá osnovy ani učitele. Děti se samy rozhodují, co se naučí

Montessori versus Waldorf: Která škola je pro vaše děti nejlepší?

Lesní školky – čím se liší od klasických mateřských škol?

Z pohledu nezasvěceného člověka to vypadá, že prostě učitelé zůstali doma za plný plat a jen dopoledne sedí u počítače s dětmi. Jaká je ve skutečnosti distanční výuka očima pedagoga?

„Jinak bych odpovídala na jaře a jinak teď. V březnu 2020 jsem tápala, tvořila WhatsApp skupiny, komunikovala s dětmi i jejich rodiči od rána do pozdního večera, hledala ta nejvhodnější on-line cvičení k asynchronní výuce, natáčela svoje videa o víkendech v různých prostředích, aby to pro děti bylo zajímavé. Usmívám se při vzpomínce na to. Synchronní výuku on-line na Zoomu jsme se pomalu učili spolu s dětmi a s jejich rodiči. Metoda pokus omyl byla na denním pořádku. Do toho jsme hledali kompromis mezi názorem „upřednostňujeme celé vyučování synchronně on-line“ a názorem „děti nemají sedět před počítačem“. Na podzim již byla situace úplně jiná. Věděla jsem, kde najdu vhodné materiály, věděla jsem, které jsou úplně nevyhovující. Netrávila jsem už tolik času díváním se na youtube na kde co. Celkem rychle jsme vytvořili systém střídání synchronní on-line výuky (živé vysílání se mnou), asynchronní on-line výuky (interaktivní cvičení, videa) a off-line práce (učebnice, pracovní sešity, pracovní listy, hádanky, drobné sranda úkoly, ale i zadání větších projektů z prvouky. Velkou oporou také bylo nakladatelství Nová škola, protože jsem během přímé výuky mohla dětem nasdílet konkrétní stránku z učebnice, zvětšit cvičení a přímo pomocí nástrojů ukazovat, například v geometrii úžasná pomoc. Navíc naše škola je výborně technicky vybavena a to nám usnadnilo práci.“

Přeci jen ne všechny děti jsou stejné. Některé jsou pomalejší, jiné jsou hyperaktivní a nevydrží sedět tak dlouho u počítače. Je vůbec rozumné distanční výuka on-line? Nebo by bylo lepší dětem jen krátce látku vysvětlit a pak jim zadat samostatné úkoly s termínem odevzdávky?

„Tak jasně, děti nejsou roboti, každé je naštěstí jiné. Jak jsem již řekla, distanční výuka se musí diferencovat na různé činnosti off-line a on-line synchronní a asynchronní. Výhodou off-line zadání jistě je, že děti v listopadu, kdy je málo denního světla, mohou běhat na zahradě ve dne a povinnosti si udělat třeba kolem páté odpoledne. To, že dítě může samo rozhodnout (alespoň částečně) o tom, kdy si povinnost splní a v jakém rozsahu, je jistě přínosné.“

Jací jsou žáci, jak to celé vnímají? Baví je distanční výuka?

„U nás na škole jsou žáci báječní. Všichni uchopili situaci velmi zodpovědně. Někdy mne až mrazí, jestli se Ti nejmenší předčasně neposunuli někam, kde by bez covidu nebyli. Naši žáčci se se situací velmi rychle vyrovnali, před začátkem hodiny spolu klábosili jako by byli ve třídě o přestávce. Ukazovali si hračky, živá zvířata, nosili kostýmy, překřikovali se. Když začala hodina, velmi rychle se uklidnili a spolupracovali. Zavedli jsme systém znakování a kartiček ke komunikaci. Bylo to vlastně celkem fajn. Snažím se celý život hledat ve všem něco dobrého a k tomu vedu i své žáčky. A děkuju rodičům. Bez jejich součinnosti by to tak snadno nešlo. Smysl on-line synchronní distanční výuky spočívá také v tom, že se izolované děti navzájem vidí a mají z toho radost.“

Rozhodně je rozdíl mezi prvňáčkem na on-line výuce a dítětem na druhém stupni. Jak dlouho jsou vůbec děti schopny se u počítače soustředit?

„Tak na toto téma se rodiče dohadují už desetiletí. Samozřejmě se na ni dá odpovědět, že nula je málo a celý den je hodně… Distanční výuka najednou udělala pěkný vichr v tom, zda druháček má nebo nemá sedět před obrazovkou. Myslím, že určitě není dobré synchronně on-line učit podle rozvrhu celé dopoledne. Najednou doporučuji během dopoledne 40 minut, proberu, vysvětlím, zadám, co mají dělat až se odpojím, pak to dělají. Je přestávka a následuje celý cyklus ještě jednou. Větší děti (řekněme od 4. ročníku výše) zřejmě zvládnou i více, pochopitelně je potřeba individualizovat. Rodič i učitel by měl sledovat únavu a reagovat.“

Daří se Ti postupovat podle plánů a zavádět nové učivo nebo se soustředíš spíše na procvičování?

„Zpočátku jsem chtěla jen procvičovat (loni v březnu). Pak mi ale došlo, že to nebude na 14 dní, ale daleko déle, což se ukázalo a ukazuje. Postupuji podle plánů včetně nové látky a daří se. Na jaře jsem třeba měla novou látku určování mluvnických kategorií podstatných jmen a sloves. Krom vysvětlování a výkladu jsem natočila výuková videa, která si děti mohly pouštět kolikrát chtěly.“

Z druhé strany, distanční výuka není příliš komfortní ani pro rodiče. Většinou mají vlastní práci a dětem se nemohou během dopoledne věnovat. Jakou máš zkušenost nebo zpětnou vazbu od rodičů Ty?

„Rodiče – ti báječní rodiče, bez nichž by se distanční výuka u nejmladších neobešla. Moje zkušenost s nimi je skvělá. Se vším pomohli, podporovali své děti i mne. V každé situaci jsme si nějak poradili.“

Může mít on-line distanční výuka i nějaká pozitiva? Dětem se neustále snažíme počítače a mobily omezovat a najednou je k nim posadíme na několik hodin.

„Jasně, může mít pozitiva. Rodiny nemusí brzy ráno vstávat, mohou snídat v posteli, mazlit se, povídat si, mít dlouhá rána, trávit čas spolu. Ach jo, už zase pouštím uzdu mému optimismu. Nejlepší je běžný život a těším se, až to skončí a školy se zase budou otřásat dětským smíchem.“

V současné době se začalo i se schvalováním takzvané kombinované výuky na základních školách. Jak na takový styl vzdělávání nahlížíš?

„Jsou děti, které špatně snáší denní prezenční výuku z různých důvodů. Nebo jejich rodiče. Je fajn, že mají možnost volby.“

Distanční vzdělávání může fungovat dobře, hodně záleží na přístupu pedagoga

Blíží se konec prvního pololetí, jak budeš děti hodnotit?

„Budu psát slovní hodnocení.“

Je lepší slovní hodnocení? Nebo jsou děti, které je lepší známkovat?

„Učím druháčky. U tak malých dětí bych si raději zlomila ruku, než jim dala špatnou známku. Co to jako je ta známka? Pro prvňáčka, druháčka? Slovní hodnocení je skvělé, mohu přesně popsat, co dítě umí, pochválit ho a stanovit doporučení, co by umět měl, v čem má mezery, v čem je ještě na cestě k cíli.“

Může distanční výuka a zavření škol dětem ublížit nebo to zvládnou bez úhony?

„Jsem moc ráda za svou práci a když už musí být zavřené školy, jsem vděčná za techniku, která nám umožňuje pracovat tak, jak to teď děláme. Ale náš děda nám vyprávěl, jak za války zavřeli školy a s panem učitelem měli sraz jednou týdně v kině. Neměli pracovní sešity ani internet. A nezhloupli. Děda vyvíjel barevné televize a dálkové ovladače. Takže věřím v děti. Bude to dobré.“

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.