Někteří vědci tvrdí, že starší rodičky se dožívají vyššího věku.

Těhotenství ženy čím dál častěji odkládají aneb Prvorodičkou i ve čtyřiceti

Těhotenství v mladém věku se stává jakýmsi pasé. Dávno jsou pryč doby, kdy ženy rodily své první dítě kolem dvacátého roku života. Z hlediska odborníků/gynekologů je toto velký problém. U starších maminek totiž značně narůstá riziko rozvoje komplikací během gravidity i porodu samotného. Velkým otazníkem pak může být i zdraví miminka. I přes tyto skutečnosti je ve společnosti čím dál více prvorodiček čtyřicátnic.

Dnešní doba nahrává spíše kariérním ambicím nebo dobrodružnému životu spojenému s cestováním. Mladé dámy zkrátka mívají mnoho možností, jak naplnit svůj život i bez těhotenství. Když ale neúprosný čas pokročí, může být na rozšíření rodiny pozdě...

Těhotenství je krásné a přelomové období pro ženu i jejího partnera. Mnoho párů se ale obává budoucnosti

Potřebu rozmnožovat se a zanechat po sobě potomky má zřejmě silně zakořeněnou ve své DNA každý člověk. Ovšem najdou se i lidé, kteří tuto přirozenou potřebu prostě potlačují. A může se k tomu vázat hned několik zásadních důvodů. Jedním z nich je například nedostatečné finanční zázemí. Mladý člověk bývá přeci jen na začátku své profesní dráhy a pokud chce něco vybudovat, děti mu do tohoto plánu možná nebudou zapadat. V partnerském soužití však mohou panovat i obavy z budoucnosti, pakliže muž a žena nemají zajištěné stabilní bydlení. Založení rodiny představuje velkou zodpovědnost, ke které by se měli lidé stavět čelem. Není tak divu, že se těhotenství stává čím dál častěji předmětem zdlouhavých diskusí.

Čtěte také:

Těhotenství podle horoskopu aneb jak prožívají ženy v různých znameních graviditu?

„Bezpečné“ těhotenství maximálně do 35 let, říkají gynekologové

Leckterý gynekolog by vám jistě sdělil, že optimální věk ženy pro první těhotenství je do 25 let. Tak je to údajně z biologického hlediska správně. Ovšem ve skutečném světě jednadvacátého století se tohle zdá být pouhým science fiction. V porodnicích totiž přibývá maminek třicátnic, a dokonce i čtyřicátnic. Nejzazší termín pro první těhotenství je podle odborníků do pětatřiceti let věku ženy. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko předporodních a porodních komplikací. Současně také poklesne samotná šance na přirozené početí (u třicátnic je to kolem 20 % a po čtyřicítce je to pouze 5 % a méně).

Faktem je, že plodnost ženy klesá každým rokem v průměru o čtyři až pět procent.

Starší gravidní ženu mohou čekat četnější kontroly u gynekologa i genetická vyšetření.

Jaká rizika představuje těhotenství v pozdějším věku?

Těhotenství v pozdějším věku probíhá samo sebou u každé ženy jinak. Jedna se s komplikacemi setkat nemusí za celou dobu gravidity, druhá se může potýkat s těhotenskou cukrovkou, hypertenzí nebo dokonce nebezpečnou preeklampsií, která se pojí s nedostatečnou funkcí placenty a může vést až k fatálním následkům pro matku a dítě. A s čím dalším se mohou starší těhotné dámy potýkat? Zde je přehled nejčastějších rizik:

  • mimoděložní těhotenství
  • genetické vady u dítěte
  • předčasný porod
  • zvýšené riziko potratu
  • vícečetné těhotenství

Podle odborníků by bylo optimální, kdyby na jednu ženu žijící v Česku připadly v průměru alespoň 3 děti. Ovšem porodnost značně klesá a naše populace spíš směřuje k „vymření“.

Když se přeci jen rozhodnete pro těhotenství v pozdějším věku

Je vám již nad 35 let, cítíte se zdravé, máte vytvořené pevné životní hodnoty, po boku vám stojí milující i zodpovědný partner, vytvořili jste si dostatečné zázemí a toužíte po miminku? Pak vám v početí a následném těhotenství nic nebrání. Mějte však na paměti, že vaše gravidita může být gynekologem označena jako riziková. Zdraví vyvíjejícího se dítěte ale přispějete změnou životního stylu – tedy jezte výživově hodnotná jídla, pravidelně se hýbejte, omezte či zcela vylučte pití alkoholických nápojů a zavrhněte cigarety, jestli jste kuřačkou. Součástí očekávání potomka jsou pak samo sebou i pravidelné prohlídky u gynekologa, které nelze rozhodně podcenit.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.