Těhotenská nevolnost dokáže pořádně potrápit

Těhotenská nevolnost: Jak se s ní poprat?

Nevolnost je nepříjemnou součástí prvních týdnů těhotenství u většiny nastávajících maminek. Podle průzkumů trápí těhotenská nevolnost až osmdesát procent žen v očekávání. Dvě procenta žen pak trápí nevolnost, která vyžaduje dokonce hospitalizaci. A jsou dokonce i ženy, které těhotenská nevolnost provází celých devět měsíců těhotenství.

Přesto, že těhotenská nevolnost postihuje drtivou většinu žen, její příčiny nebyly nikdy objasněny. Experti se vška domnívají, že těhotenská nevolnost může souviset s produkcí hormonu GDF15. Podle množství hormonu v krvi je pak malé nebo vysoké riziko, že právě vás bude tento problém trápit. Na vině však může být i takzvaný “těhotenský hormon”, tedy HCG.

Těhotenská nevolnost není nemoc

Těhotenská nevolnost se objevuje někdy okolo 6. týdne a obvykle mizí s druhým trimestrem. Nejsou však výjimkou ženy, u kterých nevolnosti odchází ještě později. Studie ukázaly, že ženy s nevolností během prvního trimestru mají nižší riziko potratu než ženy bez těchto příznaků. Je to údajně dáno tím, že nevolnost a zvracení během raného těhotenství naznačuje, že v těle stoupá množství hormonů potřebných pro udržení zdravého těhotenství. Mírná těhotenská nevolnost se dá do jisté míry zvládnout i díky vhodné stravě a životnímu stylu. Bojovat s ní můžete i díky volně prodejným doplňkům stravy, které jsou pro nastávající maminky zcela bezpečné. V případě silných nevolností pak může lékař dokonce napsat i léky. To se však týká spíše žen, které nadměrně zvrací a nejsou schopny normálně fungovat. 

Čtěte také:

Ovesná kaše – dobrá snídaně, nebo největší omyl?

Vytvořte si nekonečnou zásobu zázvoru! Pěstování zázvoru zvládnou i začátečníci

Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

Ranní nebo těhotenská nevolnost?

Těhotenská nevolnost je někdy označovaná také jako ranní nevolnost. Jde o to, že většinu žen trápí nevolnost a zvracení především v ranních hodinách, během dne se pak stav lepší. I když to pochopitelně není pravidlem. Jsou nastávající maminky, které mají problém po celý den. Mezi běžné známky patří nevolnost, ztráta chuti k jídlu, pocit plného žaludku či zvracení. Patří sem ale i pálení žáhy nebo reflux, kinetóza nebo návaly hladu. 

Těhotenská nevolnost: Příznaky

I když není příčina nevolností známá a lékaři se domnívají, že jde o kombinaci fyzikálních a chemických změn v těle, může být na vině rovněž vzestup těhotenských hormonů, nízká hladina cukru v krvi, kolísání krevního tlaku či změny v metabolismu. Rovněž byste měli mít na paměti, že ranní nevolnost může zhoršovat únava, stres, úzkost, pohyb, příliš teplé počasí a dokonce i některé druhy potravin. Ač je těhotenská nevolnost považovaná za normální, rozhodně byste ji měli řešit s lékařem v případě, že zvracíte víckrát než třikrát denně, jste dehydratované a příliš hubnete.

Při ranní nevolnosti může pomoci banán snědený nalačno

Přeperte těhotenskou nevolnost

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe. Výrazně může snížit nevolnost změna stravovacích návyků i změna životního stylu. A co konkrétně můžete dělat?

  • Ráno, ještě před tím než vstanete z postele, snězte banán, sušenku nebo toust. Pomohou vám zklidnit žaludek.
  • Místo tří větších jídel za den, snězte třeba šest menších. Nepřejídejte se a nevynechávejte jídla.
  • Vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům, jezte spíše nevýrazné pokrmy.
  • Svačiny by měly být bohaté na bílkoviny. Skvělý je jogurt, sýr nebo třeba ořechy.
  • Pokud jdete někam mimo domov, například na procházku nebo na výlet, vždy si s sebou vezměte adekvátní svačinu.
  • Pijte dostatek tekutin. Vyhýbejte se kofeinu a naopak zařaďte zázvor, který těhotenské nevolnosti pomáhá předcházet. Pomoci mohou i citrusové plody.

Těhotenská nevolnost: Prevence

  • Kromě správně nastaveného stravování, je vhodné užívat i speciální těhotenské vitamíny, alespoň tedy právě v prvním trimestru. 
  • Vyhýbejte se pachům. Pomoci vám mohou některé přírodní vůně, jako je pomeranč, citrón nebo máta.
  • Dostatečně odpočívejte, v žádném případě si ale nelehejte s plným žaludkem po jídle.
  • Situacím, které vám nevolnost způsobují, se vyhýbejte.
  • Místnost, ve které pobýváte, často větrejte.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.