Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

img
29. 08. 2020

Cestovní nevolnost trápí poměrně velkou část populace. A mnohdy jen obyčejná cesta za hranice města se může stát nepříjemným zážitkem. Naštěstí existují pomocníci, díky kterým lze nevolnost při cestování poměrně dobře zvládnout. Podíváme se na ty nejlepší. Na ty, které většině jedinců skutečně zabírají.

Nevolnost při cestování si nevybírá. Někomu vadí auto nebo autobus, jinému zase vlak, loď či letadlo. A pak jsou tací, kterým vadí všechno. Dokonce i pohled na přepravní prostředky. Naštěstí existují možnosti, jak s tímto problémem bojovat.

Nevolnost při cestování: Kinetóza

Cestovní nevolnost se odborně nazývá kinetóza. Zjednodušeně řečeno jde o stav, kdy se naše oči snaží zaostřit na pohybující se scenérii. A naše vnitřní ucho, které pomáhá s orientací v prostoru, vysílá do mozku protichůdné signály. To je i důvodem, proč se takzvaná cestovní nevolnost může projevit například i na letovém simulátoru, na kolotoči nebo na první pohled nevinně vypadající jízdě na koni. Nejčastěji se cestovní nevolnost projevuje pocity na zvracení nebo zvracením, bledou kůží, studeným potem, závratěmi, bolestmi hlavy, zvýšeným sliněním i vysilující únavou. První pomocí je pochopitelně zastavit, vystoupit nebo slézt. Jakmile se všechno zastaví, cestovní nevolnost postupně mizí. Nevolnost při cestování – kinetóza – se nejčastěji projevuje u dětí do dvanácti let. Nutno však podotknout, že cestovní nevolnost se může z ničeho nic projevit i ve vyšším, dospělém věku.

Cestovní nevolnost: Léky nebo meditace?

První volbou na cestovní nevolnost jsou pochopitelně léky. Jsou volně prodejné a magistra v lékárně vám ochotně poradí, který je vhodný právě pro vás. Léky naštěstí většinou zaberou, ale jde jen o řešení krátkodobé. Rozhodně není dobré užívat, byť i volně prodejný lék, delší dobu. A pokud nás čeká delší cestování, pak prášky určitě nejsou vhodným řešením.

Akupunktura nebo akupresura jako lék na nevolnost při cestování

Zastánci metod, jako je akupunktura či akupresura, poukazují na to, že cestovní nevolnost je poměrně snadné zvládnout pomocí těchto metod. Na akupunkturu potřebujete pochopitelně odborníka, který jehličky napíchá. Akupresuru se můžete naučit dokonce sami a nikam docházet nemusíte. To je nesporná výhoda. A jako možná první pomoc může fungovat dobře. Jak na to? Přiložte pravý palec na vnitřní stranu levého předloktí asi 5 cm od zápěstní rýhy. Pevně stiskněte a vydržte tlak asi minutu. Pak palec posuňte asi o půl prstu blíže k zápěstí a opět asi na minutu pevně přitiskněte. Stejný postup opakujte levým palcem na pravém předloktí.

Cestovní nevolnost a bylinky

Mezi nejznámější bylinky, o kterých se hovoří v souvislosti s cestovní nevolností, jsou zázvor a máta. Ideální je uvařit si z nich chladný čaj. Ten pak popíjet nejen před samotnou cestou, ale i v jejím průběhu.

mata nevolnost

U máty pak můžete sáhnout i po variantě žvýkaček nebo si s sebou na cestu zabalit čistý éterický olej a ten průběžně inhalovat – přímo z lahvičky. Zázvor se zase, v lékárně nebo zdravé výživě, prodává se formě bonbónů či lízátek. Některá jsou dokonce přímo určená na nevolnost. Preventivě pak můžete pít čaj z měrnice černé – ta může být nápomocna především proti mořské nemoci. Jestli se vám při cestování motá hlava a máte závratě, pak je dobré alespoň týden před plánovanou cestou užívat jinan dloulaločný (gingko biloba). Nic neuděláte špatně ani užíváním hořčíku před cestou a vitamínem B6.

Cestovní nevolnost – jak jí předcházet?

Nevolnosti při cestování lze i poměrně dobře přecházet. Stačí se držet těchto rad:

  • V autě si sedněte na přední sedadlo, do autobusu do přední části a v letadle seďte u křídla.
  • Koukejte na obzor. Nečtěte si a nekoukejte do mobilu nebo tabletu.
  • Hlavu si opřete o opěrku sedadla, aby si udrželi co nejvíc v klidu.
  • Pusťte si na sebe chladnější vzduch.
  • Před cestou nepijte alkohol a nekuřte.
  • Cestovní nevolnost mohou pomoci překonat sušenky, suchary, banán nebo sycené nápoje.

Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

RE: Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.