Jak na nevolnost v těhotenství?

Jak na nevolnost v těhotenství?

Obvyklá je také v těhotenství zvýšená citlivost vůči pachům a vůním. Někdy stačí jen nepatrný závan nelibé vůně z ledničky či kuřákova cigareta zpoza rohu a nevolnost je tu. Nejčastěji se tyto stavy objevují brzy ráno, ale není to úplným pravidlem. U některých budoucích maminek se nevolnost objeví jen mírná a několikrát za těhotenství, jiné budoucí rodičky zápasí s úpornými nevolnostmi. Obvykle jsou tyto stavy nejintenzivnější po dobu dvou měsíců, ale některé maminky provázejí déle, někdy až do porodu. Obzvláště těžké případy nevolnosti v těhotelnství, doprovázené častým a silným zvracením a úbytkem na váze, vyžadují hospitalizaci.

Čtěte také:

Babské rady pro krásu, domácnost i otěhotnění

Jen vzácně však bývá nevolnost v těhotenství natolik závažná a omezující, že ohrožuje život nebo zdraví dítěte a jeho matky.

Zhruba tři ze čtyř nastávajících maminek má tu zkušenost, že nevolnost se nedostavuje pouze v ranních hodinách, ale ve skutečnosti může dostavit kdykoliv během dne i noci. Naštěstí existuje celá řada postupů, které by budoucí rodičce měly v těchto stavech ulevit a které může vyzkoušet. V případě přetrvávajících potíží je nasnadě poradit se s lékařem gynekologem.

Nevolnosti se nejčastěji objevují v druhém měsíci těhotenství a ustupují kolem měsíce čtvrtého.

Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle, než bylo uvedeno. V takovémto případě se doporučují pro zmírnění obtíží dietní opatření – častější příjem potravy, avšak po menších porcích, pití chlazených nápojů – vhodná na podrážděný žaludek je například Cola, vhodné je i užívání vitamínu B6 (pyridoxinu).

  • Jak prázdný žaludek a nedostatek potravy, tak i přejedení, mohou způsobit potíže s nevolností, jezte proto častěji a menší porce jídla.
  • V případě, že cestujete, berte si s sebou vždy alespoň sušenky, bonbóny, müsli či něco jiného malého do žaludku.
  • Tekutiny pijte raději po malých doušcích.
  • Vyhněte se jídlům a vůním, které u vás nevolnost mohou vyvolat, či již máte vyzkoušeno, že vyvolávají – nejčastěji se jedná o uzeniny, kořeněná nebo hodně tučná jídla.
  • Přes den dostatečně odpočívejte, ale nezapomínejte ani na pohyb, stačí krátká procházka na čerstvém vzduchu každý den.
  • Vyhýbete se nadměrným teplotám a horku a především nevětraným prostorám.
  • Na pocity ranní nevolnosti může pomoci budoucí mamince sníst si několik minut před vstáváním z postele pár kousků sušenky a zapít douškem vody
  • Pokud se u vás nevolnost objevuje po požití vitamínových tablet, zkuste je brát během jídla nebo v noci.

Několik vyzkoušených rad, jak zmírnit ranní nevolnosti v těhotenství

  1. Ihned ráno po probuzení snězte něco suchého a chuťově nevýrazného – skvělé jsou pro tento případ kukuřičné chleby nebo Vaše oblíbené pečivo. Můžete si je připravit už večer k posteli, abyste je hned po probuzení měli po ruce. Pokud je to možné, tak nevstávejte příliš rychle, ale předtím, než vstanete, se ještě chvíli na posteli proberte a protáhněte, teprve potom se pomalu posaďte a přivítejte nový den.
  2. Fotolia_27669568_XSPo zbytek dne jezte často, nejlépe v pravidelných intervalech, avšak v malých dávkách – několik drobných soust je vždycky lepší než nepojíst vůbec nic. Mějte vždy po ruce nějakou dobrotu, například ovoce nebo jogurt. Nečekejte, až Vás přepadne hlad.
  3. Jídla bohatá na proteiny či sacharidy mohou pocit nevolnosti alespoň částečně potlačit. Vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Po jídle zůstaňte ještě chvíli sedět. Nečistěte si zuby ihned po jídle.
  4. Pijte dostatek tekutin po menších dávkách – neperlivou vodu, ovocné šťávy, mléko, ovocné čaje, prostě cokoli, co snesete v žaludku. Omezte pití kávy.
  5. Nezapomeňte, že během dne musíte hodně odpočívat a snažte se vyhýbat stresu!
  6. Každý den si zkuste udělat alespoň malou procházku, nezdržujte se ve špatně větraných prostorách, v MHD se snažte sedět. Na noc si v ložnici dobře vyvětrejte.

Kdy kontaktovat v případě nevolností lékaře

  • Je-li nevolnost či zvracení příliš silné, zvláště pokud nejste schopna udržet ve svém žaludku ani tekutinu.
  • Jste-li dehydrovaná, močení je málo časté a moč je tmavá.
  • Jste-li z důvodu nevolností velice zesláblá, máte úporné bolesti hlavy, točení hlavy nebo závratě.
  • Zvracíte-li krev nebo je-li zvracení doprovázené bolestmi břicha či horečnatými stavy.

Léčba těžšího průběhu nevolností těhotné ženy

Pokud je zvracení závažnější a těhotná žena má obtíže znemožňující prakticky přijímat potravu i tekutiny, ztrácí na váze, pak může dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství organismu ženy. To vše může mít za následek vyčerpání a následnou apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí.

Léčba takovýchto stavů je možná buď ambulantně, nebo (v těch těžkých případech) za hospitalizace v nemocnici. Těhotné se podávají léky potlačující pocity nevolnosti a tlumící nucení na zvracení, popř. infuzní léčba s postupným zvyšováním množství přijímané stravy. Extrémním a zcela vzácným případem je nutnost umělého přerušení gravidity s ohledem na možnost ohrožení života těhotné z výše uvedených důvodů.

Další možné příčiny nevolností a zvracení v těhotenství

Pokud zvracení přetrvává déle než do čtvrtého měsíce gravidity, nebo vyskytuje-li se ve zvratcích příměs (krev), je vhodné provedení specializovaného endoskopického vyšetření gastroenterologem k vyloučení závažnějších příčin vzniklých obtíží, kterými může být žaludeční vřed nebo nádor.

Druhý měsíc těhotenství obvykle provázejí tzv. ranní nevolnosti. S některou jejich formou se obvykle setká zhruba 75% žen. Označení ranní je ale velmi zavádějící, protože se mohou objevit kdykoli během dne a dokonce i v noci. Většině nastávajících maminek naštěstí od nepříjemných stavů osvědčené postupy a rady od obtíží pomohou.

Těhotenství týden po týdnu

„Babské rady" jak na nevolnost v těhotenství

  • Pijte čaj z meduňky, v těhotenství zklidní obtíže s nevolností a nechutenstvím, po narození dítěte uklidňuje dítě při kojení

Čaj z meduňky:

Potřebujeme buď jednu lžíci suché rozdrcené suché byliny meduňky, nebo půl druhé až dvě lžíce čerstvé jemně natrhané meduňky. Ty dáme do hrnečku na čaj, zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme dvacet minut louhovat. Kapičky páry, které se vysráží na pokličce, bychom měli přelít zpátky do hrnku. U dětí, po konzultaci s lékařem, podáváme jeden menší šálek na uklidnění. Dospělý, pokud nemá jakoukoliv alergii na meduňku, si klidně může dát dva takové pořádné hrnečky.

  • Eliminujte hlad a pocity hladu, jezte v menších porcích několikrát denně, nebojte se jíst i na noc, jinak Vás prázdný žaludek vzbudí.
  • Jestliže Vám vadí některé vůně - může to být třeba aviváž z ložního prádla, manželova kolínská nebo sprej na toaletě, po dobu těhotenství je odstraňte z dosahu.
  • Navečer celý byt nebo dům řádně vyvětrejte. Zatímco večer vám některé pachy v domě (například z jídla) vadit nemusejí, ránou může být mnohem horší.
  • V zaměstnání se nestyďte a neobávejte požádat kolegy, aby eliminovali vůně, které vás dráždí k nevolnostem, například aby si nenosili jídlo do kanceláře, aby ve vaší přítomnosti nekouřili apod.
  • Máte-li naopak vůni, která vám je příjemná, noste ji u sebe a pokaždé, když na vás půjde nevolnost, si přivoňte. Mnoho maminek tvrdí, že jim v takovém případě pomohla vůně citrusu. Oloupaný citron nebo pomeranč měly vždy při sobě, a když bylo nejhůře, stačilo přivonět, a rozbouřený žaludek se uklidnil. Třeba to bude i váš případ.
  • Pomáhá studený nápoj, nebo dokonce kousek ledu v ústech. 
  • Vstávejte pomalu. 
  • Téměř zázračné vlastnosti jsou přičítány zázvoru. Zkuste ho sníst v jakékoli formě, nejlépe jako čaj nebo v sušenkách. 
  • Také sůl má na některé těhotné pozitivní vliv. Mnoho budoucích maminek zachránily od nevolností slané crackery nebo chipsy. Samozřejmě jen v přiměřeném množství.

Eliminujte pocity hladu přes den

Nebojte se přichystat si během dne různé drobné pomlsky a pochutiny - jogurty, celozrnné tyčinky nebo kousky ovoce a zeleniny. Uzobávejte je průběžně a prokládejte vydatnějším jídlem. Nečekejte, až se dostaví pocit hladu, protože s ním velmi pravděpodobně přijde i nevolnost.

Nevolnost v těhotenství umí potlačit i jídla bohatá na proteiny (mléko, mléčné výrobky, ořechy, vejce) a sacharidy (bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory). Jejich kombinací dokážete připravit plnohodnotné jídlo i bez masa, pokud je to nutné.

Pitný režim

Pijte dostatek tekutin. I to je dobrá prevence nevolnosti v těhotenství. Velmi dobře se k tomuto účelu hodí slabé čaje, neperlivá voda, ovocné šťávy nebo mléko. Určitě však omezte pití kávy a alkoholu.

Nevolnost v těhotenství způsobuje i stres a nedostatek pohybu

Spouštěčem nepříjemných pocitů žaludku může být i stres, únava nebo obavy. Dostatek odpočinku je proto velmi důležitý. Každý den si udělejte alespoň malou chvilku pro sebe, jinak vám nepomůže ani sebevyváženější dieta.

Proti nevolnosti v těhotenství pomáhají i procházky a pohyb na čerstvém vzduchu.


Homeoterapie jako účinný pomocník proti nevolnostem v těhotenství

Nevolnost v těhotenství dokáže nastávající maminky opravdu někdy pěkně potrápit. Lehčí forma, která není tak obtěžující a po prvním trimestru odezní, se dá většinou zvládnout bez většího utrpení. Někdy je ale nevolnost v těhotenství dramatická a vysilující. Mohou pomoci vhodná homeopatika, a to jak akutní homeopatika zvolená podle aktuálních příznaků nevolnosti, tak v těžších případech byla mělo být vybráno homeopatikum, které bude působit do hloubky a na příčinu, protože v těchto případech bývají příčinou nevolností v těhotenství nezpracované emoce. Zde může pomoci homeoterapie.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.