Jak na nevolnost v těhotenství?

těhotenství 2Jak na nevolnost v těhotenství?S nevolností v těhotenství, někdy spojenou i se zvracením, se setká v "jiném stavu" většina žen. Přesná příčina nevolnosti v těhotenství není známa, ale lékaři a odborná veřejnost se přiklánějí k názoru, že tyto stavy a obtíže jsou způsobeny především vyšší hladinou těhotenských hormonů – progesteronu a HCG. Tyto hormony působí tím způsobem, že snižují pohyby stěn žaludku a střev ženy a omezují tak tvorbu žaludečních šťáv.

Obvyklá je také v těhotenství zvýšená citlivost vůči pachům a vůním. Někdy stačí jen nepatrný závan nelibé vůně z ledničky či kuřákova cigareta zpoza rohu a nevolnost je tu. Nejčastěji se tyto stavy objevují brzy ráno, ale není to úplným pravidlem. U některých budoucích maminek se nevolnost objeví jen mírná a několikrát za těhotenství, jiné budoucí rodičky zápasí s úpornými nevolnostmi. Obvykle jsou tyto stavy nejintenzivnější po dobu dvou měsíců, ale některé maminky provázejí déle, někdy až do porodu. Obzvláště těžké případy nevolnosti v těhotelnství, doprovázené častým a silným zvracením a úbytkem na váze, vyžadují hospitalizaci.

Jen vzácně však bývá nevolnost v těhotenství natolik závažná a omezující, že ohrožuje život nebo zdraví dítěte a jeho matky.

Zhruba tři ze čtyř nastávajících maminek má tu zkušenost, že nevolnost se nedostavuje pouze v ranních hodinách, ale ve skutečnosti může dostavit kdykoliv během dne i noci. Naštěstí existuje celá řada postupů, které by budoucí rodičce měly v těchto stavech ulevit a které může vyzkoušet. V případě přetrvávajících potíží je nasnadě poradit se s lékařem gynekologem.

Nevolnosti se nejčastěji objevují v druhém měsíci těhotenství a ustupují kolem měsíce čtvrtého.

Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle, než bylo uvedeno. V takovémto případě se doporučují pro zmírnění obtíží dietní opatření – častější příjem potravy, avšak po menších porcích, pití chlazených nápojů – vhodná na podrážděný žaludek je například Cola, vhodné je i užívání vitamínu B6 (pyridoxinu).

 • Jak prázdný žaludek a nedostatek potravy, tak i přejedení, mohou způsobit potíže s nevolností, jezte proto častěji a menší porce jídla.
 • V případě, že cestujete, berte si s sebou vždy alespoň sušenky, bonbóny, müsli či něco jiného malého do žaludku.
 • Tekutiny pijte raději po malých doušcích.
 • Vyhněte se jídlům a vůním, které u vás nevolnost mohou vyvolat, či již máte vyzkoušeno, že vyvolávají – nejčastěji se jedná o uzeniny, kořeněná nebo hodně tučná jídla.
 • Přes den dostatečně odpočívejte, ale nezapomínejte ani na pohyb, stačí krátká procházka na čerstvém vzduchu každý den.
 • Vyhýbete se nadměrným teplotám a horku a především nevětraným prostorám.
 • Na pocity ranní nevolnosti může pomoci budoucí mamince sníst si několik minut před vstáváním z postele pár kousků sušenky a zapít douškem vody
 • Pokud se u vás nevolnost objevuje po požití vitamínových tablet, zkuste je brát během jídla nebo v noci.

Několik vyzkoušených rad, jak zmírnit ranní nevolnosti v těhotenství

 1. Ihned ráno po probuzení snězte něco suchého a chuťově nevýrazného – skvělé jsou pro tento případ kukuřičné chleby nebo Vaše oblíbené pečivo. Můžete si je připravit už večer k posteli, abyste je hned po probuzení měli po ruce. Pokud je to možné, tak nevstávejte příliš rychle, ale předtím, než vstanete, se ještě chvíli na posteli proberte a protáhněte, teprve potom se pomalu posaďte a přivítejte nový den.
 2. Fotolia_27669568_XSNevolnosti se nejčastěji objevují v druhém měsíci těhotenství a ustupují kolem měsíce čtvrtého.Po zbytek dne jezte často, nejlépe v pravidelných intervalech, avšak v malých dávkách – několik drobných soust je vždycky lepší než nepojíst vůbec nic. Mějte vždy po ruce nějakou dobrotu, například ovoce nebo jogurt. Nečekejte, až Vás přepadne hlad.
 3. Jídla bohatá na proteiny či sacharidy mohou pocit nevolnosti alespoň částečně potlačit. Vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Po jídle zůstaňte ještě chvíli sedět. Nečistěte si zuby ihned po jídle.
 4. Pijte dostatek tekutin po menších dávkách – neperlivou vodu, ovocné šťávy, mléko, ovocné čaje, prostě cokoli, co snesete v žaludku. Omezte pití kávy.
 5. Nezapomeňte, že během dne musíte hodně odpočívat a snažte se vyhýbat stresu!
 6. Každý den si zkuste udělat alespoň malou procházku, nezdržujte se ve špatně větraných prostorách, v MHD se snažte sedět. Na noc si v ložnici dobře vyvětrejte.

Kdy kontaktovat v případě nevolností lékaře

 • Je-li nevolnost či zvracení příliš silné, zvláště pokud nejste schopna udržet ve svém žaludku ani tekutinu.
 • Jste-li dehydrovaná, močení je málo časté a moč je tmavá.
 • Jste-li z důvodu nevolností velice zesláblá, máte úporné bolesti hlavy, točení hlavy nebo závratě.
 • Zvracíte-li krev nebo je-li zvracení doprovázené bolestmi břicha či horečnatými stavy.

Léčba těžšího průběhu nevolností těhotné ženy

Pokud je zvracení závažnější a těhotná žena má obtíže znemožňující prakticky přijímat potravu i tekutiny, ztrácí na váze, pak může dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství organismu ženy. To vše může mít za následek vyčerpání a následnou apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí.

Léčba takovýchto stavů je možná buď ambulantně, nebo (v těch těžkých případech) za hospitalizace v nemocnici. Těhotné se podávají léky potlačující pocity nevolnosti a tlumící nucení na zvracení, popř. infuzní léčba s postupným zvyšováním množství přijímané stravy. Extrémním a zcela vzácným případem je nutnost umělého přerušení gravidity s ohledem na možnost ohrožení života těhotné z výše uvedených důvodů.

Další možné příčiny nevolností a zvracení v těhotenství

Pokud zvracení přetrvává déle než do čtvrtého měsíce gravidity, nebo vyskytuje-li se ve zvratcích příměs (krev), je vhodné provedení specializovaného endoskopického vyšetření gastroenterologem k vyloučení závažnějších příčin vzniklých obtíží, kterými může být žaludeční vřed nebo nádor.

Druhý měsíc těhotenství obvykle provázejí tzv. ranní nevolnosti. S některou jejich formou se obvykle setká zhruba 75% žen. Označení ranní je ale velmi zavádějící, protože se mohou objevit kdykoli během dne a dokonce i v noci. Většině nastávajících maminek naštěstí od nepříjemných stavů osvědčené postupy a rady od obtíží pomohou.

Těhotenství týden po týdnuProti nevolnosti v těhotenství pomáhají i procházky a pohyb na čerstvém vzduchu.

„Babské rady" jak na nevolnost v těhotenství

 • Pijte čaj z meduňky, v těhotenství zklidní obtíže s nevolností a nechutenstvím, po narození dítěte uklidňuje dítě při kojení

Čaj z meduňky:

Potřebujeme buď jednu lžíci suché rozdrcené suché byliny meduňky, nebo půl druhé až dvě lžíce čerstvé jemně natrhané meduňky. Ty dáme do hrnečku na čaj, zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme dvacet minut louhovat. Kapičky páry, které se vysráží na pokličce, bychom měli přelít zpátky do hrnku. U dětí, po konzultaci s lékařem, podáváme jeden menší šálek na uklidnění. Dospělý, pokud nemá jakoukoliv alergii na meduňku, si klidně může dát dva takové pořádné hrnečky.

 • Eliminujte hlad a pocity hladu, jezte v menších porcích několikrát denně, nebojte se jíst i na noc, jinak Vás prázdný žaludek vzbudí.
 • Jestliže Vám vadí některé vůně - může to být třeba aviváž z ložního prádla, manželova kolínská nebo sprej na toaletě, po dobu těhotenství je odstraňte z dosahu.
 • Navečer celý byt nebo dům řádně vyvětrejte. Zatímco večer vám některé pachy v domě (například z jídla) vadit nemusejí, ránou může být mnohem horší.
 • V zaměstnání se nestyďte a neobávejte požádat kolegy, aby eliminovali vůně, které vás dráždí k nevolnostem, například aby si nenosili jídlo do kanceláře, aby ve vaší přítomnosti nekouřili apod.
 • Máte-li naopak vůni, která vám je příjemná, noste ji u sebe a pokaždé, když na vás půjde nevolnost, si přivoňte. Mnoho maminek tvrdí, že jim v takovém případě pomohla vůně citrusu. Oloupaný citron nebo pomeranč měly vždy při sobě, a když bylo nejhůře, stačilo přivonět, a rozbouřený žaludek se uklidnil. Třeba to bude i váš případ.
 • Pomáhá studený nápoj, nebo dokonce kousek ledu v ústech. 
 • Vstávejte pomalu. 
 • Téměř zázračné vlastnosti jsou přičítány zázvoru. Zkuste ho sníst v jakékoli formě, nejlépe jako čaj nebo v sušenkách. 
 • Také sůl má na některé těhotné pozitivní vliv. Mnoho budoucích maminek zachránily od nevolností slané crackery nebo chipsy. Samozřejmě jen v přiměřeném množství.

Eliminujte pocity hladu přes den

Nebojte se přichystat si během dne různé drobné pomlsky a pochutiny - jogurty, celozrnné tyčinky nebo kousky ovoce a zeleniny. Uzobávejte je průběžně a prokládejte vydatnějším jídlem. Nečekejte, až se dostaví pocit hladu, protože s ním velmi pravděpodobně přijde i nevolnost.

Nevolnost v těhotenství umí potlačit i jídla bohatá na proteiny (mléko, mléčné výrobky, ořechy, vejce) a sacharidy (bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory). Jejich kombinací dokážete připravit plnohodnotné jídlo i bez masa, pokud je to nutné.

Pitný režim

Pijte dostatek tekutin. I to je dobrá prevence nevolnosti v těhotenství. Velmi dobře se k tomuto účelu hodí slabé čaje, neperlivá voda, ovocné šťávy nebo mléko. Určitě však omezte pití kávy a alkoholu.

Nevolnost v těhotenství způsobuje i stres a nedostatek pohybu

Spouštěčem nepříjemných pocitů žaludku může být i stres, únava nebo obavy. Dostatek odpočinku je proto velmi důležitý. Každý den si udělejte alespoň malou chvilku pro sebe, jinak vám nepomůže ani sebevyváženější dieta.

Proti nevolnosti v těhotenství pomáhají i procházky a pohyb na čerstvém vzduchu.


Homeoterapie jako účinný pomocník proti nevolnostem v těhotenství

Nevolnost v těhotenství dokáže nastávající maminky opravdu někdy pěkně potrápit. Lehčí forma, která není tak obtěžující a po prvním trimestru odezní, se dá většinou zvládnout bez většího utrpení. Někdy je ale nevolnost v těhotenství dramatická a vysilující. Mohou pomoci vhodná homeopatika, a to jak akutní homeopatika zvolená podle aktuálních příznaků nevolnosti, tak v těžších případech byla mělo být vybráno homeopatikum, které bude působit do hloubky a na příčinu, protože v těchto případech bývají příčinou nevolností v těhotenství nezpracované emoce. Zde může pomoci homeoterapie.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 7467x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Lunární náramek Korál + Tyrkenit

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu (aventurínu), navlečených na…

Cena: 49 Kč

MALACHIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků malachitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 98 Kč

MAGNEZIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků magnezitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

JASPIS MOOKAIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu mokaitu, navlečených na gumičce Náramek…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte