Workoholismus ničí zdraví i vztahy. Jste workoholik? Udělejte si test!

Workoholismus ničí zdraví i vztahy. Jste workoholik? Udělejte si test!

Přesčasy, stres a žádný volný čas. Pracovní vytížení trápí mnohé z nás. U některých ale přerůstá až ve workoholismus. A ten dokáže být velmi nebezpečný. Workoholik staví práci na první místo před rodinou, přáteli a svým osobním životem. Workoholismus může ničit vztahy, zdraví i celý náš život. Řekneme, jak se workoholismus pozná a jak se jej zbavit. Nevíte, jestli jste workoholik? Test v článku vám to prozradí. 

Čtěte také:

Chronický stres ničí tělo i psychiku. Většinou o něm nevíme

Workoholismus: Ztráta přátel, rodiny i zdraví 

Workoholik to v životě nemá jednoduché. Jeho životem se stává práce, všechno ostatní musí jít stranou. Bohužel, dnešní doba k workoholismu přímo vybízí. Zaměstnavatelé požadují maximální výkon a minimum volného času. Snadno se může stát, že po několika měsících usilovné práce zjišťujeme, že se workoholismus stal naším životním stylem. A rozhodně ho nepodceňujme. Čas a energie, kterou věnujeme práci, začne chybět někde jinde. Co všechno může workoholismus způsobit?

 • Rozpad rodinných vztahů. Upřednostňování práce nad svými nejbližšími má bohužel závažné důsledky. A není to jen workoholik, kdo o rodinné vztahy přichází. Na workoholismus doplácí i manželka či manžel, ale především děti.
 • Psychické obtíže. Neustálý chronický stres a tlak může způsobit úzkostnou poruchu, panické ataky, spánkovou paralýzu, nespavost ale i deprese.
 • Zdravotní problémy. Škodlivost dlouhodobého stres a tlaku v práci zná snad každý. Infarkt a autoimunitní onemocnění jako je roztroušená skleróza jsou jen jedny z mála. 

Workoholik může být i žena v domácnosti

Někdy se workoholismus objevuje kvůli namáhavé práci, která nás pohltí. Někdy je ale příčina hlubší. Workoholiků je totiž několik typů. Workoholik se může bát selhání, mít nízké sebevědomí a snažit se své nedostatky vykompenzovat pracovním nasazením. Jiný workoholik má rád pocit kontroly a úspěchu, kterému podřizuje vše. Co má ale každý workoholik společné, je ztráta vlastního života kvůli práci. 

 • Workoholik neusiluje o rovnováhu mezi prací a osobním životem. Pokud se o její dosažení naopak snažíme, jsme spíše pracovně vytížení, než workoholičtí.
 • Někteří psychologové dokonce popisují workoholismus jako sebedestruktivní závislost.
 • Workoholik nemusí být jen zaměstnanec nebo podnikatel. Workoholismus se týká i studentů či žen v domácnosti. Většinou jsou to perfekcionisté, kteří své činnosti věnují veškeré úsilí.
 • A jak se pozná workoholik od tvrdě pracujícího člověka? Workoholik narozdíl od pracujícího člověka není schopný emočně prožívat jiné situace, než práci. Například workoholický rodič nedokáže věnovat dětem tolik pozornosti a náklonnosti, jako svému zaměstnání. Workoholický kamarád zase mluví hlavně o své práci a nedokáže naslouchat našim problémům. 

workoholismus3

Přečtěte si také pracovní horokop na rok 2020. A pokud vás zaujal, přečtěte si také čínský horoskop 2020 nebo evropský horoskop 2020, které také napoví, jak se vám povede v práci. 

5 kroků, jak zvládnout workoholismus

 1. Zamysleme se, co nám workoholismus dává a co naopak bere. Uvidíme, že negativa jako ztráta dobrých vztahů, vlastního času, koníčků a přemíra stresu, budou převažovat nad pozitivy. Budeme mít silnější důvody a motivaci, proč se chceme workoholismu zbavit.
 2. Ujasněme si, co je pro nás v životě důležité. Jsou to priority jako rodina nebo přátelé? Workoholismus nás o ně může připravit. Proto bychom nikdy neměli dávat práci na první místo.
 3. Zjistěme, jestli nám workoholismus nekompenzuje něco jiného. Nezahlcujeme se prací, abychom nemuseli řešit jiné problémy? Nenahrazuje nám práce vlastní rodinu, pocit úspěchu anebo radosti? Jestliže najdeme pravou příčinu, můžeme na ní zapracovat. Workoholismus pak vyřešíme rychleji a snadněji.
 4. Udržujme si od práce odstup. Alespoň 25% naší energie si schovejme na rodinu či koníčky. Víkendy či volné dny si nechejme pro svůj osobní život a od práce se odstřihněme.
 5. Bohužel, ne vždy je workoholismus jednoduché zvládnout. Nebojme se vyhledat pomoc odborníka, který nám dokáže pomoci. 

Jste workoholik? Test vám to pomůže zjistit 

Jestliže si chceme ověřit, zda jsme doopravdy workoholik, pravděpodobně už máme s pracovním nasazením problém. Ovšem pokud naše pracovní pozice vyžaduje dlouhé pracovní hodiny a maximální výkon, nemusí být chyba na naší straně. Problém nastává, kdy dobrovolně upřednostňujeme práci nad jinými aspekty našeho života. Jestli jste opravdu workoholik, test a jeho otázky vám budou nápadně připomínat váš život. 

 1. Jste nadšeni svou prací víc, než časem stráveným s rodinou, přáteli nebo jakkoli jinak?
 2. Jsou chvíle, kdy si dobíjíte svou energii prací a jindy se vám naopak nedaří nic dokončit?
 3. Berete si s sebou práci do postele? Pracujete i o svých volných víkendech? Nebo i na dovolené?
 4. Je práce tou činností, kterou rádi děláte nejlépe a nejvíce o ní mluvíte?
 5. Pracujete více než 40 hodin týdně?
 6. Přeměňujete své koníčky na podnikání s výdělkem?
 7. Přebíráte úplnou odpovědnost za výsledek vašeho pracovního úsilí?
 8. Přestala vaše rodina nebo přátelé očekávat, že přijdete včas?
 9. Berete nadbytečnou práci, protože máte obavy, že se to jinak neudělá?
 10. Podceňujete, jak dlouho bude projekt trvat, a poté spěcháte, abyste ho dokončili?
 11. Věříte, že je v pořádku pracovat přesčasy, pokud máte rádi to, co děláte?
 12. Nemáte trpělivost s lidmi, kteří mají kromě práce jiné priority?
 13. Bojíte se, že pokud nebudete tvrdě pracovat, ztratíte práci nebo selžete?
 14. Strachujete se neustále o budoucnost, i když se věci vyvíjejí velmi dobře?
 15. Děláte věci energicky a velmi soutěživě, i když jde jenom o hru?
 16. Jste podráždění, když vás lidé žádají, abyste přestali dělat svou práci a věnovali se něčemu jinému?
 17. Poškodily vaše dlouhé hodiny v práci vztahy s vaší rodinou nebo přáteli?
 18. Přemýšlíte o své práci v autě, při usínání nebo když mluví ostatní?
 19. Pracujete nebo čtete během jídla?
 20. Věříte, že více peněz vyřeší další problémy ve vašem životě.

workoholismus2

Workoholik: Test s 5 a více kladnými odpověďmi 

Pokud jste už na pět a více otázek odpověděli kladně, pravděpodobně jste workoholik. Test by pro vás měl být varovným signálem, že je na čase zpomalit a na problému začít pracovat. Jinak se můžete začít potýkat s fyzickými i psychickými problémy. Workoholismus není jednoduché překonat, ale změna vašeho životního stylu výrazně prospěje vašim vztahům, koníčkům, ale hlavně vám samotným. Nenechte práci, aby vás připravila o jiné, důležitější věci.

Workoholik: Test se 3 kladnými odpověďmi 

I celkem nízký počet kladných odpovědí může signalizovat problém. Sice nejste učebnicový workoholik, ale nemáte k němu daleko.Pokud se nezastavíte a nerozhodnete pro změnu, i z vás se za čas může stát workoholik. Test by pro vás měl být výstražným signálem. Workoholismus se odrazí na kvalitě vašeho života, úrovni stresu a v nejhorším případě i na vašem zdraví. 

Workoholik: Test se 2 a méně kladnými odpověďmi 

Můžete být klidní, workoholik nejste. Podařilo se vám najít rovnováhu mezi prací a vaším osobním životem. Zkuste si takové tempo udržet, aby se z vás v budoucnu nestal workoholik. Test ukázal, jste na dobré cestě.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek s perlou ZDRAVÍ

Hematit s onyxem a černou perlou uprostřed pro zdraví, sílu…
340 Kč

Čakrová svíce Cereus zelená - LÉČENÍ

Zelená čakrová svíce – léčení, rozhodování, cesta za…
199 Kč

Náramek s rubínem VÁŠEŇ

Růženín s granátem a rodochrozitem, surový rubín uprostřed.…
430 Kč

Náramek pro Lva OCHRANA

Náramek pro ctižádostivé Lvy, kteří chtějí úspěch, hojnost,…
390 Kč

Krystaly do vody se šungitem

Sada krystalů pro přípravu drahokamové vody
320 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.