Prochází si někdo z vašich blízkých náročným obdobím? Návod, jak mu poskytnout podporu, pomoc a zlepšit duševní zdraví
Když nám na někom opravdu záleží, je těžké dívat se, jak si prochází náročným obdobím. Může jít o rozvod, finanční tíseň, obtížnou diagnózu nebo úmrtí někoho blízkého. Duševní zdraví je podlomené. Jak ale takovému člověku podat pomocnou ruku, aby mu to bylo skutečně pomohlo?
Není jednoduché sledovat blízkého člověka, když se trápí. A vědět přesně, jak mu pomoci, může být ještě náročnější. Přesto nemusíme být psychologové, abychom člověku v nesnázích nabídli pomocnou ruku. Už jen pocit, že nejste sami, když s něčím bojujete, může být ulevující. Ve výsledku může pomoci zmírnit bolest nebo najít řešení obtížné situace a vlatně tak léčit duševní zdraví. A to už třeba jen tím, že o svých problémech s vámi bude mluvit.
Přátelství a duševní zdraví
Pokud si nejste jistí, jak v náročné situaci reagovat, postupujte opatrně. Ale zkuste to! Jedinou chybou, kterou můžete udělat, je ignorování problémů vašeho kamaráda či kamarádky. Když nevíte, jak na to, jednoduše jim řekněte, že jste tu pro ně a nabídněte jim pomocnou ruku. Zeptejte se jich, co potřebují nebo co pro ně můžete udělat. Možná přijmou radu nebo budou chtít, abyste jednoduše jen poslouchali. Už i to jim může přinést obrovskou úlevu. Ostatně podle psychologů mají dospělí, kteří mají silná přátelství, obvykle lepší celkovou pohodu než ti, kterým chybí. A právě vzájemná podpora prostřednictvím výzev může být skvělým způsobem, jak přátelství posílit.
Jak přežít rozchod? Čtenáři Spektra Zdraví radí, jak se vyrovnat s rozchodem
Jak se zbavit deprese? Udělejte maximum pro své duševní zdraví
Byliny, které zbaví melancholie. Nejúčinnější druhy bylin, které pečují o vaše duševní zdraví
Podporujte duševní zdraví
Lidé, kteří zažívají náročné životní situace se mohou pohybovat z extrému do extrému. Mohou mít dny, kdy o své situaci chtějí mluvit a následně mohou být dny, kdy nemají energii vůbec cokoliv říkat. A protože netušíte, v jaké fázi nyní jsou, opatrně jim jen nabídněte, že pokud budou mít chuť si někdy promluvit, rádi si to poslechnete. Daný člověk bude ale vědět, že na něj myslíte a jste tu pro něj. Což je hodně důležité, nejen pro duševní zdraví.
Duševní zdraví a naslouchání
Když svého blízkého posloucháte, věnujte pozornost tomu, jak popisuje své pocity a emoce. I když momentálně možná nesouhlasíte s tím, co váš přítel dělá nebo jak jedná, reagujte na situaci tak, že potvrdíte jeho emoce. Nemůžete ho soudit za kroky na jeho životní cestě, ale můžete mu ukázat, že stojíte při něm a může se o vás opřít, když bude potřebovat. Navíc bude mít pocit, že mu opravdu rozumíte, což je velice důležité. Může mu to pomoci překonat osamělost v jeho vlastních potížích. Tím posílíte i jeho duševní zdraví a sílu.
Duševní zdraví a aktivní pomoc
Jakmile svého blízkého vyslechnete, zeptejte se ho, jak mu můžete pomoci. Někdy je pomocí samotné vyslechnutí. Jindy to může být rada, případně můžete například něco zařídit. Zejména při úmrtí v rodině je nutné udělat spoustu úkonů, které jsou extrémně časově náročné a emocionálně vyčerpávající. Bude-li něco, s čím mu budete moci pomoct, velice se mu uleví. V případě nemoci můžete příteli pomoci nakoupit potraviny, posekat trávník, uklidit doma nebo pohlídat děti… Možností je mnoho.
Blízkost a duševní zdraví
Když se vám přítel svěřuje, má vás po ruce. Jste blízko, jste s ním. Držíte ho za ruku, když pláče. Můžete ho obejmout, utěšit. Jenže pak odejdete a on se může opět začít propadat do svých negativních stavů. Nabídněte mu, že může kdykoliv přijít nebo vám zavolat. Vhodný může být i videohovor. Nedělejte však příliš mnoho kroků vy sami. Počkejte si na souhlas. Váš blízký musí vaši přítomnost i pomoc chtít.
Duševní zdraví posílíte přeladěním rozhovoru
Kamaráda, který prochází těžkým obdobím, se neptejte “jak se máš”, ale snažte se otázku zacílit na dnešní den. Správně se tedy zeptejte “jak se dnes máš” nebo “jak ti dneska je”, případně “jak se dnes cítíš”. Snažte se jej udržet v současnosti, v této chvíli. Zajděte společně na čaj nebo kávu, běžte se vykoupat do řeky nebo vyrazte na společnou procházku. To je to, co váš blízký pro své duševní zdraví právě teď potřebuje.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku