Podzimní deprese může postihnout každého. Důležité je, nenechat se tím pohltit...

Podzimní deprese vás nedostane! Jak se bránit smutným náladám?

Podzimní deprese je známá též jako sezónní afektivní porucha. Její projevy je možné zaznamenat především s úbytkem slunečních paprsků, tedy se začátkem podzimních a zimních měsíců. Můžete se tedy cítit více unavení, posmutnělí a do jakékoliv činnosti se musíte nutit. Tyto stavy by měly brzy odeznít, někdy je však nutné navštívit odborníka – pakliže potíže přetrvávají delší dobu.

Nemusíte se strachovat, že by podzimní deprese musela postihnout zrovna vás. Jistými kroky můžete sezónní afektivní poruše i zdárně předejít. Na co se zaměřit, abyste si udrželi pozitivní mysl a optimismus po většinu roku?

Proč k podzimní depresi dochází?

Přesné příčiny podzimní deprese nejsou známy. Má se ale za to, že na sezónní afektivní poruchu působí jisté faktory:

Čtěte také:

Psychohygiena pro každý den: Buďte vyrovnanější a lépe zvládejte stres

  • Zmatené vnitřní biologické hodiny (cirkadiánní rytmus): dny bývají na podzim zasmušilejší a temnější. Slunce již tolik nehřeje a nesvítí, proto může mnohem snadněji dojít k podzimní depresi.
  • Snížení hladiny serotoninu: s podzimním dny může dojít i k poklesu chemické látky zvané serotonin v mozku. Ta má za úkol, udržet nám dobrou náladu.
  • Snížení hladiny melatoninu: tento hormon ovlivňuje též náladu a také kvalitu spánku.
  • Nízká hladina vitaminu D: toto souvisí s nedostatkem slunečního záření – vitamin D přímo ovlivňuje také produkci „hormonu štěstí“ serotoninu.

Podzimní depresí pak mohou častěji trpět mladší dospělí, ženy, lidé žijící daleko od rovníku s omezeným přísunem slunečních paprsků a ti, kteří mají v rodinné anamnéze sezónní afektivní poruchu či jiné duševní poruchy.

Jak rozpoznat podzimní depresi neboli sezónní afektivní poruchu?

Příznaky podzimní deprese se u každého tak trochu liší, obvykle ale dochází k těmto stavům:

  • Cítíte se jako „vyždímaný citron“. Nemáte na nic energii, jste malátní.
  • Po většinu dne máte skleslou náladu.
  • Máte větší potřebu spánku – spíte více, než je potřeba.
  • Ztrácíte zájem o své koníčky a oblíbené činnosti.
  • Nedokážete se soustředit na důležité úkoly.
  • Máte zvýšenou touhu po sladkostech, jídlem zaháníte své smutky – a následně i tloustnete.
  • Cítíte beznaděj, bezcennost, vinu, a to zcela bezdůvodně.
  • V nejzazších případech může podzimní deprese vyústit i v suicidální myšlenky

Podzimní deprese aneb Kdy je dobré navštívit odborníka z řad psychologů?

Zaznamenali jste na sobě výše uvedené psychické změny? Pociťujete je v řádech týdnů ne-li měsíců? Utápíte svůj žal v přemíře alkoholu? Objevuje se u vás bezmoc a nechuť k životu? Potom co nejdříve jednejte! Včasná psychologická péče může podzimní depresi zvrátit. Díky ní se naučíte zase radovat z každého okamžiku v daném dni. Život je přeci tak krásný… A i na podzim si můžete najít světlé chvilky, které vás nabijí novou energií! Jakmile vysvitnou paprsky slunce, vyjděte ven a projděte se v pestrobarevné přírodě! Je to lék!

I podzimní dny mohou být okouzlující!

Jak bojovat proti podzimní depresi?

To, že přichází chladnější a temnější období roku, zřejmě neovlivníme. Můžeme však ovlivnit to, jak se na podzim budeme cítit! Abyste nedali šanci podzimní depresi, zaměřte se na následující:

  1. Získejte nový životní impulz, tedy zkoušejte nové volnočasové aktivity, objevujte nové zajímavé koníčky!
  2. Hýbejte se každý den! Pohyb je velmi efektivní prevencí podzimní deprese, neboť díky němu zvýšíte produkci serotoninu. Můžete jezdit na kole, vydat se na pěší túru, zaběhat si nebo třeba si zaposilovat na workoutovém hřišti.
  3. Vystavujte se světlu a slunečním paprskům. Při sebemenší příležitosti vyjděte ven a sluňte se, i když už slunce nemá takovou sílu. Nezapomeňte také pravidelně větrat/otevírat okna. Tak vpustíte do svého života pozitivní energii.
  4. Dělejte to, co vaši mysl uklidňuje a naladí ji na optimistickou vlnu (můžete si číst např. oblíbenou knihu, relaxovat u dobrého filmu, malovat obrazy, psát deník, nebo třeba plést ponožky…). Vyhýbejte se, pokud možno situacím, které jsou vám nepříjemné. Také se nenechte strhnout negativisticky smýšlejícími lidmi a raději se od takových separujte.
  5. Hodnotné a pestré pokrmy vám také pomohou bojovat proti podzimní depresi! Jezte tedy kvalitně a omezte nezdravé potraviny. Dopřejte si k snídani, obědu a večeři chutné a nutričně vyvážené jídlo! Mělo by obsahovat dostatek minerálů a vitamínů. Sezónní zelenina a ovoce jsou řešením. 
  6. Popovídejte si o svých obtížích s okolím. Jakmile zaregistrujete, že se dostáváte do podzimní deprese, mluvte o tom se svými nejbližšími. Snažte se přijít na příčinu své smutné nálady. To může někdy odstartovat regenerační proces…

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.