Naučte se své emoce ovládat

Co jsou to emoce? A jak se můžeme naučit dokonale je ovládat?

Možná jste už slyšeli pojem “emoční horská dráha”. Tento termín přesně vypovídá o tom, co je možné během poměrně krátké chvíle zažít. Denně se v nás střídají nejrůznější emoce a na nás je, abychom se s nimi vypořádali. Ale nelekejte se. Střídání emocí je u zdravého člověka naprosto normální stav.

Emoce řešíme vlastně neustále. Hledáme způsoby, jak žít šťastný život, ideálně bez problémů a všechno negativní z něj eliminovat. Jenže ono to tak bohužel úplně nefunguje. Podíváme-li se zpátky do minulosti, pak zjišťujeme, že i zdánlivě negativní emoce pomohly lidem přežít nebezpečné situace, do kterých se dostaly. Neurotransmitery v mozku se přizpůsobují okolnostem a reagují tak, jak je to pro nás v danou dobu nejoptimálnější. Není tedy možné žít “bezemoční” šťastný život. Vždy budou nějaké okolnosti, které na nás budou určitým způsobem působit.

Emoce nás chrání

Emoce jsou jakési instinktivní stavy mysli nebo pocity, které jsou přímo závislé na tom, jaké okolnosti na nás aktuálně působí. Podle odborníků v nás byly základní emoce pevně zabudovány už v dobách dávno minulých. A postupně se pak vyvíjely v reakci na každodenní výzvy. Dá se tedy říci, že emoce jsou jakými základním prostředkem k přežití. Spouštějí se automaticky, nevědomě a rychle. Emoce se dají rozdělit na primární a složité. Ty primární jsou pochopitelně ty základní a slouží jako stavební kameny složitějších emocí

Čtěte také:

Umíte zklidnit emoce druhého?

Emoční inteligence aneb Když vysoké IQ nestačí

Emoční inteligence je klíčem k lepším vztahům na pracovišti i doma. Jaké je bodové skóre vaší emoční inteligence?

Základní a složitější emoce

Mezi primární neboli základní emoce patří strach, smutek, radost, hněv, znechucení, překvapení a důvěra. Jde o emoce, které lze u člověka spatřit nezávisle na kultuře jedince a jsou snadno rozpoznatelné podle výrazu ve tváři. Mezi další emoce, které mnoho vědců řadí stále mezi základní, patří i stud a rozpaky.

Emoce ovlivňují náš život

Emoce úzce souvisí s hladinami neurotransmiterů v mozku. Například dopamin a serotonin se uvolňují, když mozek obdrží dobrou zprávu. Celkově na nás v danou chvíli působí lehký a hřejivý pocit, který s touto základní emocí přichází. Naopak pokles těchto hormonů způsobuje smutek. Je naprosto normální, že hladiny těchto neurotransmiterů během dne kolísají. Reagují nejen na podněty zvenčí, ale i na naše vlastní aktuální myšlenky. Z evolučního hlediska lze říci, že emoce nám ve skutečnosti pomáhají držet se mimo nebezpečí.

Emoce se denně mnohokrát střídají a mají na nás velký vliv

Neurotransmitery působící na emoce

Kromě nejznámějších dvou “hormonů štěstí”, tedy dopaminu a serotoninu, naše rozpoložení, náladu i emoce ovlivňuje například kyselina gama-aminomáselná (GABA), noradrenalin, oxytocin či acetylcholin. I když jsou výkyvy těchto neurotransmiterů normální, mohou mít chronické negativní emoce značný dopad na naše zdraví. Dlouhodobé negativní emoční stavy totiž způsobují stres v těle, což může časem vést ke vzniku zánětu v těle, vyššímu riziku vzniku duševních problémů a dokonce i k oslabení imunitního systému.

Naučte se emoce ovládat

Ne vždy je to možné, ale pokud to jen trochu jde, je dobré, abychom měli emoce pod kontrolou. Jak na to?

  • Identifikujte emoce: tím, že pochopíte, co se s vámi aktuálně děje, máte možnost emoce ovládat nebo se s nimi nějak vypořádat. Věnujte pozor fyzickým projevům emocí, jako je pocení dlaní či bušení srdce.
  • Poznejte emocionální spouštěče: negativní emoce někdy mohou plynout z hlubších problémů nebo nejistot. Co vám způsobuje aktuální negativní rozpoložení? Zjistěte to a snažte se této situaci vyhýbat. Někdy může jít i o únavu, nedostatek sociálního kontaktu nebo třeba dokonce hlad.
  • Všímavost a uvědomění: zaměřte se sami na sebe a na to, co se s vámi v přítomném okamžiku děje. Snažte se situaci pochopit a přicházející pocity přijmout. Toto uvědomování si aktuální situace vám může pomoci lépe pochopit emoce.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.