Podzimní rovnodennost 23. září – tradice a zvyky

podzimni rovnodennost3Podzimní rovnodennost.

Podzimní rovnodennost je symbolem příchodu astrologického podzimu. Od této chvíle budou noci delší a den se bude zkracovat. Světla bude ubývat a venkovní teplota se bude postupně snižovat. Mnoho lidí nese tyto změny velmi těžce a nezřídka se objevují projevy podzimní únavy, vyšší nemocnost nebo podzimní deprese. Nenechte se však zdolat. Co všechno nám podzimní rovnodennost ukazuje? 

Moderní doba vs. přírodní cykly

V dávných dobách byl kalendář tvořen s cílem zajistit dostatečnou obživu pro celý rok. S tím souvisely i různé aktivity a rituály. Více než na dny se kladl důraz na celá období. Klimatické podmínky se na planetě liší, a to byl i důvod, proč na různých místech planety nový rok začínal jindy. Úroda totiž byla jindy. V současném globálním světě však toto není možné.

Byl ustanoven jednotný kalendář (s přihlédnutím k časovým pásmům). Cílem již není zajištění dostatečné obživy během roku, neboť globální trh s potravinami toto již zvládl, ale efektivnější organizace lidské činnosti. Mentálně jsme se tak odtrhli od přírody, avšak naše těla trvají na svém. V souladu s přírodou naopak vždy byly keltské svátky, které také slavily podzimní rovnodennost jako Alban Elved (článek připravujeme)

Podzimní rovnodennost 2019 – zajímavosti 

Podzimní rovnodennost slavíme 23. září, tentokrát to bude 23. září 2019 v 9:50 hodin. Přečtěte si ještě, jaký je rozdíl mezi slunovratem a rovnodenností z astrologického pohledu. 

  • Tento den bude slunce vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě
  • Den bude stejně dlouhý jako noc, proto se tento den nazývá rovnodennost. 
  • Na jižním pólu slunce vyjde (a setrvá zde půl roku), na severním naopak zapadne (nastane polární noc).
  • Země se přibližuje ke Slunci (až do zimního slunovratu se pak bude oddalovat).

podzimni rovnodennost1Podzimní rovnodenností začíná podzim.

Čas obrácení pozornosti dovnitř

Podzimní rovnodennost je jedním z mezníků v roce. Je to den, který ukončuje naše zaměření pozornosti směrem ven a přesouvá naši pozornost dovnitř. Pomalu, ale jistě sklízíme plody našeho snažení a nastává čas, kdy je třeba zhodnotit, co nám naše půlroční úsilí přineslo. Byli jsme věrni své cestě? Začíná období revize, hodnocení a přemýšlení nad dalšími kroky. Bohužel moderní doba nám prožití tohoto stavu příliš neusnadňuje. Začíná nový školní rok a s ním i povinnosti, vracíme se po dovolených, tržní rok se blíží ke svému vrcholu. Místo odpočinku se tak setkáváme se shonem a stresem. Na sebe máme jen málo času. Nesoulad mezi vnitřními potřebami a realitou se podepisuje na našem zdraví.

Inspirujte se tradicemi na podzimní rovnodennost

Recept na správné prožití podzimní rovnodennosti vám asi neposkytneme, ale prvním krokem určitě je uvědomit si své potřeby. Požadavky zaměstnavatele to asi neobměkčí, ale vy sami si můžete pomoci, jak vyrovnat tento nesoulad (počínající potřebu rozjímání vs. start do akčního procesu).

  • Posvícení. Oslava hojnosti k rovnodennosti patří. Udělejte si s rodinou ještě v poslední sluneční dny piknik nebo poseďte společně na zahradě. Užijte si sebe navzájem a vyprávějte si, co jste dělali.
  • Pouštění draka. Nebudete věřit, jak moc se vám podaří zbavit se napětí jen pouhým pouštěním draka. Klíčem je pohyb! Proběhněte se s dětmi po strništích. Vyzvěte i své puberťáky. I za cenu, že si budou myslet, že jste se zbláznili. Pomůžete svému srdci i psychice.
  • Opečte si jablka a brambory. Oheň k podzimu přirozeně patří. Zkuste na chvilku odložit gril a udělejte to pěkně postaru. Sledujte zapadající slunce, změny v přírodě a hřejte se ohněm a pozorujte žhavé uhlíky. Rozjímejte.
  • Vyrazte na houby. Procházka a čistý vzduch vás dokonale uklidní. 

podzimni rovnodennost2Vyrazte na houby.

K čemu využijete podzimní rovnodennost vy?

  • Vymeťte z domu pavučiny. Tak jako nás v následujících měsících bude čekat očista vnitřního vesmíru (odložení nepotřebných návyků), můžete nyní začít venku. Zbavte se nánosů prachu, umyjte okna, vyhoďte, co jste celý rok nepoužili. Nakonec můžete projít místnostmi s vykuřovadlem (bílá šalvěj).
  • Vyrazte na oslavy podzimní rovnodennosti - např. slovanské kruhy či zapalování ohňů. Mnoho akcí je vhodných i pro děti, je zde doprovodný program. 

Stáhnout v PDF

Přečteno: 1368x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte