Zvířátka z kaštanů – návod na aktivitu pro dlouhé podzimní dny

Na podzim padá nejen listí, ale také kaštany. Vyrobte si s dětmi zvířátka z kaštanů – tipy a návod na několik možností najdete v článku. Nechte se ale vést i svou fantazií a vytvořte si vlastní návrhy. Uvidíte, že se budete skvěle bavit a vlastnoručně vyrobené dekorace vám budou legraci ještě dlouho připomínat.

Zvířátka z kaštanů – co si připravit

Příprava na tvoření z kaštanů nezačíná až doma na stole. Děti na tvoření připravte už při procházce venku, kde mohou nasbírat nejen samotné kaštany, ale i další plody. Užijete si tak hodně zábavy už předem a sesbíraný materiál pak doma za deštivých dnů využijete nejen na zvířátka z kaštanů. Přečtěte si o kaštanech více - vyrobte si domácí kaštanové pyré, kaštanovou tinkturu nebo domácí kaštanovou mast

Základní vybavení, abyste mohli vyrobit zvířátka z kaštanů:

 • kaštany – nejen plody, ale využít můžete i obaly kaštanů
 • špejle/párátka/zápalky
 • lepidlo
 • ostrý předmět – malý vrtáček, nůžky na manikúru, jehla na špízy, malý křížový šroubovák

Kreativitě se ale meze nekladou, takže na zvířátka z kaštanů můžete použít také:

 • listy stromů
 • jiné plody stromů – například žaludy, nažky, šišky…
 • jeřabiny, šípky a jiné sušené plody
 • chvojí
 • vatu
 • nůžky, nožík, fixy 

Můžete také dokoupit další potřeby v papírnictví – třeba nalepovací očička, barevné ohýbací drátky atd. U větších dětí nebo za asistence dospělých, můžete využít i tavnou lepící pistoli, ale pozor, pálí! 

Zvířátka z kaštanů – návod na práci s kaštany

 • K tvoření používejte vždy čerstvé kaštany, budou se vám lépe vyvrtávat. Kaštany můžete nechat vcelku nebo různě rozkrojit či vykrajovat. Práce s nožem je především pro rodiče nebo starší děti, ty menší se mohou vyřádit s nalepováním, při vymýšlení zvířátek a při vybírání různých kombinací materiálů.
 • Poté, co vymyslíme, jaké zvířátko budeme vyrábět, promyslíme si, jak jej složíme. S menšími dětmi můžeme nejprve prodiskutovat, jak takové zvířátko vypadá a třeba si ho spolu i nakreslit, abychom se při sestavování vyhnuli dohadům a nedorozuměním.
 • Když už víme, jak si svá zvířátka z kaštanů představujeme, připravíme si potřebný materiál. Doporučujeme pracovat na rozložených novinách nebo jiné podložce, abyste si případně nezničili stůl a lépe se vám uklízelo. Důležité je připravit si věci nejen na tělo a hlavu, ale také oči, uši, ocasy či případné rohy/parohy, detaily jsou důležité a dodají vašim zvířátkům na reálnosti.
 • Následuje „nebezpečná část“, kdy do vybraných kaštanů děláme dírky. Použijeme některý z ostrých nástrojů podle toho, co máte k dispozici – nůžky na manikúru nebo malý nožík má doma asi každý. „Vrtání“ si nejprve vyzkoušejte, ale uvidíte, že po pár pokusech už vám to půjde samo.

TIP:

Pokud máte netrpělivé děti, připravte si několik předvrtaných kaštanů předem. Děti se s nimi zabaví a vy můžete mezitím připravit další.

Ke spojování kaštanů nebo kaštanů s dalšími pevnými materiály použijte špejle, sirky nebo párátka. Konstrukce se špejlemi nebo sirkami bude stabilnější, párátka s ostrým koncem se vám budou zase lépe napichovat.

Lepidlem nebo tavnou pistolí přilepujte na zvířátka z kaštanů lehčí doplňky

Zvířátka z kaštanů – návod na jednotlivá zvířátka

Zvířátka z kaštanů můžete tvořit zcela podle svojí fantazie. Na několika příkladech si ukážeme, jak postupovat a na co nezapomenout. Můžete tvořit libovolná zvířátka nebo si zvolit nějaké téma – zvířátka z lesa, zoo nebo domácí zvířata a další. Až budete mít zvířátka hotová, neomezujte se jen na ně samotná, vytvořte jim i domov z větviček, chvojí, listů atd. Na svoji výstavku můžete využít třeba víko z papírové krabice, které vám umožní celý výtvor přesunout na jiné místo.

zvířátka z kaštanů2Housenka, žirafa a jelen a sova jako zvířátka z kaštanů.

Podívejte se také na další návod na zvířátka z kaštanů

Sova

Sovička je jedno z jednodušších zvířátek. Má velké kaštanové tělo i velkou hlavu. Křídla můžete připravit ze slupek kaštanů. Sově přilepte nebo namalujte velikánské oči a vyrobte krátké uši. Sovu můžete připevnit například na větvičku nebo ji nechat stát jen tak na zemi. 

Žirafa

Na výrobu žirafy použijte jeden větší kaštan na tělo, dlouhou špejli na krk a menší kaštan na hlavičku. Žirafa má také čtyři velmi dlouhé nohy a kratší ocas. Při přípravě nohou myslete na to, aby byly špejle stejně dlouhé. Až budete na zvířátka z kaštanů nohy ze špejlí připevňovat, dělejte to spíše ze šikma do strany pro větší stabilitu. Můžete jí nakreslit nebo nalepit oči a na hlavě vyrobit růžky. Vždy je jednodušší si hlavu s detaily připravit předem, a pak už ji pouze připojit, než se snažit doladit detaily na již napíchnuté hlavě.

Jelen

Jelenovi vyrobte tělo ze dvou spojených kaštanů, na krátký krk připevněte hlavu. Vedle nakreslených nebo nalepených oči nezapomeňte na parohy, které můžete vytvořit z větviček. Jelen má kratší nohy než žirafa, ale stejně jako ona je bude potřebovat stabilní.

Housenka

Několik kaštanů spojených nepravidelně za sebou vytvoří dojem, že se housenka vlní. Přidejte roztomilý klobouček z čepičky žaludu, nos z jeřabiny, oči a máte hotovo. Pokud si troufnete, nožíkem vyříznete v hlavičce otvor ve tvaru úst. To ostatně můžete udělat i u jiných zvířátek.

Ježek

Ježek je velmi oblíbené zvířátko na tvoření, nevyžaduje mnoho napichování, a přitom může být veselý a barevný. Bodlinky mu vytvořte ze slupek kaštanů nebo jiných plodů a napíchejte na ně sušené jeřabiny, šípky a další plody. Nezapomeňte na očička a čumáček, a pokud si troufnete, udělejte mu i malé nožičky. 

Netopýr

Malé zvířátko bude potřebovat malý kaštan na tělo i hlavu. Vytvořte mu výrazné zuby z párátek a na křídla použijte suché listy nebo barevný papír.

Zvířátka z kaštanů – návod na jiné využití materiálů

Alternativou k vytváření 3D zvířátek je použití přírodních materiálů k jejich vyobrazení na papíře. Na papír formátu A4 nebo A3 můžete libovolně zvířátka z kaštanů rozmístit, připravit a až budete spokojení, k papíru materiály přilepit. Výhodou papíru je, že poté můžete zvířátka různě domalovat a dotvořit jejich okolí. Takto využít můžete třeba také zbytky materiálů z vašeho tvoření, aby nic nepřišlo nazmar.

Podívejte se na další nápady na podzimní dekorace nebo jak vyrobit podzimní okrasné truhlíky.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte