Nepodceňujte signály svého těla

Fotolia_14117759_XSNepodceňujte signály svého tělaI když Vás trápí nepatrná bolest nohou, zad či hlavy nijak neomezuje, při jejím delším trvání by se neměla podceňovat. Mohou to být první varovné signály vážnějšího onemocnění a včasná léčba Vás může uchránit od mnoha nepříjemných a bolestivých komplikací.

Varovný signál Vašeho těla nemusí být jen vleklá bolest, mohou se projevovat i zdánlivě neškodnou a lehce přehlédnutelnou formou, jako je např. zvýšená žízeň, mírné tiky v obličeji nebo píchání v boku. Nebojte se ani kvůli těmto zdánlivě zanedbatelným projevům pro jistotu vyhledat lékaře.

Náhlé bolesti hlavy

Náhlé a ostré bolesti hlavy, pokud nejsou následkem bujarého večírku, Vás mohou varovat před mozkovou výdutí, která se vyskytuje u cca pěti procent lidí. Pozor by si měli dávat obzvláště kuřáci a rodiny, u kterých se toto onemocnění, zvané také mozkové aneurysma, již dříve vyskytlo. V případě prasknutí aneurysma může být mozek poškozen už během několika chvil, a to bez okamžité lékařské pomoci i nevratně. Není však třeba ihned při náhlé bolesti hlavy panikařit, může jít i o důsledek stresu a únavy.

Bolesti zad

-         Bolesti zad a šíje jsou zcela běžným problémem moderní doby, zvláště při sedavém zaměstnání a nedostatku pohybu. Dají se odbourat pravidelným cvičením a protahováním, ideální je např. jóga či strečink.   

-         Náhlá bolest zad a brnění nohou - tyto příznaky mohou provázet vyhřeznutí ploténky a při podcenění léčby hrozí chirurgický zákrok, v horším případě ochrnutí.

-         Rostoucí bolest zad – ve spojení se ztuhnutím šíje a brněním rukou může jít o vyhřeznutí ploténky v oblasti krční páteře, proto raději vyhledejte lékaře.

Píchání v boku

Nejde-li o běžné krátkodobé píchání v boku v důsledku přetažení při sportovní aktivitě, není vyloučené, že jde o zánět slepého střeva. V tomto případě bude ostré píchání v boku na pravé straně provázené ještě horečkou a nevolností. U žen může také jít o poškození cysty, které je sice provázeno bolestmi, ale není životu ani zdraví nebezpečné, pokud přijde léčba včas.   

Rýhy na nehtech

Je-li rýhování nehtů příčné, může předznamenávat infekční onemocnění, podélné rýhování je obvykle pouze důsledkem špatné péče o nehty.

Nadměrná žízeň

Dlouhodobá nadměrná žízeň i mimo horké dny bývá jedním z prvních příznaků cukrovky. Dalšími signály tohoto onemocnění je úbytek na váze, bolest v krku a samovolně se objevující modřiny.

Třes rukou

Vyloučíte-li běžné příznaky třesu rukou, jako je nízká hladina cukru v krvi nebo alkohol a jiné lehké drogy, může jít o špatnou funkci štítné žlázy. Obvykle tohle onemocnění doprovází také úbytek váhy a nadměrné pocení. Opakovaný třes jedné končetiny je klasickým projevem Parkinsonovy choroby.

Záškuby v obličeji

Kmitavé záškuby v obličeji, například u víček nebo na tváři, značí buď pocit chladu, nebo nadměrný stres a únavu. Obvykle stačí dostatečný odpočinek a udržování těla v teple, ale přetrvávají-li tyto příznaky déle, vyhledejte lékaře.

Tlak na močový měchýř

Zvýšený pocit tlaku na močový měchýř může u žen signalizovat zánět močového měchýře, u mužů zvětšení prostaty. Je-li dalším příznakem také častější močení, nejsou vyloučeny potíže se srdcem nebo cukrovka.

Bolesti nohou

Pokud jde o náhlou bolest v oblasti lýtek, kdy je lýtko citlivé, horké a oteklé na jednom místě, může jít o závažnou žilní trombózu a je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a nesnažit se o rozcházení či masírování, které spíše uškodí. Žilní trombóza může vzniknout v důsledku hromadění krve do spodní části těla, například při dlouhém sezení či stání.

Bolesti na prsou

Dlouhodobější bolest na prsou v lepším případě znamená vyčerpání, v horším případě však může jít o příznak srdeční choroby, proto je lékařská prohlídka rozhodně na místě.

Bolest při pohlavním styku

Silná bolest při pohlavním styku, kdy žena pociťuje tlak v podbřišku, může znamenat zánět vaječníků a vejcovodů.

Nadměrné nadýmání

Pozorujete-li na sobě dlouhodobější nadměrnou plynatost a nadýmání, které nemá souvislost s oblibou luštěnin, kořeněných jídel či některých druhů zeleniny, hrozí u žen riziko onemocnění rakovinou vaječníku, ale může jít i o alergii na laktózu v mléčných výrobcích.


Příčinou potíží mohou být i nevyřešené problémy

Silné akutní bolesti a potíže patří rozhodně do rukou lékaře. Nicméně opakující se a chronické potíže, bolesti a problémy naší tělesné schránky ukazují také na to, že máme nějakou energetickou blokádu, nevyřešený problém, nezpracované emoce apod. Naše tělo nás tímto způsobem žádá, abychom s tím něco udělali. Vyslyšet varovné signály těla se vyplatí. Kromě toho, že zajdete k lékaři, budete se možná chtít něco dozvědět i o vnitřní příčině, která má fyzickou bolest na svědomí. Jak se říká „ve zdravém těle zdravý duch“, ale stejně tak to platí i obráceně. Chcete-li najít příčinu trápení, může vám s tím pomoci homeoterapie.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 10825x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu (aventurínu), navlečených na…

Cena: 49 Kč

Éterický olej CITRON 10ml Dr.Popov

Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací cesty, pro…

Cena: 60 Kč

TRIPHALA BIO 80tbl. Cosmoveda

Známá trojkombinace bylin - DETOXIKACE Podle ajurvédy jsou bylinky, koření a…

Cena: 372 Kč

Sůl SINDALOON 500g DNM

Sůl Sinadaloon je kamenná bílá sůl bohatá na minerály, proto je vhodná na…

Cena: 112 Kč

Ájurvédský balzám Healing Nature, 30ml

ÁJURVÉDSKÝ BALZÁM je směs olejových extraktů z bylin a koření dle tradiční…

Cena: 138 Kč

Éterický olej EUKALYPTUS 10ml Dr.Popov

Éterický olej vhodný při nachlazení Vhodný při nachlazení a bronchitidě,…

Cena: 90 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte