Vážná nemoc jednoho z partnerů je zatěžkávací zkouškou vztahu.

Vážná nemoc může vztah posílit i rozbít. Jak zvládnout zatěžkávací období?

Vážná nemoc přichází do života člověka zpravidla jako blesk z čistého nebe. Je nečekaná, šokující, traumatizující, omezující a mění priority. Významnou transformací pak prochází i vztah dvou lidí, kteří dosud žili v jakési harmonii a rovnováze. Najednou je zapotřebí, aby ten zdravý podržel toho nemocného. Pár podstupuje značné zatěžkávací období. „Jak vše zvládnout?“ To je otázka, kterou si pokládá mnoho lidí v této složité situaci.

Pakliže bychom se podívali na výraz vážná nemoc podrobněji, můžeme v ní nacházet celou řadu potíží. Obvykle to bývá nově diagnostikované onkologické či autoimunitní onemocnění. Vztah však může změnit i dopravní nehoda s vážnými následky, nebo těžký úraz. To vše partnerství buď stmelí nebo rozdělí.

Vážná nemoc může vztah posílit i rozbít: Dopřejte si vzájemně čas

Žijete si vcelku spokojený život, vy i váš partner docházíte pravidelně do práce, dopřáváte si čas od času nějaké příjemné dovolené a náhle to přijde. Šok střídá hluboký smutek. To do vašeho života vstoupila zcela neúprosně vážná nemoc. Vše, co jste dosud budovali, se rozpadne jako domeček z karet. Nevíte kudy kam a zmítáte se v pocitu beznaděje. Chtěli byste svému protějšku pomoci, ale jediné, co můžete udělat, je být pevnou oporou. Pak zcela logicky naskočí ve vaší mysli otázky typu: „Zvládnu to?“ Jedná se o zkoušku vašeho vztahu a vzájemné lásky. Důležité je, dopřát si vzájemně čas na vstřebání informací. Musíte projít, ať chcete nebo ne, obdobím vzdoru, šoku, truchlení a následného smiřování se s fakty. Bude to složité, ale pokud se skutečně milujete, zvládnete to. Nezdráhejte se rovněž obrátit i na pomoc psychologů, pakliže na to nestačíte sami. 

Čtěte také:

Psychosomatika a etikoterapie: Jak si pomoci od nemocí, které si způsobujeme?

Vážná nemoc může vztah posílit i rozbít: Zdravý partner začíná být opěrným bodem

V případě, že se vážná nemoc týká vašeho partnera a vy jste ti, co jsou zdraví, bude na vás v příštích dnech, týdnech a měsících naloženo mnoho. Možná budete mít občas pocit, že už to nevydržíte, setrvejte ale. Vztah se najednou ocitne v jakési dysbalanci a možná se vám začne ztrácet pevná půda pod nohama. Zkuste však nepodléhat lítostivosti a zatněte zuby. Zocelte se a staňte se pevným opěrným bodem pro svého nemocného partnera, potřebuje to. A když vám třeba dojde ona energie, načerpejte ji procházkou v přírodě, sportem, oblíbeným koníčkem, nebo jen odpočinkem a meditací. Neztrácejte naději ani optimismus.

Vážná nemoc otřese z každým vztahem.

Vážná nemoc může vztah posílit i rozbít: Silná partnerství přečkají vše

Mnoho psychologů tvrdí, že vážná nemoc jednoho z partnerů je natolik traumatizují záležitostí, že ji málokdo zvládne. Vztah buď do značné míry posílí nebo se nakonec rozpadne. Pakliže je vaše láska skutečně silná, pravděpodobně vás nic nerozdělí a probojujete se skrz překážky úspěšně. Páry, které ovšem mají problémy, se mohou ze dne na den rozpadnout. Někteří lidé totiž neunesou tíhu dané situace a prostě odejdou, nebo řeší své vnitřní pnutí mimo partnerskými milostnými poměry.

Vážná nemoc může vztah posílit i rozbít: Jiný pohled na život

Je tedy evidentní, že vážná nemoc změní pohled na život u obou partnerů. Nemocný si uvědomí, jak je každodenní bytí vzácné a začne si zřejmě užívat každý okamžik naplno (dle zdravotního stavu samozřejmě). Zdravý přehodnotí své priority a přestane se zabývat malichernostmi. Najednou přechází vztah do jiné fáze, pokud se podaří složitou situaci zvládnout. Podstatné je dle odborníků to, aby i přes případnou sníženou soběstačnost byla u nemocného zachována role partnera. Pečující protějšek by se tedy neměl stavět do jakési „rodičovské“ role. Tyto změny totiž mohou svazek destruovat a negativně poznamenat na dlouhá léta. Buďte tedy sví, pečujte o milovaného partnera s láskou a úctou a nechte mu prostor. Nečiňte z něj malé „dítě“. Je to dospělý člověk se svými potřebami a touhami. Je to bytost, s kterou jste se rozhodli strávit svůj život a měli byste si být rovni, ať se děje, co se děje. Nevzdávejte se a bojujte. Vaše vzájemné souznění a síla se stanou pohonem pro další krásná společně prožitá léta.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?