Diagnóza nevyléčitelné nemoci je v prvním momentu často zdrcující. Důležitá je opora partnera.

Nevyléčitelná nemoc představuje ve vztahu velkou výzvu. Jak vše společně zvládnout?

Diagnostikovaná nevyléčitelná nemoc bývá pro člověka velkým šokem, který se pojí nezřídka kdy s nepříjemnými pocity, strachem z budoucnosti či nejistotou. O to intenzivnější jsou pak emoce, když je s nemocným sdílí jeho partner nebo partnerka. V lásce se dá ale zvládnout ledacos, proto ani chronické onemocnění nemusí bránit krásným společným chvílím. Zjistěte, jak si co nejlépe s touto situací poradit.

Pod pojmem nevyléčitelná nemoc si mnozí lidé vybaví především rakovinu, existují však i další onemocnění, která mají chronický charakter a mohou ovlivnit každodenní partnerskou i životní rutinu změněným fyzickým či duševním stavem. Mezi tyto nemoci lze zařadit například i diabetes mellitus 1. typu, neurodegenerativní onemocnění nebo ta autoimunitní. Je toho však více…

Definice nevyléčitelné nemoci

Již samotný název „nevyléčitelná nemoc“ napovídá, že jde o chorobu, u níž není známá žádná účinná léčba. Nemocný ale obvykle podstupuje alespoň léčbu symptomatologickou, která je zaměřená na zpomalení průběhu nemoci a zmírnění příznaků. Mezi nevyléčitelné nemoci lze zařadit například:

Čtěte také:

Nedělejte chyby ve vztazích. Sedm nejčastějších chyb, které ničí vztahy.

  • rakovinu (její agresivní formy, které metastazují a nereagují na léčbu)
  • diabetes mellitus 1. typu (lidé se s ním zpravidla narodí – jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy slinivka břišní není schopna produkovat inzulín)
  • Alzheimerovu chorobu (neurodegenerativní nemoc vyskytující se převážně u seniorů nad 75 let)
  • Parkinsonovu chorobu (neurodegenerativní nemoc vyskytující se převážně u lidí nad 65 let)
  • HIV/AIDS (HIV je lidský virus imunitní nedostatečnosti, který se přenáší především pohlavním stykem a krví – může vést k AIDS, tj. syndromu získané imunodeficience)
  • Amyotrofickou laterální sklerózu (ALS je neurodegenerativní onemocnění, které ničí nervové buňky odpovědné za kontrolu svalů)

Dále je možné uvést i tyto nevyléčitelné nemoci: roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, chronické srdeční selhání, chronické onemocnění ledvin, arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak), Crohnova nemoc, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), Huntingtonova choroba, lupus, cystická fibróza a další...

6 tipů, jak se v partnerství popasovat s nevyléčitelnou nemocí

Ať už se vy nebo partner potýkáte s nevyléčitelnou nemocí, vždy to představuje velkou zatěžkávací zkoušku ve vašem vztahu. Pokud se však máte nadevše rádi a jste si vzájemně oporou v dobrém i zlém, nic vás nezlomí. Zaměřit se můžete na následující kroky:

1. Mluvte o svých pocitech a potřebách

Žít s nevyléčitelnou nemocí není jednoduché, a tak se můžete vy nebo partner potýkat s různými emocemi, jako je hněv, smutek, strach nebo úzkost. I přesto, že se můžete zprvu zdráhat hovořit o svých vnitřních pocitech, měli byste to zkusit. Protějšek tak lépe pochopí, co prožíváte a bude vědět, jak reagovat na různé situace. Otevřená komunikace může krom jiného zmírnit napětí a přispěje k lepšímu porozumění.

2. Přijměte v partnerství změnu rolí

Pakliže je jednomu z partnerů diagnostikovaná nevyléčitelná nemoc, mohou se role ve vztahu proměnit. Také záleží na tom, jak závažné je toto onemocnění, jakým způsobem se vyvíjí a jaká je prognóza. Zdravý člověk se tedy záhy stává „hlavou rodiny“ a musí se postarat o domácnost, finance a podobně. Tuto změnu rolí v partnerství by měl určitě přijmout bez pocitu viny. Co se pak týká nemocného, ten by určitě neměl odmítat pomoc svého partnera (pokud ji skutečně potřebuje), zde by měla jít hrdost stranou. Podstatná je v tomto procesu rovněž vzájemná podpora a dostatečná psychohygiena, pokud zdravý partner pečuje denně o svůj nemocný protějšek – aby se předešlo emočnímu i fyzickému vyčerpání.

3. Posilujte svou emocionální odolnost

Každodenní péče a podpora partnera s nevyléčitelnou nemocí může psychicky vysilovat, proto je podstatné nepotlačovat negativní emoce a spíše je na správných místech ventilovat. Podporu lze hledat například v hovorech s nejbližšími lidmi v rodině, s přáteli nebo dokonce s odborníkem na duševní zdraví. Emoční odolnost by však měl posilovat stejným způsobem nejen pečující partner, ale i ten nemocný - existence s nevyléčitelným onemocněním se tak stane o něco snesitelnější. 

4. Plánujte společně praktické záležitosti i budoucnost

Abyste zmírnili nejistotu a stres spojený s nevyléčitelnou nemocí, která ovlivňuje váš vztah, v klidu si doma sedněte a naplánujte nezbytné kroky. Ty se mohou týkat například finančního zabezpečení, právních záležitostí nebo zajištění péče – když na to zdravý partner nestačí, může požádat o pomoc i zdravotnický personál docházející domů. Zároveň je také vhodné plánovat budoucnost, byť s omezeními, aby se v partnerství udržel pocit normálnosti a obecně pak smysl života.

5. Nezapomeňte na nové společné zážitky

I s nevyléčitelnou nemocí můžete prožívat krásné okamžiky, proto si je s partnerem vytvořte dle možností. Pokud zdravotní stav dovolí, vycestujte někam mimo domov, smějte se, užívejte si každý den naplno. Příjemný společný čas však můžete trávit i doma při sledování oblíbených filmů nebo při tichém posezení na zahradě a pozorování zeleně či ptactva.

6. Přijměte nejistotu a zaměřte se na přítomnost

S nevyléčitelnou nemocí lze sice plánovat budoucnost, může to být ale poměrně obtížné a stresující – přeci jen se potýkáte s nejistotou dalších dní (zde ale samozřejmě záleží na tom, o jaké onemocnění jde a jak moc život ovlivňuje). Proto se můžete oba s partnerem zaměřit především na přítomný okamžik, který máte jistý. Hledejte tedy v každém dnu něco krásného a smysluplného, přinese vám to oběma pocit hlubšího spojení a uklidnění.

Těžká životní období se zvládají lépe s podporujícím protějškem.

Nevyléčitelná nemoc ve vztahu a několik slov na závěr

Je vcelku jasné, že nevyléčitelná nemoc přináší do partnerského vztahu mnoho změn a výzev, které mohou na jednu stranu stmelovat vzájemné pouto a na druhou stranu i rozdělovat. Pokud však o jeden o druhého nechcete přijít, budete muset podniknout některé nebo všechny z výše uvedených kroků. A když to pak společně zvládnete, vyjdete z tohoto životního příběhu oba o dost silnější a pak už vás jen tak nic nezlomí. Tak hodně štěstí!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...