img

Nevěra bolí, ale zase spolu můžeme být šťastní. Jak překonat nevěru?

Nevěra dokáže celý náš život obrátit naruby. Vše co jsme s partnerem či partnerkou vybudovali je rázem pryč. Důvěra, pocit bezpečí a jistoty, možná i…

nevěra_jak na ni1

Jednou z nejhorších věcí ve vztahu je bezesporu nevěra. Pocit zrady od milovaného partnera může být pro vztah fatální. Zejména, pokud je to dlouhodobá nevěra. V některých případech ale můžeme nevěru překonat, důvěru znovu vybudovat a po čase být zase šťastní. Čeká nás ale těžká práce. Poradíme, jak překonat nevěru a jak v tom všem zmatku neztrácet hlavu.

Čtěte také:

Nevěra je značným zásahem do vztahu. Jak se vyrovnat s nevěrou a jít dál?

Nevěra nemusí vztah zničit

Nevěra dokáže celý náš život obrátit naruby. Vše co jsme s partnerem či partnerkou vybudovali je rázem pryč. Důvěra, pocit bezpečí a jistoty, možná i láska. Cítíme zmatek a nevíme co dělat dál. Všechny pocity, které cítíme, jsou normální a na místě. Přece jen, ublížil nám milovaný člověk. Ale i tak se přes nevěru můžeme dostat. Chce to ale odhodlání. Cesta z nevěry nebude snadná. Kromě klasické nevěry vás navíc může ohrožovat i tzv. emocionální nevěra

  1. Znamená pro nás nevěra konec?

Základní rozhodnutí je na vás. Chcete ve vztahu pokračovat anebo ne? Najít odpověď na tuto otázku může nějaký čas trvat. Pocity vzteku, zklamání a bolesti, které nevěra způsobila, mohou být ještě příliš čerstvé. Zkusme konečné rozhodnutí neuspěchat. Pokud nám na vztahu záleží, zatněme zuby a dejme se do práce. Ale snaha pracovat na vztahu musí být oboustranná. Pokud váš partner odmítá nést zodpovědnost za svoje činy a nechce problém řešit, těžko najdete společnou cestu ven. 

  1. Nevěra se musí řešit

Problém nejde jen tak přejít a tvářit se, že je vše v pořádku. Bohužel není. Sliby od protějšku, že se nevěra už nestane, nám příliš nepomohou. Ve vztahu začneme být podezíraví, nedůvěřiví a podvědomě čekat, kdy se nevěra bude opakovat. To se bude projevovat v našem chování, budeme chladní anebo vznětliví. A vztah se bude jen zhoršovat. Potlačování emocí a ignorování problému zkrátka nic nevyřeší.

  1. Nebojme se emocí 

Cítíme vztek, hněv, zklamání? Vše je na místě. Máme právo se zlobit a být smutní. Dovolme si to. Potlačováním emocí nic nevyřešíme. Spíše nám ventilace pocitů může pomoci se z nich rychleji dostat. Z potlačovaného vzteku se totiž může rázem stát smutek a dokonce i deprese. Sdělme partnerovi či partnerce, jak moc nám vše ublížilo a jak moc nás to bolí. Koneckonců pro toho druhého  je dobré vědět, co nám jeho nevěra způsobila.

  1. Protějšek musí přijmout opatření, aby se nevěra neopakovala

Ať už se stane dlouhodobá nevěra anebo jednorázová, naši důvěru vážně poškodí. Proto by náš partner či partnerka s člověkem, se kterým byli nevěrní, měli utnout veškerý kontakt. Ne jen kvůli sobě, ale i kvůli nám. V opačném případě nás stále budou hlodat pochybnosti a nejistota. Protějšek by navíc mohl znovu podlehnout pokušení. Některým párům může pomoci si navzájem sdělit své přístupové údaje na email, mobil a sociální sítě. Nebojme se požádat o opatření, která by nás uklidnila. Na druhou stranu musíme být připravení začít časem protějšku znovu věřit. A odpustit.

nevěra_jak na ni2

  1. Pochopme, proč se nevěra stala 

Když jsme alespoň trochu zvládli své emoce, čeká nás s partnerem či partnerkou nepříjemná promluva. Musíme zjistit, proč přesně se nevěra stala. A na problému pak začít pracovat. Nepříjemných detailů o intimnostech nás může protějšek ušetřit, ale je důležité zjistit přesnou motivaci. Byla na vině osamělost, pocit nepochopení anebo snad nuda? Často je totiž problém hlubší, než se zdá. Musíme se bohužel ponořit do hlubin našeho vztahu a leccos si vyříkat. 

  1. Dobře spolu komunikujme

Pusťme se do napravování poničeného vztahu. Je velmi důležité spolu umět dobře komunikovat. Bohužel, řada párů to neumí. Je důležité být konstruktivní a řešit problém. Držte se řešení jednoho problému, než se pustíte do druhého. Při odbíhání od jednoho problému k druhému snadno ztratíme v diskuzi přehled a zavládne chaos. Domluvme se na tom, jak problém vyřešíme. Například pokud se druhý cítil osamělý, zkusme spolu trávit více času. Nevěra je ale většinou komplikovanější a nejspíše toho budeme muset vyřešit více.

  1. Nevěra nás nesmí provázet napořád 

Celý proces zvládání nevěry je cestou, jejímž cílem je obnovení vztahu. Musíme mít na mysli, že jednoho dne partnerovi odpustíme a budeme mít zase pevný vztah. Rozhodně to nepůjde hned. Proto dejme věcem nějaký čas. Pokud se ovšem budeme k nevěře stále vracet, vztah neobnovíme. Ale odpustit neznamená zapomenout. Můžeme bohužel také zjistit, že partnerovi i přes veškerou snahu nedokážeme odpustit ani věřit.

  1. Dlouhodobá nevěra je větší problém 

Dlouhodobá nevěra je oproti té krátkodobé problematičtější. Ve hře jsou totiž často city. Většinou se druhá polovička uchyluje k dlouhodobé nevěře kvůli nevyřešenému problému v našem vztahu anebo z pocitu stereotypu. Dlouhodobá nevěra se kvůli citům ukončuje hůře. Tlačit partnera či partnerku do okamžitého ukončení druhého vztahu bohužel většinou nepomáhá. Protějšek si nejprve sám musí ujasnit co chce. Vyplatí se stanovit si přesné datum, do kterého si oba sdělíme, kam chceme, aby náš vzájemný vztah pokračoval. A podle toho začít buďto na vztahu pracovat anebo se rozejít. Dlouhodobá nevěra může vzniknout například v lázních, přečtěte si, o čem je nevěra v lázních

  1. Nebojme se o pomoc požádat odborníka

Nevěra je komplikovaný problém, který někdy sami zvládnout nedokážeme. V partnerském vztahu jsou ve hře velké emoce, a proto je v některých případech skoro nemožné držet si odstup. Můžeme o pomoc požádat odborníka, jako je manželský poradce anebo psycholog. Sezení, kde budeme pracovat s nezaujatým profesionálem, nám mohou pomoci nevěru překonat. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!