Problémy v rodině vznikají velmi často mezi generacemi, které si nedokážou porozumět.

Máte problémy v rodině? Pak vězte, že v tom nejste sami. Zjistěte, jak se v různých situacích zachovat

Problémy v rodině se nevyhýbají ani tomu zdánlivě nejšťastnějšímu člověku. Rodina totiž slučuje mnoho různých povah lidí, které si nemusí vždy sednout anebo si porozumět. Jsou to vlastně složité komunity s vlastní hierarchií, radostmi ale i starostmi, což určitě vnímáte i sami u sebe. Nepřetržitě idylické rodinné vztahy v podstatě neexistují, každý z rodiny však může pracovat na zlepšení a jakési větší sounáležitosti. Pokud se také nacházíte v patové situaci a zrovna si s někým nerozumíte, nevěste hlavu. Vše má své řešení.

V rodinných vztazích je to vlastně úplně stejné, jako v těch ryze partnerských – vždy je tu nějaká společná historie a společný čas, s nímž jsou spojeny vzestupy ale i pády. Vybalancovat to všechno bývá častokrát velmi složité, ale přesto to jde. Když se tedy již vyskytne jakýkoliv problém v rodině, lze ho řešit, je ale nutná angažovanost a vůle z obou stran. Na co se zaměřit?

Jaké bývají nejčastější příčiny problémů v rodině?

Existuje nespočet situací, které mohou vést k problémům v rodině. Mohou to být mezigenerační, sourozenecké nebo rodičovské spory, nesympatie jednoho rodinného člena k druhému, neakceptace nově příchozího do rodiny (zejména po uzavření manželství) a tak dále. Pojďme si tedy přiblížit nejběžnější důvody problémů v rodinách:

Čtěte také:

Jak se psychicky připravit na rodinnou dovolenou

  • Finanční obavy: ne nadarmo se říká, že „peníze vládnou světem“. Určitě by neměly být nadhodnocovány a upřednostňovány před vztahy, avšak jsou velmi častým faktorem vyvolávajícím problémy v rodině – zejména tehdy, když někdo z rodinných příslušníků přijde o práci (a jeho příjem náhle chybí). Velice složitá situace ale nastává i při nadměrném utrácení, neochotě pracovat nebo propadnutí gamblingu (hraní hazardních her).

Co udělat? Začněte s čistým stolem a vycházejte z faktů. Buďte k členovi rodiny, který má finanční problémy, upřímní a rovní. Nemažte mu med kolem úst, jasně identifikujte problém a navrhněte možnosti řešení. Pokud vaši pomoc odmítne, zvažte stažení se do ústraní – někteří lidé občas potřebují čas o samotě, díky kterému se vydají na lepší cestu.

  • Hádky mezi rodiči: když je nesoulad mezi dvěma lidmi, kteří jsou rodiči, vždy to negativně ovlivní hlavně jejich potomky. Neustále slovní napadání nebo dokonce to fyzické může být velmi nebezpečné a také destruktivní pro celou rodinu.

Co udělat? Jste-li jedním z rodičů a hádáte se s partnerem, zkuste si nejprve zamést před vlastním prahem, až pak suďte druhého. A berte na vědomí, že hádky ve vašich dětech nic dobrého nezanechají. Pokud jste však nezúčastněným pozorovatelem (a přesto rodinným příslušníkem), do tohoto partnerského problému v rodině nezasahujte – pouze v případě, že by snad docházelo k fyzickému násilí!

  • Špatný zdravotní stav: nemoci se lidem zkrátka nevyhýbají, a pokud přijde nějaká závažnější, může to negativně ovlivnit celou rodinnou komunitu – i vzhledem k případnému výpadku financí, strachům o blízkého, nadměrnému stresu a nedostatku času kvůli zvýšené péči o tohoto člověka.

Co udělat? Buďte silní, nevzdávejte se, ať je to tak či onak. Žijte společně s rodinnými členy naplno, mějte se rádi. Podpora a láska jsou nejvíc – je to motor!

  • Toxické chování člena rodiny: ať chceme nebo ne, toxičtí lidé se objevují i v rodinách. A tento fakt je leckdy velmi těžko pochopitelný a složitý na smíření. Není neobvyklé, že problémy v rodině způsobují manipulátoři, lháři, nepoctivci, sobci a všichni ti rodinní členové, kteří mají zájem prakticky jen sami o sebe a ostatní je příliš nezajímají (nehledí na jejich city a potřeby).

Co udělat? Promluvte si s toxickým členem ve vaší rodině a nastavte mu zrcadlo. Možná spolu chvíli nebudete mluvit, ale můžete u něj nastartovat přemýšlení o chybách. A když si tento člověk nic neuvědomí, a naopak zhorší své chování, zvažte odstřihnutí se od něj.

  • Nezdravá očekávání: když někoho milujeme, vždy máme nějaká očekávání. Pokud jsou však až příliš vysoká a nesplnitelná okolím, můžeme být zklamaní. I to je častý faktor vyvolávající problémy v rodině – například očekávání rodičů, že bude jejich dítě takové a makové nebo očekávání od partnera, že se bude chovat tak či onak a podobně.

Co udělat? Neočekávejte příliš. Buďte realističtí lidé. Uvědomujte si klady ale i zápory svého potomka/partnera/sourozence/blízkého člověka a berte jej takového, jaký je. Neprojektujte do někoho sami sebe. Každý je svůj.

  • Nevyřešené trauma: zpracování silných emočních zážitků je velmi důležité pro to, aby mohl jít člověk dál. Trauma v rodině může být způsobeno náhlým úmrtím člena rodiny, prožitím přírodní katastrofy nebo třeba válkou. Jakmile se rodina s takovými náročnými podmínkami vnitřně a vzájemně nesrovná, může se to s ní táhnout po léta a začne to být nezdravé pro duši.

Co udělat? Pokuste se o daném traumatu hovořit otevřeně a vzájemně si sdělte, co koho trápí. Možná budete potřebovat odbornou psychologickou pomoc, a tak ji určitě nezavrhujte. Pomůže vám dívat se na věc z jiné perspektivy.

  • Absence, nedostatek nebo naopak přemíra společně stráveného času: je vcelku jasné, že s milující rodinou chce každý strávit nějaký ten čas. Je ostatně velmi důležitý pro harmonické vztahy. Když je ho ale příliš málo, mohou se členové rodiny odcizit a přestat si rozumět. I přemíra společného času však může škodit, neboť nastává „ponorková nemoc“ a s ní spojené konflikty.

Co udělat? Říkáte, že nemáte na někoho z rodiny čas? Pak se zamyslete spíše nad tím, proč si ho nechcete udělat. Jestli stojíte vzájemně o více společného času, buďte iniciativní. Nečekejte na druhou stranu. V případě, že jste pak spolu nonstop, vyčleňte si čas jen sami pro sebe.

  • Nedostatečná nebo neexistující otevřená komunikace: komunikace je základní pilíř každého vztahu. A měla by být vyvážená, aby se stala zdravou pro obě strany. Když ale mluví vždy jen jeden a toho druhého nepustí ke slovu, nastává problém. Stejně tak není v pořádku tichá domácnost v rodině anebo neustálé hádky. 

Co udělat? Je to jednoduché – prostě mluvte, o čemkoliv, co vás trápí (hlavně bez výčitek). Ať to bude zpočátku jakkoliv bolestivé či nepříjemné, můžete otevřít témata „schovaná pod koberec“. A pokud druhá strana normální komunikaci odmítá, tak se na čas stáhněte. Problém v rodině se tak sice nevyřeší, avšak dáte prostor k přemýšlení. To, jak to dopadne, je pak ryze na intenzitě vztahu, který k sobě chováte.

Milující rodina dokáže překonat všechny strasti.

Známky toho, že již prožíváte problémy v rodině

Každý člověk, který prožívá aktuálně problémy v rodině, by jistě vysypal doslova z rukávu hned několik projevů provázejících tuto situaci. Cítí to zkrátka každý, že je něco v nepořádku a může se tím dlouho a zbytečně trápit. Co tedy konkrétního může v rodině nastat?

  • zametání problémů „pod koberec“
  • pasivně-agresivní chování jednoho nebo více členů rodiny
  • komunikační neshody, které často vyúsťují v zavěsení telefonu, výčitky či křik
  • období tzv. ghostingu – jedná se prakticky o nulovou komunikaci s okolím (o dotyčném nic nevíte/nevolá, nepíše, nedá o sobě vědět)
  • nedostatek důvěry mezi rodinnými příslušníky
  • psychické nebo fyzické týrání
  • rozvoj závislostí jakéhokoliv druhu (na alkoholu, drogách, tabáku - berlička při problémech)

Řešení problémů v rodině a psychologická podpora

Abyste zahájili adekvátní řešení problémů v rodině, musíte znát zcela logicky nejdříve jejich příčinu. Jakmile na ní přijdete, můžete konečně z něčeho vycházet a postavit se k tomu čelem. Je možné, že vše zvládnete sami otevřenou komunikací, uvědoměním si nezdravých přístupů k životu nebo dokonce odstřihnutím se od toxického člena rodiny. Někdy se ale emoce kolem problému nepodaří „zpracovat“ a tak nastupuje možnost terapie. Docházet k psychologovi nebo jinému odborníkovi na duševní zdraví můžete jak sami, tak třeba s dotyčným – pak se jedná o tzv. rodinnou terapii. Dobré výsledky mívají dokonce i tzv. rodinné konstelace. Ať už zkrátka uděláte cokoliv, vždy u toho myslete především na své vlastní duševní zdraví a uvědomujte si, že snažit se musí vždy obě strany!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...