Ezoterické pomůcky: Runy, kyvadla, tarot i tibetské mísy

Ezoterické pomůcky: Runy, kyvadla, tarot i tibetské mísy

Pojem ezoterika se odvozuje od řeckého slova, které znamená vnitřní nebo tajný. Ezoterikou se označují znalosti a nauky o věcech a dějích, které jsou těžko přístupné, respektive přístupné jen zasvěceným. Často je praktikována speciálními skupinami nebo tajnými spolky, které úmyslně skrývají své vědění před veřejností a své vědění předávají jen vyvoleným členům, a to za pomoci nejrůznějších ezoterických pomůcek.

Ezoterických pomůcek je nepřeberné množství, používají se jako amulety nebo talismany, užívají se k nejrůznějším magickým účelům, k věštění, jasnovidectví, k navození atmosféry či meditativních a odpočinkových stavů a podobně. Mezi jedny ze základních a poměrně známých ezoterických pomůcek patří například runy a kyvadla nebo virgule, tibetské mísy, tarot a podobně. Přečtěte si význam hlavních 22 tarotových karet.

Tajemství run a runového písma

Runy pocházejí ze severské oblasti Evropy, kterou v minulosti obývali Vikingové, kteří žili v úzkém kontaktu s matkou zemí a jejími silami. Vikingové měli svůj vlastní systém náboženství a božstev. Za stvořitele run je považován bůh Odin, který patří mezi jednu z nejdůležitějších postav Vikingských tradic vůbec. Odin se jednou pověsil vzhůru nohama na větev stromu, aby se stal moudřejším a získal znalost pravých zákonů světa. Dříve než slezl, byl obeznámen se systémem run, které byly používány k psaní, ale i magii.

Každá runa představuje jedno písmeno a celý runový systém tak tvoří runovou abecedu 24 znaků. Runy byly vyrývány na různé věci, byla jim přisuzována kouzelná moc. Kromě věštění budoucnosti s nimi byly invokovány i síly, které mohly ovlivňovat osud a život člověka.

Slovo “runa” má svůj původ v germánských jazycích, najdeme je ve všech dávných germánských dialektech a znamená mystérium či tajemství.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také člnek Exorcismus aneb vymítání zlé síly!

Tibetské mísy a tibetské rituální zvony

Tibetské mísy a tibetské rituální zvony jsou specifickými nejen hudebními nástroji, které pocházejí z Tibetu a svojí podstatou jsou důležité především pro svoje meditační a duchovní působení. Tibetské mísy a rituální zvony se používají při meditacích a také při léčení. Hra na mísy je vlastně kontinuálním zvukem, který podporuje bdělost, poukazuje na přítomný okamžik.

Tibetská mísa

Tibetská mísa disponuje vibracemi, které jsou v mnoha ohledech blízké vibracím člověka. Při hraní se tyto vibrace šíří do okolí i do těla člověka. Pokud je mísa při hraní držena v ruce, pak přechází vibrace z mísy přímo do těla. Tibetské mísy jsou hojně využívány v diagnostice, léčitelství a terapiích. Mísa je přikládána a rozeznívána přímo na problematických místech nemocného. Velikost, tvar i tloušťka mají na výsledný zvuk podstatný vliv. Hra na tibetskou mísu má pozitivní vliv na lidskou psychiku i fyzický stav člověka. Harmonizuje se průtok energií tělem, bystří se a pročišťuje mysl.

Tibetský zvon (dilbu)

Tibetský zvon neboli dilbu je významnou pomůckou budhistických kultur. Symbolizuje prázdnotu a jinový princip. Na zvon je možné hrát pouhým zazvoněním, úderem nebo třením dřevěnou paličkou, podobně jako u hry na tibetskou mísu. Zvon je silnou meditační pomůckou.

Kyvadla a virgule

Kyvadlo

Pomocí kyvadla je možné získávat odpovědi na jednoznačně položené otázky, můžeme najít nemocnou oblast v těle člověka nebo orgán, stav a energii čaker, čistit prostor a podobně. Kyvadlo je možné vybírat několika různými způsoby, a to zejména podle toho, k čemu má sloužit. Běžná kyvadla jsou z různých materiálů a mají různé váhy. Kyvadla bývají například kovová, skleněná, dřevěná nebo kamenná. Vliv má také tvar kyvadla.

Kyvadlo se dává do pohybu nevědomými, bezděčnými pohyby ruky, která je drží. Svaly reagují mimoděk, neboť jsou navigovány podvědomou myslí. Tento fenomén se nazývá ideomotorická reakce. Dá se říci, že pohyby kyvadla jsou prodloužením naší centrální nervové soustavy. Kyvadlo otevírá podvědomou mysl a univerzální moudrost.

Vhodné je použít kyvadlo při rozhodování mezi několika různými variantami nebo pro potvrzení správného rozhodnutí. Je vhodné pro diagnostiku nebo výběr vhodného léku, potraviny, byliny, je možné jej použít pro hledání ztracených předmětů, zvířat, osob, hledání vody, nerostů apod.

Virgule

Virgule mívá tvar podobný písmenu V a je ve formě proutku, drátu, pružinu a podobně. Je pomůckou proutkařů, provozovatelů psychometrie, magie, telestézie, magie, jasnovidectví a léčitelství. Podobně jako kyvadlo, je i virgule prodlouženou ručičkou intuice člověka, která ukazuje velmi jemnou reakci našeho organismu na změny v našem okolí.

Virgule

Tarot a tarotové karty

Slovo tarot pochází z italského tarocchi, u něhož není přesně znám jeho původ. Existují teorie odvozující název „Tarot“ od řeky Taro v prostoru severní Itálie, nedaleko města Parma. Tarot podle této teorie dokonce i samotný tarot vznikl v severní Itálii, v Miláně nebo v Bologni. Jiní autoři věří, že tarot pochází z arabského slova  turuq, které v překladu znamená „způsoby cesty“. Případně může pocházet i z arabského slova taraka, které znamená „odejít, opustit. vynechat nebo nechat za sebou“. Podle francouzské etymologie, je italský název Tarocco odvozen z arabského tarh „odmítnutí, odčítání, závěr, sleva“.

Termín Velká Arkána a Malá Arkána použil poprvé autor knihy Historie a praxe magie Jean Baptiste Pitois. Slovo Arkána pochází z latinského slova Arcanum, které označuje něco tajného, skrytého či kouzelného. Název Arkána tak naznačuje, že v kartách lze hledat hlubší skrytý význam.

Prapůvod tarotu jako takového však není zcela jasně znám. Někdy bývá pokládán za dílo pocházející ze ztracených pokladů egyptské knihovny. V letech 1430 až 1460 vznikly dodnes nejstarší zachované tarotové karty v horní Itálii, další o něco později v jižní Francii. V rámci Evropy se karty objevily pravděpodobně díky cikánům nebo Arabům či Saracénům. Nejstarší dochované karty je možné najít v archivech Národní knihovny v Paříži, ale i v knihovně v New Yorku.

Tarotové karty se kreslily nebo ručně malovaly na objednávku knížecích dvorů v severní Itálii a Francii. Později se k jejich výrobě začalo používat i různých výtvarných technika jako jsou rytiny, dřevořezby, malířské šablony apod. Stávaly se tak samy o sobě malým uměleckým dílem.

Z psychologického hlediska je tarot vizuálním ztvárněním nejrůznějších psychických stavů. Používá symboly a je vizuální mapou vědomí a jeho systému. Nabízí vhled do osobních motivů a do duchovního i profesionálního vývoje člověka. Tarotové symboly ukazují vnější obrazy vnitřních procesů člověka.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Odstraňovač skvrn 1kg ALMACABIO

Ekologický přípravek na odstraňování skvrn, bělení prádla i…
217 Kč

Hřebíčkové mýdlo Siddhaleppa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Přírodní ájurvédské mýdlo…
149 Kč

Náramek pro Ryby OCHRANA

Náramek pro Ryby, které potřebují zklidnit mysl, dodat…
390 Kč

Svícen SODALIT na svíčku

Surový neleštěný kámen s vyvrtanou dírou na čajovou svíčku.…
490 Kč

Zvonkohra STROM ŽIVOTA čakry, Namasté

Menší zvonkohra z recyklovaného železa
230 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.