O tom, že je čerstvé ovoce zdravé, není pochyb

Ovoce ze zahrádky místo klasických léků. Dopřejte si druhy ovoce, které léčí

Některé ovoce posiluje imunitní systém, jiné je zase skvělé pro očistu těla nebo pro lepší spánek. Často si v tomto směru čteme zajímavosti o cizokrajných druzích ovoce, přitom tu nejlepší lékárničku máme v sezóně na dosah ruky. Ať už jde o borůvky, rakytník, černý bez nebo arónii. I z našeho ovoce si můžete připravit spoustu dobrot a zároveň tak udělat maximum pro své zdraví.

Pro léčebné účely je samozřejmě vždy nejefektivnější konzumace čerstvých plodů, ale i tak se vyplatí udělat si zásoby i na zimní období. Některé plody si snadno nasušíte třeba v sušičce na ovoce, můžete je zamrazit nebo ihned zpracovat, například na džem. 

Tradiční ovoce z české zahrádky

Chuti plodů černého rybízu buď okamžitě propadnete, nebo vám zřejmě nikdy nezachutnají. Na zahradě snadno vypěstujeme odrůdy s červenými i žlutými plody, pro léčebné účely se ovšem mnohem více hodí rybíz černý. Plody posilují imunitní systém, uklidňují a zlepšují náladu. Používají se jako prevence paradontózy, protože mají vysoký podíl vitamínu C. Léčebné vlastnosti mají ovšem i listy. Jsou účinné při léčbě onemocnění močových cest, výrazně zlepšují trávení, ale stejně tak je možné je užívat i při nachlazení. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Velká úroda rajčat nebo cuket? Poradíme vám, jak na zpracování zeleniny i ovoce chytře a snadno

Letní ovoce v hlavní roli: Ostružiny a maliny báječně chutnají a prospívají i našemu zdraví

Rakytník řešetlákový je doslova vitamínovou bombou. Plody si uchovejte sušené nebo zamražené, jejich konzumace podporuje imunitu. Na zimu si udělejte zásobu rakytníkových výrobků v podobě sirupu, limonády, džemu nebo zavařeniny. Čerstvými rozdrcenými plody lze potírat otevřené ranky, látky obsažené v plodech mají silné dezinfekční účinky.

Temnoplodec černoplodý neboli černý jeřáb či aronie se často využívá jako okrasná dřevina. Ovšem jeho temně modré plody natrpklé chuti jsou skvělé například v marmeládě. Malvičky  dozrávají začátkem září a jsou bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, rutinu a karotenu. Pro imunitní systém téměř nenahraditelné.

Brusnice brusinky má plody trpké chuti. Avšak mají protizánětlivé, dezinfekční a močopudné účinky. Jsou nenahraditelné při zánětu močových cest. Brusinku je třeba pěstovat v půdě bohaté na rašelinu i na rodinných zahradách.

Dřín obecný je naše tradiční dřevina, na kterou se postupně pozapomnělo. Plody jsou červené peckovičky nazývané dřínky. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Konzumovat je lze čerstvé koncem srpna nebo z nich vyzkoušejte vyrobit netradiční džem.          

Léčivé ovoce (nejen) ze zahrady

Jedny z nejúčinnějších přírodních léků v podobě plodů jsou k dispozici ve volné přírodě, zvláště pak v lesích, na jejich okrajích nebo na lesních pasekách. 

Například jahodník obecný patří bezesporu mezi nejoblíbenější drobné ovoce, které lze v mnoha skvělých odrůdách pěstovat na zahradě. Lesní jahody obsahují celou řadu cenných vitamínů a minerálů, čistí krev, působí proti revmatismu, ale stejně dobře pečují o trávicí trakt. Z listů jahodníku si pak můžete připravit čaj na očistu organismu, který zároveň zklidňuje a regeneruje tělo i mysl. 

Mezi osvědčené lesní léky patří také maliník obecný a ostružiník křovitý. Kromě listů se pro léčebné účely používají plody. Maliny i ostružiny jsou oblíbené především pro své detoxikační účinky, užívají se i při poruchách zraku, zmírňují menstruační bolesti, snižují horečku a léčí močové ústrojí. 

Oblíbené plody brusnice borůvky je čas sbírat ještě nyní. Fialové plody obsahují obdivuhodnou zásobu vitamínů a minerálních látek, jež účinně dezinfikují střeva. Borůvky pomáhají i při léčbě různých typů zánětu a představují oblíbený podpůrný prostředek při léčbě nachlazení či rýmy. 

Plody černého bezu jsou oblíbenou dobrotou, avšak ve větším množství mohou způsobit průjem. Kvůli obsahu alkaloidů je nutné konzumovat je vždy výhradně zpracované, nikdy ne za studena. Černý bez se v lidovém léčitelství užíval proti bolestem hlavy. Z plodů černého bezu můžete vyrobit marmeládu alá borůvky nebo vynikající likér.

Exotické ovoce z vlastní produkce

S léčivými liánami, které reprezentují širokou skupinu drobného ovoce, se sice v české přírodě nesetkáte, přesto si je můžete snadno vypěstovat na zahradě. Mezi oblíbené patří například aktinidie čínská. Tuto bujně rostoucí popínavku sežente pod názvem kiwi nebo čínský angrešt. Plody dozrávají během září, je třeba je vždy nechat plně vyzrát, jinak jsou tvrdé a nemají plně rozvinutou chuť. Jí se čerstvé, ve větším množství však mohou způsobit průjem. Vyrobíte z nich například skvělý džem, ovocné víno, ale perfektně doplní i sladké dezerty a moučníky. Látky obsažené v plodech zlepšují zrak a zpevňují cévy. Vitamín C obsažený v plodech plní funkci spolehlivého antioxidantu.

Ovoce může fungovat i jako přírodní léčivo        

Zpracované ovoce: Aroniový sirup 

Přísady:

  • 1 kg studenou vodou propraných plodů očistěných od stopek 
  • 1 kg třtinového cukru
  • 2 citróny v bio kvalitě
  • 1 limetku v bio kvalitě
  • kousek na plátky nakrájeného zázvoru

Příprava: 

Omyté a od stopek očištěné plody nahrubo nasekejte nožem nebo krátce rozmixujte v mixéru. Plody nemixujte příliš najemno, měly by mít hrubší strukturu. Metoda výroby sirupu za studena zachovává velké množství vitamínů, je ovšem vykoupena krátkou trvanlivostí. Na výrobu se vám bude hodit větší patentová zavařovací sklenice, ve které střídejte vrstvy plodů, cukru, citrónu, limetky a zázvoru. Končit byste měli cukrem, který zde působí spolu s citrónem jako přírodní konzervant. Limetky a citróny používejte pouze v bio kvalitě, abyste se vyvarovali škodlivých látek, které jsou v běžně pěstovaných plodech obsaženy. I přesto je vhodné citrusy zbavit slupky, díky které by sirup získal nahořklou chuť. Plody již během chvilky začnou uvolňovat temně purpurovou šťávu. Sirup sceďte přes jemné sítko asi za dva až tři dny. Citrón s limetkou působí jako konzervant a zázvor zase dodá jemně pálivou chuť. Sirup uchovávejte ve sklenici na tmavém a chladném místě, jakmile ho otevřete, vydrží v chladničce přibližně měsíc.

Černorybízový džem

Přísady:

  • 1 kg zralých plodů
  • 250 ml vody
  • 600 g cukru krystal
  • 5 g kyseliny citrónové na 1 kg propasírovaného černého rybízu
  • pektinový přípravek

Příprava: 

Plně zralé plody podlijte vodou a rozvařte. Následně propasírujte na protlak, který přiveďte k varu. Po odpaření asi třetiny objemu přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Nakonec ještě pektinový přípravek a míchejte do té doby, než džem zhoustne. Ještě horký pak lijte do umytých sklenic a zavaříme.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.