O tom, že je čerstvé ovoce zdravé, není pochyb

Ovoce ze zahrádky místo klasických léků. Dopřejte si druhy ovoce, které léčí

Některé ovoce posiluje imunitní systém, jiné je zase skvělé pro očistu těla nebo pro lepší spánek. Často si v tomto směru čteme zajímavosti o cizokrajných druzích ovoce, přitom tu nejlepší lékárničku máme v sezóně na dosah ruky. Ať už jde o borůvky, rakytník, černý bez nebo arónii. I z našeho ovoce si můžete připravit spoustu dobrot a zároveň tak udělat maximum pro své zdraví.

Pro léčebné účely je samozřejmě vždy nejefektivnější konzumace čerstvých plodů, ale i tak se vyplatí udělat si zásoby i na zimní období. Některé plody si snadno nasušíte třeba v sušičce na ovoce, můžete je zamrazit nebo ihned zpracovat, například na džem. 

Tradiční ovoce z české zahrádky

Chuti plodů černého rybízu buď okamžitě propadnete, nebo vám zřejmě nikdy nezachutnají. Na zahradě snadno vypěstujeme odrůdy s červenými i žlutými plody, pro léčebné účely se ovšem mnohem více hodí rybíz černý. Plody posilují imunitní systém, uklidňují a zlepšují náladu. Používají se jako prevence paradontózy, protože mají vysoký podíl vitamínu C. Léčebné vlastnosti mají ovšem i listy. Jsou účinné při léčbě onemocnění močových cest, výrazně zlepšují trávení, ale stejně tak je možné je užívat i při nachlazení. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Velká úroda rajčat nebo cuket? Poradíme vám, jak na zpracování zeleniny i ovoce chytře a snadno

Letní ovoce v hlavní roli: Ostružiny a maliny báječně chutnají a prospívají i našemu zdraví

Rakytník řešetlákový je doslova vitamínovou bombou. Plody si uchovejte sušené nebo zamražené, jejich konzumace podporuje imunitu. Na zimu si udělejte zásobu rakytníkových výrobků v podobě sirupu, limonády, džemu nebo zavařeniny. Čerstvými rozdrcenými plody lze potírat otevřené ranky, látky obsažené v plodech mají silné dezinfekční účinky.

Temnoplodec černoplodý neboli černý jeřáb či aronie se často využívá jako okrasná dřevina. Ovšem jeho temně modré plody natrpklé chuti jsou skvělé například v marmeládě. Malvičky  dozrávají začátkem září a jsou bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, rutinu a karotenu. Pro imunitní systém téměř nenahraditelné.

Brusnice brusinky má plody trpké chuti. Avšak mají protizánětlivé, dezinfekční a močopudné účinky. Jsou nenahraditelné při zánětu močových cest. Brusinku je třeba pěstovat v půdě bohaté na rašelinu i na rodinných zahradách.

Dřín obecný je naše tradiční dřevina, na kterou se postupně pozapomnělo. Plody jsou červené peckovičky nazývané dřínky. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Konzumovat je lze čerstvé koncem srpna nebo z nich vyzkoušejte vyrobit netradiční džem.          

Léčivé ovoce (nejen) ze zahrady

Jedny z nejúčinnějších přírodních léků v podobě plodů jsou k dispozici ve volné přírodě, zvláště pak v lesích, na jejich okrajích nebo na lesních pasekách. 

Například jahodník obecný patří bezesporu mezi nejoblíbenější drobné ovoce, které lze v mnoha skvělých odrůdách pěstovat na zahradě. Lesní jahody obsahují celou řadu cenných vitamínů a minerálů, čistí krev, působí proti revmatismu, ale stejně dobře pečují o trávicí trakt. Z listů jahodníku si pak můžete připravit čaj na očistu organismu, který zároveň zklidňuje a regeneruje tělo i mysl. 

Mezi osvědčené lesní léky patří také maliník obecný a ostružiník křovitý. Kromě listů se pro léčebné účely používají plody. Maliny i ostružiny jsou oblíbené především pro své detoxikační účinky, užívají se i při poruchách zraku, zmírňují menstruační bolesti, snižují horečku a léčí močové ústrojí. 

Oblíbené plody brusnice borůvky je čas sbírat ještě nyní. Fialové plody obsahují obdivuhodnou zásobu vitamínů a minerálních látek, jež účinně dezinfikují střeva. Borůvky pomáhají i při léčbě různých typů zánětu a představují oblíbený podpůrný prostředek při léčbě nachlazení či rýmy. 

Plody černého bezu jsou oblíbenou dobrotou, avšak ve větším množství mohou způsobit průjem. Kvůli obsahu alkaloidů je nutné konzumovat je vždy výhradně zpracované, nikdy ne za studena. Černý bez se v lidovém léčitelství užíval proti bolestem hlavy. Z plodů černého bezu můžete vyrobit marmeládu alá borůvky nebo vynikající likér.

Exotické ovoce z vlastní produkce

S léčivými liánami, které reprezentují širokou skupinu drobného ovoce, se sice v české přírodě nesetkáte, přesto si je můžete snadno vypěstovat na zahradě. Mezi oblíbené patří například aktinidie čínská. Tuto bujně rostoucí popínavku sežente pod názvem kiwi nebo čínský angrešt. Plody dozrávají během září, je třeba je vždy nechat plně vyzrát, jinak jsou tvrdé a nemají plně rozvinutou chuť. Jí se čerstvé, ve větším množství však mohou způsobit průjem. Vyrobíte z nich například skvělý džem, ovocné víno, ale perfektně doplní i sladké dezerty a moučníky. Látky obsažené v plodech zlepšují zrak a zpevňují cévy. Vitamín C obsažený v plodech plní funkci spolehlivého antioxidantu.

Ovoce může fungovat i jako přírodní léčivo        

Zpracované ovoce: Aroniový sirup 

Přísady:

  • 1 kg studenou vodou propraných plodů očistěných od stopek 
  • 1 kg třtinového cukru
  • 2 citróny v bio kvalitě
  • 1 limetku v bio kvalitě
  • kousek na plátky nakrájeného zázvoru

Příprava: 

Omyté a od stopek očištěné plody nahrubo nasekejte nožem nebo krátce rozmixujte v mixéru. Plody nemixujte příliš najemno, měly by mít hrubší strukturu. Metoda výroby sirupu za studena zachovává velké množství vitamínů, je ovšem vykoupena krátkou trvanlivostí. Na výrobu se vám bude hodit větší patentová zavařovací sklenice, ve které střídejte vrstvy plodů, cukru, citrónu, limetky a zázvoru. Končit byste měli cukrem, který zde působí spolu s citrónem jako přírodní konzervant. Limetky a citróny používejte pouze v bio kvalitě, abyste se vyvarovali škodlivých látek, které jsou v běžně pěstovaných plodech obsaženy. I přesto je vhodné citrusy zbavit slupky, díky které by sirup získal nahořklou chuť. Plody již během chvilky začnou uvolňovat temně purpurovou šťávu. Sirup sceďte přes jemné sítko asi za dva až tři dny. Citrón s limetkou působí jako konzervant a zázvor zase dodá jemně pálivou chuť. Sirup uchovávejte ve sklenici na tmavém a chladném místě, jakmile ho otevřete, vydrží v chladničce přibližně měsíc.

Černorybízový džem

Přísady:

  • 1 kg zralých plodů
  • 250 ml vody
  • 600 g cukru krystal
  • 5 g kyseliny citrónové na 1 kg propasírovaného černého rybízu
  • pektinový přípravek

Příprava: 

Plně zralé plody podlijte vodou a rozvařte. Následně propasírujte na protlak, který přiveďte k varu. Po odpaření asi třetiny objemu přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Nakonec ještě pektinový přípravek a míchejte do té doby, než džem zhoustne. Ještě horký pak lijte do umytých sklenic a zavaříme.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...