Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Historie chilli papriček

Chilli papričky jsou nedílnou součástí celé řady světových kuchyní. Neobejde se bez nich například indická, mexická či maďarská kuchyně, oblíbené jsou ale také u českých kuchařů. Málokdo ale ví, že historie chilli papriček se začala psát již v 6. tisíciletí př. n. l., kdy kouzlo této samosprašné rostliny objevili američtí indiáni. Po objevení Ameriky se pak chilli papričky díky portugalským mořeplavcům postupně rozšířili do Evropy a staly se nejen velmi oblíbeným kořením, ale také dobrou náhradou za tehdy vzácný pepř.

Čtěte také:

Obyčejná chůze je na hubnutí ideální. Efektivní chůze má ale svá pravidla

Druhy chilli papriček

Na světě existují stovky kultivarů chilli papriček nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. Pro snazší orientaci ale dělíme chilli papričky do 5 základních skupin. Mezi nejznámější druhy chilli papriček tak patří:

  • Paprika čínská (Capsicum chinense) – Navzdory svému názvu pochází tato chilli paprička z Ameriky. Typická je svoji výjimečnou pálivostí, pro svou barevnost i relativně snadné pěstování je oblíbená i u zahrádkářů. Nabízí mnoho různých variant a odrůd. 
  • Paprika chlupatá (Capsicum pubescens) – Od ostatních se odlišuje nejen jemnými chloupky na listech a lodyze, ale i tmavými semeny. Zvláštní je také svoji odolností – dožívá se totiž až 15 let až do 4 metrů. Najdeme ji především v Jižní a Střední Americe. Ze všech domestikovaných druhů je paprika chlupatá nejméně rozšířena. 
  • Paprika křídlatá (Capsicum baccatum) – Chilli paprička, známá též pod názvem peruánská, pochází z Jižní Ameriky. Velmi oblíbená je v peruánské a kolumbijské kuchyni, zajistíme–li jí dostatečné teplo, dá se ale pěstovat se i v našich podmínkách. Nejznámějším kultivarem papriky křídlaté je Ají Amarillo. 
  • Paprika křovitá (Capsicum frutescens) – Drobné štiplavé papričky se hodí do kuchyně i pro okrasné účely. Volně růst je najdeme především ve Střední a Jižní Americe. 
  • Paprika setá (Capsicum annuum) – Paprika setá je ze všech domestikovaných paprik pěstována nejvíce. Nabízí totiž řadu nejrůznějších druhů lišících se tvarem, barvou i pálivostí.

U chilli dejte pozor na stupeň pálivosti

Dalším kritériem, dle kterého můžeme druhy chilli papriček rozlišovat, je jejich pálivost. K měření pálivosti papriček se již od roku 1912 využívána takzvaná Scovilleho stupnice, která nese název podle svého objevitele – amerického chemika W. L. Scovilla. Tento test funguje na jednoduchém principu. Papriku stačí smíchat s vodou a cukrem. Roztok se poté ředí vodou tak dlouho, dokud nepřestane pálit. Počet naředění pak odpovídá číslu SHU, které značí pálivost papričky.

Nejpálivější běžná chilli paprička, paprika čínská, dosahuje pálivosti až 2 000.000 SHU. Pro srovnání například paprika křovitá má pálivost asi 150.000 SHU, paprika setá pak jen 30.000 SHU. Absolutním rekordmanem v pálivosti jsou ale papričky Superchilli pocházející z Indie. Tento „chilli démon“ je dokonce tak pálivý, že může způsobit i smrt. Spíše než v kuchyni nachází využití u policejních a vojenských jednotek jako účinný donucovací prostředek.

Chilli papričky a zdraví

Kapsaicin, který má na svědomí pálivost chilli papriček, má celou řadu pozitivních vlastností. Vědci prokázali, že pravidelná konzumace chilli papriček může naše zdraví ovlivnit velmi pozitivně. Kapsaicin se například účinně váže na rakovinové buňky a ničí je, sloužit tak může jako ochrana před nejrůznějšími nádorovými onemocněními. Chilli papričky jsou bohaté také na vitamíny (především vitamín C) i minerály, železo, draslík, hořčík a mangan. 

Pozitivní vliv mají chilli papričky také na cholesterol. Kapsaicin totiž škodlivé látky v krvi rozpouští a podporuje jejich vyloučení z těla. Konzumace chilli je tak vhodná i pro lidi s kardiovaskulárními problémy, snižují totiž riziko infarktu i mrtvice. Ani ti, co mají problémy se žaludkem, si ale pálivé papričky nemusí odepírat. Právě naopak, chilli papričky totiž snižují produkci žaludečních kyselin a tedy i riziko vzniku žaludečních vředů. Vhodné jsou ale i pro diabetiky. Množství inzulinu v krvi po jídle totiž sníží o více než 50%.

Na světě existují stovky kultivarů chilli papriček nejrůznějších tvarů, velikostí a barev.

Chilli papričky na hubnutí i dobrou náladu

Chcete zhubnout a redukovat chuť na nezdravá jídla? Pak byste měli zařadit do jídelníčku chilli papričky. Ty jsou totiž pro hubnutí naprosto ideální. Pravidelná konzumace chilli totiž zrychluje metabolismus, podporuje trávení a navíc zvyšuje pocit sytosti. Dlouhodobá konzumace papriček tak omezuje chutě na sladké a tučné. Chilli papričky jsou téměř bez kalorií a obsahují cenné bílkoviny. Při hubnutí se tak mohou stát velmi užitečnými pomocníky.

Jste po zdravotní stránce v pořádku a téma chilli papričky a zdraví pro vás není aktuální? Pak by vás mohlo zajímat, že kapsaicin obsažený v chilli papričkách má vliv i na vaši náladu. Na výskyt kapsaicinu v krvi totiž vaše tělo reaguje produkcí endorfinu a serotoninu, které známe také jako hormony štěstí. Konzumace chilli je tak výhodná po všech stránkách. Pomůžou vám předcházet mnoha nemocem, hubnout a dokonce vám i zvednou náladu.

Pěstování chilli papriček

Zaujaly vás chilli papričky a jejich vliv na zdraví? Tyto zázračné plody si můžete jednoduše zasadit i doma, stačí, kdy dodržíte několik zásad pro úspěšné pěstování chilli papriček.

Krok č. 1: Výběr správných semínek 

Vybrat si ta správná semínka je pro úspěšné pěstování chilli papriček velmi důležité. Nemá totiž smysl vybírat si semínka, která potřebují vysoké teploty, pokud víte, že jim je nemůžete poskytnout. Dobře tak zvažte, jaké podmínky pro pěstování máte a na základě toho pak vybírejte. Pro pěstitele začátečníky doporučujeme semínka odrůdy Capsicum Annuum. Tento druh papričky je poměrně nenáročný, navíc roste rychle. Výsledky své pěstitelské snahy tak uvidíte brzy. Semínka Capsicum Annuum i další odrůdy seženete v zahradních centrech, k dostání jsou ale i v nabídce mnoha internetových obchodů.

Krok č. 2: Výsadba 

Semínka chilli papriček musíte před výsadbou nechat nejdříve vyklíčit. Dejte je proto do kousku minerální vlny nebo do ubrousku a nechte je v teple a vlhku. Naklíčená semínka poté vysaďte do vhodné nádoby naplněné substrátem. Semínka sázejte na povrch a přikryjte jen slabou vrstvou zeminy. Poté sazenicím dopřejte dostatek světla a počkejte, až vyklíčí. Poté, co sazeničky vytvoří první řadu listů, je přesaďte do větší nádoby. Výsev semen můžete uskutečnit kdykoli během roku. V případě, že plánujete chilli papriky umístit ven, ale dbejte na to, abyste semínka zasadili  4 až 6 týdnů před posledním mrazem.

Krok č. 3: Péče 

Chilli papričky nejsou na pěstování příliš náročné. Postačí jim dostatek světla, pravidelná dodávka vody a kvalitní zemina. Pokud si nejste kvalitou substrátu jistí, můžete papričky přihnojit.

Krok č. 4: Opylování 

Pěstování chilli papriček začíná být zajímavé především v době kvetení. Tehdy je před vámi totiž důležitý úkol – opylovat rostlinky. Jak na to? Prsty nebo drobným štětečkem třete okolo střední části květů tak, aby se pyl dostal až k okvětní tyčince. Pokud budete při opylování úspěšní, začnou okvětní lístky během několika dní opadávat. Střed květu pak začne postupně růst a formovat se do podoby plodu.

Krok č. 5: Sklizeň 

Doba, která uplyne od výsadby do dozrání plodů, se u chilli papriček pohybuje od 6 do 9 měsíců. Doporučujeme tak sázet v lednu nebo únoru. V takovém případě se prvních plodů dočkáte v létě. Při správné péči vám ale chilli paprička bude rodit i celý podzim. Sklizené plody poté můžete jíst v syrovém stavu, použít je k vaření, zavařování, anebo je usušit.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 12. 04. 2021
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je novoluní. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 13. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 14. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 15. 04. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 16. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 17. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 18. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Atopický ekzém a jak se ho zbavit. I detoxikace kůže má svůj smysl!

Atopický ekzém trápí i spoustu dospělých, netýká se jen miminek a batolat, u kterých se projevuje jako důsledek prvního kontaktu s bílkovinou kravského mléka. Zatímco u malých dětí se říká, že z ekzému takzvaně...

Láska a vztahy

Vyhořelý vztah. Lze plamen znovu zapálit?

Jaro je měsícem lásky. Přesto se některé páry ocitají v bodě, kdy mezi nimi místo vášně a lásky převažuje napětí a nevraživost. Již staří filozofové antického světa rozeznávali několik druhů lásky. A z toho je ...

Bydlení, zahrada

Tento zahradní prvek vám zajistí zázemí pro dokonalou relaxaci

Konečně máte nové vysněné bydlení se zahradou a plánujete první „grilovačky“ s příbuznými a přáteli? Pokud si chcete užít také trochu pohodlí, přečtěte si tento článek, ve kterém vám poradíme, jak si na zahradě...

Těhotenství, děti

Cviky, které byste měli cvičit se svými dětmi

Už je to rok, co se většině dětí zavřely kroužky. Děti často byly zvyklé i několikrát týdně propotit tričko a najednou sedí doma a čas od času se možná pobavit na místním hřišti. Ale i to je v mnohých částech r...

Ezoterika

Archetypy planet: Saturn jako strážce naší cesty

Pohled ke hvězdám nám dává pocit, že stále existuje něco, co nás přesahuje. Na obloze však nejsou „jen“ hvězdy, které nás mohou oslnit. Je zde také řada planet, které podle astrologie mají určitý vliv na naše c...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Vinná lázeň a jiné netradiční koupele

Vinná lázeň se řadí mezi netradiční koupele, které dokonale vzpruží pokožku. Výtečně ji vyhladí a pomůže i s projevy celulitidy, jež trápí především dámy. Vhodná je též pro jedince léčící se s revmatoidní artri...

Fitness

Rozhýbejte své lopatky a dejte do pořádku mezilopatkové svaly

Mezilopatkové svaly jsou místem, které pocítí většina dospělých. Důvod je prostý. Náš životní styl to této oblasti našich zad zrovna neulehčuje. Oblast hrudní páteře je sama o sobě značně nepohyblivá a pokud př...

Rozvoj osobnosti

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou ...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Takový ty maličkosti, co tvoří život

Každej by si mohl stěžovat na tuhle dobu zcela beztrestně a vlastně i permanentně, protože je fakt na prášky… Ale co, já dycky řikám, že může bejt ještě hůř. Spíš se poslední dobou snažim vnímat to krásný kolem sebe. Zrovna v sobotu jsem šla na večer venčit a nebe bylo úplně jasný. Hvězdy mě oslňovaly a já si sundala roušku a snažila se nadechnout zhluboka toho jarního vzdoušku. Bylo to osvobozující a nabíjející zároveň. Žít není blbý, hele…