Nestíháte? 5 tipů na rychlý a ekologický vánoční úklid na poslední chvíli
Vánoční úklid může být rychlý a přesto účinný. A navíc téměř zadarmo. Není potřeba nakupovat spoustu chemických čističů. Hravě zvládnete uklidit i s tím, co máte doma. Mnohé přírodní prostředky totiž umí udělat stejnou službu – za zlomek ceny a bez zbytečného rizika pro naše zdraví. Po čem tedy můžeme sáhnout?
1. Citrón na úklid
Univerzální přírodní čistič, který se uplatňuje zejména tam, kde potřebujeme dezinfikovat. Citrón se však pyšní i bělícími účinky. Hodí se na čistění povrchů v koupelně, ale skvěle se uplatní například jako čistič kuchyňských spotřebičů. Využít můžeme jak čerstvý plod, tak esenciální citrónový olej. Pokud jej navíc smícháme s vodou (dva díly citrónu, jeden díl vody), pak si vytvoříme příjemný domácí osvěžovač vzduchu.
Citrónové leštidlo i bělidlo
Přísady:
Jedlá soda na pálení žáhy, pro bělení zubů i úspěšný úklid
Chcete si uklidit v bytě i hlavě? Naplánujte velký úklid podle feng šuej
Inspirace z Japonska: Úklid podle Marie Kondo udělá ve vašem domově místo jednou pro vždy!
- 100 ml čerstvě vymačkané citrónové šťávy
Příprava:
50 ml citrónové šťávy přidáme do pračky k bílému prádlu. Po vyprání bude nádherně bílé, zmizí případné skvrny a navíc bude hezky vonět. Zbylých 50 ml citrónové šťávy použijeme v kombinaci s hadříkem – ten do ní namáčíme a můžeme s pomocí šťávy dokonale vyleštit vodovodní baterie, dřez i umyvadlo.
2. Ocet na předvánoční uklízení
Nejvhodnější pro úklid je vinný ocet. Využít však můžeme i obyčejný, tedy nejlevnější ocet, který je v obchodech k mání. Ocet má skutečně široké spektrum využití. Můžeme jej použít do myčky nádobí místo chemického oplachovače pro lesk sklenic. Využívá se i jako avivážní prostředek: místo tradiční chemické aviváže přidejte do prádla půl decilitru octa. Vyprané textilie po octu rozhodně cítit nebudou, přitom budou krásně měkké a poddajné. Pro čistění a dezinfekci otíratelných ploch je pak možné rozředit ocet s vodou v poměru 1 : 1. Tímto je možné důkladně a do lesku vyčistit i okna.
Čistič na koberce
Přísady:
- jedlá soda
- ocet
- voda
Příprava:
Všechny ingredience smícháme tak, aby nám vznikla hustá pasta. Přičemž 2/3 tekutiny by měl být ocet, zbylá 1/3 pak voda. Kartáčem naneseme směs na koberec a necháme alespoň hodinu působit. Pak znovu lehce namočíme, vykartáčujeme a zbylou sodu vysajeme.
3. Sůl pro úklid
Pro domácí úklid je možné použít úplně obyčejnou kuchyňskou sůl, není třeba kupovat žádné dražší, speciální. Sůl se pyšní především tím, že likviduje mastnotu. Stačí nasypat přiměřené množství soli na špinavý povrch, nechat hodinu působit a setřít. Stejně funguje i v případě, že potřebujeme vyčistit koberec. Případné skvrny zasypeme solí, necháme působit minimálně hodinu, lépe však přes noc, a ráno pouze vysajeme vysavačem.
Univerzální čistič na hladké povrchy
Přísady:
- 250 ml teplé vody
- 150 ml čistého lihu
- 150 ml octa
- 20 g kuchyňské soli
Příprava:
Vodu nalijeme do uzavíratelné sklenice a přidáme sůl. Uzavřeme a důkladně protřepeme. Sůl by se měla rozpustit. Poté přilijeme líh a ocet. Znovu protřepeme. Přelijeme ideálně do lahvičky s rozprašovačem a používáme jako čistič a dezinfekci na hladké povrchy. Chceme-li vůni, pak do lihu přidáme několik kapek vybraného esenciálního oleje.
4. Jedlá soda na vánoční úklid
Podobně jako sůl se uplatní všude tam, kde potřebujeme čistit a odmašťovat. Důkladně vyčistí všechny povrchy. Vhodná je pro čištění spár i koberců, navíc absorbuje pachy. Pokud ji smícháme s octem, dokáže rychlostí blesku zlikvidovat nejen vodní kámen, ale i zašlou špínu a mastnotu.
Ekologický wc čistič
Přísady:
- 100 g jedlé sody
- 200 ml octa
- 5 kapek mátového éterického oleje
Příprava:
Do octa nakapeme pět kapek mátového esenciálního oleje a promícháme. Záchodovou mísu posypeme jedlou sodou a pak pomalu zaléváme octovou směsí. Necháme vyšumět a alespoň pět minut působit. Poté dočistíme štětkou a spláchneme.
5. Esenciální oleje na úklid
- Levandule – jedná se o skvělou případu do praní. Ve spojení s octem vytvoří dokonalou aviváž.
- Eukalyptus – pokud smícháme několik kapek s čistým lihem a nalijeme směs do lahvičky s rozprašovačem, můžeme využít jako dezinfekci nejen na povrchy, ale rovněž například na lůžkoviny.
- Citrón – několik kapek éterického oleje nakapejte do kýble s vodou, kam namáčíte hadr při vytírání. Domov bude krásně vonět a navíc se bude na podlahách méně usazovat prach.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku