Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost
O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní doplňky přijímáme. Avšak málokdo už řeší čas, ve který dané činnosti provádí. A právě čas je zásadní.
Čím dál tím více se mluví o tom, že je důležité dodržovat správný čas stravování. Díky tomu můžeme zlepšit své zdraví a dokonce se nám snáz podaří zhubnout. V některých fázích dne se totiž ukládají daleko více než v jiných. Pokud jíme proti cirkadiánnímu rytmu, pak nejspíš budeme tloustnout a budeme hovořit o tom, že máme “zpomalený metabolismus”. Co když tedy toto všechno dokážeme ovlivnit pouze správným načasováním?
Cirkadiánní rytmus a jídlo
Jestliže se chceme zdravě stravovat nebo dokonce zhubnout, pak je důležité nejen to co jíme, ale také kolik toho sníme, v jaké kvalitě a kdy pokrmy konzumujeme. Právě z hlediska cirkadiánního stravování je správné načasování jídel během dne nezbytné.
Jak zabránit zadržování vody v těle, které je příčinou neúspěšného hubnutí?
Historie stravování a cikradiánní rytmus
Podíváme-li se do minulosti, bylo naprosto normální, že lidé jedli jen za bílého dne. Tedy pouze v čase, kdy byly aktivní. Jakmile se venku setmělo, značilo to, že je čas odpočívat, relaxovat, případně spát. Náš organismus tedy přirozeně respektovat světlo a tmu. Jenže ve chvíli, kdy se začaly ve velkém hojně využívat svítidla, to začalo jít s přirozeným stravováním z kopce. Naučili jsme se ošálit naše vnitřní hodiny a narušili si tak cirkadiánní rytmus. Od té doby tloustneme, máme narušený metabolismus, máme poruchy trávení a špatně spíme. Naštěstí to lze stále opravit. Jednoduše pouze tím, že zase začneme fungovat tak, jak je pro naše tělo přirozené.
Jedení podle cirkadiánního rytmu není dieta
Na rozdíl od mnohých výživových či dietních směrů není cirkadiánní stravování žádnou dietou. Jedná se pouze o návrat k přirozenému způsobu jedení. A princip je vlastně jednoduchý: stačí respektovat den a noc. A rovněž i počet jídel za den. Zatímco dříve se podávaly 2-3 jídla denně, později si lidé vymysleli svačiny a dnes není výjimkou, že se stravujeme 5-6x denně. Pro většinu lidí jde však o naprosto nepřirozený způsob stravování.
Cirkadiánní rytmus a nový vědní obor: Chronovýživa
Právě díky lepšímu poznání cirkadiánního stravování vznikl nový vědní obor. Je pojmenovaný jako “chronovýživa” a zkoumá problematiku synchronizace příjmu potravin s denními rytmy těla. Například je prokázáno, že vyprazdňování žaludku jednoznačně cirkadiánnímu rytmu podléhá. Jelikož v dopoledních hodinách opouští strava žaludek mnohem rychleji než kdykoliv jindy. A tlusté střevo je schopno fungovat opět výhradně jen přes den, v noci dělá jen minimum pohybů. Rovněž jsou důkazy na to, že zažívací potíže pociťují především osoby, které se stravují v pozdních hodinách. Lze zjednodušeně říci, že když se setmí, zpomalují se v těle metabolické procesy.
Cirkadiánní rytmus a dieta
Vzhledem k tomu, že žijeme v hektické době, naučili jsme se přes den jíst vcelku málo a doháníme to ve večerních hodinách. Což rozhodně není dobře. Ani ze zdravotního hlediska a už vůbec ne, pokud toužíme po štíhlé postavě. Z provedených studií se podařilo zjistit, že správné načasování stravy má rozhodně vliv na hmotnost, hyperglykémii či vznik diabetu. Pokud jíme převážně dopoledne nebo kolem poledne, má pro nás vyvážená strava spoustu benefitů. Naopak dobře na naše tělo nepůsobí jakékoliv jídlo snědené pozdě odpoledne, večer a v noci. A stejně tak platí, že bychom se měli držet přísloví: Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas. Takový způsob stravování je totiž pro lidské tělo, z pohledu cirkadiánního rytmu, nejpřirozenější.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku