img

Jak zabránit zadržování vody v těle, které je příčinou neúspěšného hubnutí?

Hlavní příčinou nadměrného zadržování vody v těle bývá solení, hojná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, na vině může být užívání antikoncepce nebo překyselení organismu. Chybným řešením je omezení příjmu vody a nasazení diuretik – tímto si leda přivodíte dehydrataci organismu a s ní spojené zdravotní obtíže.

Čtěte také:

Jak zhubnout? Vsaďte na pravidelné běhání a výsledky se brzy dostaví

Otoky po probuzení a další příznaky nadměrného zadržování vody v těle

Otoky se objevují hlavně zrána, když se po probuzení podíváte do zrcadla. Zjistíte, že máte oteklá víčka a oči jako po proflámované noci, přitom jste šli spát běžně nebo dokonce brzy. Potrápit vás můžou nateklé prsty a nafouklé břicho. Pokud se tento jev opakuje častěji, pak byste měli zpozornět. Příčinou zadržování vody v těle je vícero, ale hlavní roli vždy hraje strava a stravovací režim. U žen také hrává roli množství zadržené vody v závislosti na menstruačním cyklu. Dalším projevem retenčních obtíží je celulitida a neschopnost zhubnout nebo spalovat tukovou tkáň.

Obvyklé příčiny nadměrného zadržování vody v těle

Jednou z příčin může být nadváha, zaměstnání, kde je vyžadováno dlouhodobé stání, porucha lymfatického systému, vysoký příjem sodíku, nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy. Na vině mohou být i různé jaterní, ledvinové či srdeční poruchy. U žen může být důvodem retence i nevhodná antikoncepce, přesněji vyšší poměry hormonu estrogenu a snížená hladina proestrogenu (též v souvislosti na menstruačním cyklu). K nadměrnému zadržování vody v těle dochází z důvodů omezené fyzické aktivity, nebo příliš jednostranná a jednotvárná aktivita. Obtíže způsobuje i vysoký krevní tlak, cukrovka a užívání některých léků.

Nejčastěji je však na vině právě nesprávná životospráva, kromě uvedeného alkoholu a kávy se jedná o konzumaci konzervovaných potravin apod.

Otoky se způsobují obvykle z důvodu vysokého množství sodíku v organismu. Sodík přijímáme obvykle v jídle ve formě soli, z preventivních důvodů se tedy raději vždy vyvarujte konzumace příliš slaných jídel. Velké množství soli je obsaženo v různých konzervách, polotovarech, instantních pokrmech, v pochutinách všeho druhu, ať už jde o oříšky, křupky, chipsy a podobně.

Jsou-li takováto jídla a pochutiny ve vašem jídelníčku častá, pak se jedná o příčinu retence.

Pozor si dávejte i na jídla příliš sladká. Škrob a cukr zavodnění organismu rovněž pomáhají, jíte-li hodně sladkého, pak se do krve uvolňuje velké množství inzulínu, ten zodpovídá za zpracování cukrů v těle.

Jak účinně bojovat proti otokům a zadržování vody v těle

Prvním krokem na cestě k úspěchu by mělo být vyřazení výše zmíněných jídel, která k zadržování vody v těle přispívají. Pokud dojde alespoň k jejich omezení, pak by i to mělo hodně pomoci.

Skvělým pomocníkem v boji proti otokům je draslík. Draslík je životně důležitý prvek, který umí odbourávat vodu z mezibuněčných prostor. Dobrým zdrojem draslíku jsou například meruňky, banány nebo brambory.

Správnou rovnováhu vody v těle pomůže udržovat vápník. Ten najdete v květáku, brokolici nebo máku.

Močopudné potraviny, které podporují odchod vody z těla rozhodně do svého jídelníčku rovněž zařaďte. Je to třeba zelený čaj, petržel nebo okurka.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb a sport, přispívají k udržování správného a nikoliv nadměrného množství vody v organismu. Věnujte se sportům, při nichž se dbá na správné dýchání, to může být například jóga. V zásadě ale jakýkoliv pohyb pomáhá. Důležité je se zklidnit a soustředit se na danou aktivitu, na dech a tempo, jako je tomu třeba u plavání. Takovéto sporty příznivě ovlivňují tok energie v těle, podporují správné vylučování vody. Odvod vody z organismu je možné podpořit i lymfatickou masáží.

Důsledky odvodnění a nastolení správné rovnováhy vody v těle

Po odvodnění organismu byste měli poměrně rychle zhubnout. Prvotní úbytek bývá 2 - 3 kilogramy, následně se vám bude i nadále lépe hubnout, zmizí otoky i nerovnoměrné části těla.

Prevence zadržování vody v organismu

Dobrou prevencí je pravidelné zařazování diuretických potravin do jídelníčku, hlídejte si také dostatečný příjem minerálů, jak je vápník, hořčík, draslík a vápník. Jejich snížená hladina vede k otokům. Prevencí je i příjem vitamínu B (celého komplexu) a dostatečný pitný režim.

Z preventivních důvodů v první řadě upravte svoji životosprávu omezením příjmu soli, kofeinu a alkoholu. Poměrně důležitá je i různorodost pohybové aktivity, zejména aerobní pohyb, ať už jde o rychlou chůzi, pravidelné cvičení a podobně. Pokud stavy otoků i přes dodržení všech těchto doporučení setrvávají, pak je nasnadě přistoupit k lékařské pomoci a rozborům krve a moči, aby se zjistily případné zdravotní potíže.

Doporučené potraviny, bylinky a pohyb

Zadržování vody v těle - soleníProti zadržování nadměrného množství vody v organismu pomáhá dostatečný příjem zeleniny. Je to právě zelenina s velkým obsahem vody, která proti nadměrnému zadržování vody pomáhá působit. Takovýmito potravinami jsou okurka, rajče, špenát, petržel i celer. Dobrým pomocníkem je i neslazený zelený čaj. Zásobujte svůj organismus dostatečným množstvím pitné vody, nejlepší jsou stolní vody bez příchuti kombinovat s minerálními vodami a střídat je. Příliš mnoho minerálních vod by mohlo vést k předávkování organismu minerály.

Kyselinotvorné látky nelze z jídelníčku zcela vyloučit, neboť jsou podstatnou součástí našeho stravování, je však vhodné je rovněž omezit. Patří mezi ně obilniny, výrobky z nich, tuky, maso, luštěniny, pikantní koření a pochutiny, jako je například kečup nebo hořčice. Zpestřete si váš jídelníček třeba seitanem, chutnou náhražkou masa, vyzkoušet můžete i další obdobné výrobky. Obohatit pokrmy zkuste i o bylinky, ořechy a semínka.

Diuretické účinky z bylin má zejména přeslička rolní, pýr plazivý, bříza bradavičnatá, jalovec obecný, libeček lékařský, řebříček obecný a další. Využít je můžete v různých formách čajů, extraktů, kapek, pro pomoc s odvodněním organismu, ale ani s nimi to raději nepřehánějte. Použijte je spíše jako další podpůrnou kúru při dodržení ostatních postupů. Běžně známé a používané jsou černý rybíz, černý bez, listy maliníku, kopřiva a brusinka.

Jakékoliv aerobní cvičení, při kterém musíte zhluboka dýchat je přínosné, věnovat se můžete začít joggingu, plavání, aerobiku, různým dechovým a relaxačním cvičením. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresu. Stres je totiž jedním z činitelů, který organismus rovněž hodně okyseluje. Relaxujte, pobývejte v přírodě a snažte se si udržovat optimistický pohled na život.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je typ masáže, při které se z těla odplavují toxické látky z oblastí kůže, podkoží i svalů.

Tato speciální metoda, prováděna za pomoci přesných hmatů, má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Špatně fungující lymfatický systém může být zpomalený, ve tkáních zůstávají zbytky látkové výměny a tukové buňky navyšují svůj objem. V důsledku tohoto se pak vytvářejí tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Za pomoci cíleného tlaku je možné lymfu aktivovat a dosáhnout tak odplavení škodlivin z těla pryč. Lymfatickou masáž může provádět pouze k tomu vyškolený profesionál.

Kromě odvodnění a vyplavení toxinů z těla má lymfatická masáž mnohé další pozitivní přínosy – regeneruje pleť, uvolňuje napětí, odstraňuje únavu. Je účinná při otocích horních i dolních končetin, po úrazech i po plastických operacích. Lymfatická masáž pomáhá rychlejší regeneraci po psychické únavě a námaze, turistice i sportu. Doporučuje se ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla a pomáhá účinně bojovat s celulitidou.

Lymfatická masáž není vhodná pro osoby trpící nějakou srdeční vadou, pro osoby s vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v počátečních týdnech těhotenství. Lymfatickou masáž nesmí absolvovat ani lidé s hyperfunkcí štítné žlázy.

Již po prvních lymfatických masážích pocítíte značnou úlevu, doporučuje se, že jedna kůra by měla být o deseti masážích.

Jednoduché cviky z jógy, které pomohou nastartovat Váš lymfatický systém k lepším výkonům

Oba cviky, které je možné doporučit k rozproudění lymfatického systému, si možná pamatujete už z hodin tělocviku ze základní školy, jen jste asi netušili, že může rozproudit oběh lymfy v těle. Oba tyto cviky připomínají „nedotaženou“ svíčku.

Výchozí pozicí je leh na zádech, ruce podél těla, dlaně otočené směrem dolů a nohy od sebe v šíři boků. Při cvičení mějte vždy pod sebou měkkou podložku. Kolena pokrčíte až na hrudník a ruce vsunete po zadek, budete si jimi však následně při cviku pomáhat. Pánev nadzvedněte, pokračujte v započatém pohybu a rukama podepřete záda, lokty nechejte na zemi. Kolena přiložíte ke svému čelu, lýtka kolmo k podložce. Dbejte na to, aby váhu nesla ramena, nikoliv krk. V takovéto pozici vydržte pět až deset nádechů. Do lehu se vrátíte obráceným postupem. Ruce s dlaněmi dolů nejprve položte na podložku a potom obratel po obratli vracejte trup pomalu zpět na podložku. Tento cvik opakujte a provádějte každý den.

Druhý cvik je obdobný, z lehu, rukama podél těla pokrčte kolena směrem k hrudníku, pánev zvedněte nahoru. Na zemi zůstanou zčásti položené lopatky a dlaně tlačíte do země. Kolena propnete, palci u nohy se dotknete země za hlavou a vydržíte tři až pět nádechů.

Zpět do lehu se vracíte tak, že nejprve pokrčíte pravé koleno k uchu a levé zase k levému. Tyto pohyby musejí všechny plynout pomalu. Při pokládání pánve zpět na zem dávejte pozor, abyste se „nepřehoupl/a“ a pomozte si rukama. U provádění cviku pravidelně a zhluboka dýchejte.

Diskuse k článku

  • lenka

    09:22 5. 6. 2018 +4
    Dobrý den,
    má někdo zkusenosti s odvodněním-organismu cz ? Uvítala bych nějaké přímo osobní zkušenosti. Děkuji

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Potřebujete opravit stan nebo vyrobit plachtu na bazén? Plachtárna v Chrášťanech se o vše postará

Plachtovina se řadí mezi technické textilní materiály, které lze využívat nejrůznějším způsobem. V praxi se uplatňuje například k ...

Těhotenství, děti

Porod nemusí vždy jen bolet. Zažijte orgasmický porod

Porod máme zafixováno jako něco velmi nepříjemného. Jako něco, co bolí. Faktem však je, že i porod může být krásným zážitkem. Tedy pokud všechno jde tak, jak má. Rozhodně by asi nikdo porod nespojoval s ničím v...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Čas adventu se blíží. Proč je důležitý?

Advent, čas vánoční. Je to období, kdy se máme ponořit do sebe a připravit se na příchod Spasitele. Zatímco křesťanství se v tomto čase připravuje na příchod Ježíše Krista, starší kultury (od kterých křesťanstv...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Antikoncepce pro kočky – je vhodná? Může být pro kočku nebezpečná.

Je možné řešit kočičí (ne)plodnost antikoncepcí? To je otázka, kterou si klade každý chovatel, který chce od prvního mrouskání kočičku nechat ještě dorůst, vyzrát, nebo záměrně o nějaký půlrok či rok chce první...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…