Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?
Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato i vysvědčení, které vždy nemusí být přesně takové, jak jsme si představovali. Za jedničky dáváme dětem odměny, ale co za horší známky. Zaslouží si i tak alespoň pochvalu nebo bychom měli sáhnout k výchovnému postihu?
Rozhodně je důležité uvědomit si, že vysvědčení je jenom “papír”. Ve výsledku vlastně naprosto nedůležitý dokument, který nic neříká o tom, jak je naše dítě inteligentní nebo zda na něco má či nikoliv. Vysvědčení je odraz snaživosti i stresování se při testech či zkouškách a má na něj často vliv i subjektivní pohled učitele na dítě. Vysvědčení je dokument, který bychom měli brát s velkou rezervou. Ostatně s největší pravděpodobností jej dnes založíte a už jej nikdy nebudete potřebovat.
Odměny za dobré vysvědčení
Podle psychologů je sice možné děti za dobré vysvědčení odměnit, ale rozhodně bychom to neměli přehánět. Vhodná je maximálně jen nějaká drobnost nebo společná návštěva cukrárny či třeba nějaké atrakce, po které potomek touží. Postačí i objetí, úsměv a pochvala. Rozhodně není vhodné za odměnu nakupovat drahé dárky. Spíše je rozumné dítě nějakou drobností odměnit za odvedenou práci a motivovat jej k další snaze. Zároveň bychom mu měli vysvětlit, že je to jeho vlastní odměna. Za to, že pracuje sám na sobě. Neboť se učí, vzdělává a snaží se něco nového dozvědět. To nedělá pro učitele ani pro nás, ale samo pro sebe. Je tedy vhodné motivovat jej k dalšímu vzdělávání, podpořit jej v jeho snaze a být mu oporou.
Montessori versus Waldorf: Která škola je pro vaše děti nejlepší?
Vysvědčení není vizitka. Tipy, jak vyřešit špatné známky na papíře
Peníze za vysvědčení? Učte je hodnotu peněz
Pokud váš potomek dostává peníze jako odměnu za vysvědčení, pak se tím s největší pravděpodobností učí i hodnotu peněz. Když mu nějaké finance dáte, učte jej zároveň s nimi zacházet. Děti se vlastně učí ve škole vcelku dost hodin, většinou pak mají i nějaké domácí úkoly a ač se to nemusí zdát, je to pro ně opravu náročné. Stejně jako dospělí pak mohou být dokonce náchylní k syndromu vyhoření. Vysvětlete jim, že to mají jako odměnu za celoroční tvrdou práci. Práce má hodnotu a za vytváření hodnot jsou vždy nějaké odměny. I to je možnost.
Odměna za vysvědčení jako úplatek
Mnozí odborníci se však proti odměnám za vysvědčení absolutně vyhrazují. Argumentují tím, že své děti vlastně podplácíme nebo je uplácíme ve svůj prospěch, neboť jsme to hlavně my, rodiče, kdo chce vidět dobré výsledky. Ovšem o úplatek rozhodně nejde, jelikož odměna přichází až po výsledku. Uplácení je opakem.
Jsou dárky za vysvědčení nemorální?
Jestliže dětem vnutíme myšlenku, že dostanou odměnu jen v případě, že udělají něco prospěšného (opět z jejich pohledu jde o prospěch zejména pro nás), mohou ve výsledku souhlasit i s jinými věcmi, které však třeba nejsou morálně správné. A to i v případě, že je učíme rozlišit, co je správné a co nikoliv. Mnohé děti udělají pro odměnu vlastně cokoliv. Navíc pokud jim budeme nabízet odměny za to, že mají dobré výsledky ve škole, mohou se nakonec soustředit jen na odměny, nikoliv na to, aby měly chuť se vzdělávat.
Tresty za špatné vysvědčení? Ano nebo ne?
Je rozhodně na místě uvědomit si, že každé dítě je jiné. Mají jiné sny, přání, zájmy i talenty. Ve škole se proto dvě děti nebudou učit stejně. Každé z nich bude vynikat v jiných předmětech. Ostatně jistě ani vy nejste mistři ve všech směrech. Berte to v potaz a rozhodně dítě netrestejte. Jestliže je v nějakém předmětu slabší, zapojte se i vy a pomozte mu, aby se mohlo zlepšovat. Učte se s ním, pomáhejte mu s úkoly, zajistěte doučování, vymyslete alternativní a zábavné formy vzdělávání v předmětu, který mu nejde… Možností je spousta. Mějte na paměti, že úspěch v životě spíše souvisí s pocitem důvěry a bezpečí, který pochází od rodičů. Právě ti by měli své děti podporovat svého potomka prostřednictvím úspěchů a neúspěchů. A pamatujte: dětí jsou ve škole vždy lepší, když jsou motivované.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku