Zimní deprese lze zmírnit i potravinami

Jaké potraviny mohou pomoci nejen se zimní depresí?

Leden a únor jsou měsíce, během kterých můžeme nejen u sebe zaznamenat jistý pokles nálady, ztrátu chuti cokoli řešit a mohou se objevit i pocity vyhoření či deprese. Lidově shrnuto, Vánoce za námi a letní dovolená daleko. Jak se tedy bránit? Vždyť naše psychika ovlivňuje také naše fyzično. Je dobré si uvědomit, že naši fyzickou i psychickou kondici často můžeme ovlivnit i sami, například jídlem. Jak na depresi pomocí jídelníčku?

Co je to deprese?

Deprese získala své jméno z latinského deprimo, které znamená stlačit. Lidé, kteří již svou osobní zkušenost s depresemi mají, popisují svůj stav právě jako poklesnutí, stlačení k zemi. Pokud bychom zalistovali v odborných publikací dají se nejčastější varovné příznaky deprese shrnout následovně:

  • Ztráta chuti do života, pokles životní energie
  • Snížená schopnost se soustředit
  • Nechutenství
  • Problémy se spánkem
  • Myšlenky na sebevraždu

V současné době je slovo deprese nadužíváno. Zatímco „skutečná“ deprese je skutečně diagnostikovaná nemoc, která jedince v akutní fázi nezřídka ohrožuje na životě, smutek, stres, zádumčivá nálada nebo úzkosti jsou jiná kategorie. I když někdy v akutní fázi stejně nebezpečná.

Čtěte také:

Jóga rozvíjí lidský život na mnoha úrovních

Vhodné potraviny mohou zmírnit projevy deprese

Jak na depresi, smutky a špatnou náladu?

Spolupráce našeho těla a psychiky je žádoucí. Vzájemně se totiž ovlivňují. Ostatně odkazuje na to i staré přísloví Ve zdravém těle, zdravý duch. Prvním krokem tedy je postarat se o naše tělo. Jak na to?

  • Pravidelně tělo detoxikujte. Zapomeňte na drastické diety, zkuste najít odborníka, který vám minimálně upraví jídelníček (odlehčí) anebo doporučí i přípravky na odvod toxinů z těla. Je to proces, ne jednorázovka (v tom případě hrozí „jen“ poškození střevního mikrobiomu apod.)
  • Hýbejte se. Opět je tu výkřik 10 000 kroků denně svižnějším tempem.
  • Protahujte se, zařaďte jógu, pilates anebo jednoduše cvičte, když sedíte, buďte svaly.
  • Choďte ven denně (ano, i v dešti), slunce je váš přítel, zahání černé myšlenky.
  • Vypněte televizi, vytáhněte knihu.
  • Smějte se pravidelně a od srdce.
  • Dýchejte, do všech míst svého těla.

Jak na depresi? Zkuste tyto potraviny nebo byliny

Třezalka – bylinka, která se v lidovém léčitelství používá zejména pro boj s bakteriemi, uvádí se, že je také protizánětlivá. Pozitivně působí i na psychiku, proto se používala i jako antidepresivum. Pozor, je fotosenzitivní, a ne vždy se snese s chemickými léky! Například snižuje účinnost antikoncepce.

Omega 3 mastné kyseliny (resp. účinné látky DHA a EPA) – tučné mořské ryby (zejména tuňák, sardinky, makrela, halibut, losos), ale také třeba krevety. Zvolit můžete i kvalitní doplňky stravy. Pozor, nejedná se o ty, které pracují s účinnou látkou ALA, tedy pocházejí z rostlinné říše. ALA se v těle musí nejprve přetvořit na DHA a EPA, aby byla využitelná (i tak je pak využitelná cca z 5 %). Omega 3 dle řady klinických studií zvyšují hladinu serotoninu v mozku a též ovlivňují jeho efektivitu. Právě serotonin je jedním z neurotransmiterů, které ovlivňují, jak se cítíme. Snížené hladiny mohou vést ke zvýšené bolestivosti, stresu a právě depresi

Zařaďte zahřívací potraviny – rýže (ideálně hnědou – obsahuje vitaminy B a kyselinu listovou), pohanka, tepelně opracované maso, vejce, skořice, cibule, česnek, křen, kakao, červené víno, vařená zelenina, kardamon, kozí a ovčí sýry, ryby, chřest. Pozor na kávu, ochlazuje! Zkuste v zimě zázvorový čaj nebo černý čaj se špetkou kardamonu. Mezi neutrální patří luštěniny, semena, ořechy, máslo, kořenová zelenina, ovoce mírného pásu (jablka, hrušky…), zakysané produkty. Ochlazují meloun, tropické ovoce (vč. citronů a pomerančů), saláty všeho druhu, kravské mléko a jogurty, džusy a syrová zelenina.

Pivovarské droždí – a pozor nemusí být jen v buchtách. Droždí je vitaminovou bombou, která působí na řadu pochodů v těle.

Kysané zelí – opět nadupaná potravina vitaminy, která navíc dle tradice detoxikuje střeva a podporuje trávení

Kešu ořechy – obsahují hodně hořčíku, který ulevuje nervové soustavě, a také niacin, který pozitivně působí na spánek. Vhodné jsou také sezamová semínka, dýňová semínka, mandle nebo vlašské ořechy.

Kari (aneb kurkuma s pepřem) – Kari přirozeně zahřívá a díky obsaženému kurkuminu (v kurkumě) se mu připisují i antidepresivní účinky, neboť pomáhá v boji proti zánětům v mozku. Skvělá kombinace je také s tofu, které má vysoký obsah tryptofanu.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.