Droždí je blahodárnou potravinou i výživou pro pleť

Droždí nepatří jen do buchet

Řada lidí má spojeno droždí s lahodnými kynutými buchtami nebo se jim vybaví jeden z postrachů školní jídelny v podobě drožďových knedlíčků v polévce. Ať už je váš vztah k droždí jakýkoli, je třeba přijmout fakt, že droždí patří mezi potraviny, které mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví. V našem životě by se tedy mělo objevovat pravidelně. A to nejen v podobě potraviny.

Jak vzniká droždí?

Droždí se vyrábí z řepné melasy. Obsahuje živé buňky kvasinek, konkrétně kvasinky pivní (saccharomyces cerevisiae), které za určitých okolností dokáží přeměnit přirozené cukry v mouce na alkohol a oxid uhličitý. Právě ten vytvoří krásně načechrané těsto. Kvasinkami je droždí doslova přecpáno, kostička droždí jich obsahuje přibližně 10 miliard. Droždí je přirozeně bezlepková potravina. Je vhodné i pro vegany, neobsahuje žádnou surovinu živočišného původu.

Droždí: Co všechno v kostičce za pár korun najdete?

Droždí by nemělo chybět v jídelníčku zejména těm, kteří pozorují nedostatek vitaminu B. Droždí obsahuje zejména:

Čtěte také:

Energetické cvičení Jin Shin Jyutsu vám dodá sílu i zdraví

  • vitamin B1 (Thiamin) – důležitý pro nervy a mozek
  • vitamin B2 (Riboflavin) – podpora látkové výměny
  • vitamin B3 (Niacin) - důležitý pro zdraví pokožky, pevné nervy, vyživuje mozek
  • Vitamin B9 (Kyselina listová) – nezbytný pro krvetvorbu, přispívá k normálnímu růstu a vývoji plodu

Droždí dále obsahuje například fosfor, železo, zinek, draslík, hořčík nebo chrom. V neposlední řadě je droždí skvělým zdrojem vlákniny a bílkovin.

Kde všude ještě může droždí podpořit váš organismus?

  • Pozitivní vliv na činnost srdce, např. pomáhá udržovat optimální hladinu krevního cukru
  • Přispívá k dobré kondici nervové soustavy (prudké změny nálad, nervozita, úzkost, deprese)
  • Ulevuje při problémech s nespavostí
  • Pomáhá bojovat s únavou (hlavně díky zklidnění činnosti jater)
  • Podporuje dobrý stav pokožky, ale také vlasů a nehtů
  • Pomáhá v boji s prasklými koutky
  • Pozitivně působí na zrak
  • Příznivě působí na trávicí soustavu – obnovuje peristaltiku, prevence zácpy
  • Zlepšuje trávení sacharidů

Droždí v jídelníčku

Pokud vynecháme klasické pojetí – kynuté těsto, můžete z droždí připravit i skvělou pomazánku, polévku (drožďové knedlíčky), míchaná „vajíčka“, zapékaná jídla, karbanátky, dochucovadlo na domácí krekry či slaná těsta, pesto... V minulosti se droždí využívalo i jaké jíška (zásmažka), kdy se na tuku zpražila cibule, která se následně zasypala droždím – funguje stejně jako klasická jíška z mouky, tedy k zahuštění omáček či polévek. Nově se lahůdkové droždí používá i jako náhrada při obalování „řízků“ či sýru, zejména v tvz. low-carb dietě (nízkosacharidové dietě), kdy nahrazuje strouhanku.

Tip: Každé ráno si dejte sklenici teplé vody nebo mléka s trochou droždí, máte šanci podpořit svůj organismus.

Využijte sílu droždí i pro svou pleť

Droždí: Vytvořte pleťovou či vlasovou masku

Droždí se používá i pro kosmetické účely. Využívá se při nich jeho detoxikační účinek. Opět to souvisí i s úlevou pro játra. Právě ta, mohou stát za problémy s pletí. Z droždí však můžete připravit i vyživující pleťovou masku.

Maska na problematickou pleť: 1 kostka droždí, šťáva z půlky citronu a trocha vlažné vody. Rozmačkejte droždí a pomalu smíchejte s citronovou šťávou a vodou. Vodu dolévejte tak, aby vznikla kašovitá struktura, která nebude stékat z obličeje. Pak nechte působit maximálně 15 minut a opláchněte. Kúru můžete opakovat 1×–2× týdně.

Vyživující maska na vlasy: Potřebujete: droždí, mléko, bílý jogurt, med. Vmíchejte do sklenky teplého mléka kostičku droždí a nechte působit. Pak přidejte bílý jogurt (ideálně v pokojové teplotě) a 2 lžíce medu. Vzniklou směs naneste na vlasy, zabalte do potravinové folie a nechte působit přibližně hodinu. Pak vše smyjte.

Droždí: Pár zajímavostí o droždí

  • Droždí je třeba skladovat při teplotách od 1–10 °C (kvasinky nejsou aktivní).
  • Pozor na sůl, která kvasinky v droždí ničí.
  • Instantní droždí lze skladovat v lednici výrazně delší dobu.
  • Účinky droždí mohou život komplikovat osobám se zažívacími potížemi, neboť je může nadýmat.
  • Droždí sice obsahuje velké množství tuku (a v buchtách i cukru), ale na druhou stranu dokáže zrychlovat metabolismus, takže dochází i k rychlejšímu spalování.
  • Droždí dokáže minimalizovat chuť na sladké.
  • První pomoc při kocovině – ráno lžičku na lačno (není to lahůdka, ale bolest hlavy a nevolnost se pravděpodobně zmírní).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

  • Anet

    13:35 8. 1. 2021 0
    Tak tu masku musím vyzkoušet

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.