
Co s námi dělá sledování televize? Zjistěte, jaký vliv má na psychiku a každodenní život
V posledních letech je sledování televize velkým fenoménem. Přispívá k tomu totiž i rozvoj mnoha streamovacích platforem, díky nimž mohou lidé ve svých domovech sledovat jakýkoliv oblíbený pořad nebo film. Také trávíte před televizorem i několik hodin denně? Pak vás budou jistě zajímat pozitiva a negativa s tím spojená.
Věděli jste, že i přes popularitu streamovacích služeb, jako jsou například Netflix či Disney+, tvoří tradiční „lineární“ televize (vysílání přes anténu či kabel) stále 57 % celkového času sledování televize?
Televizi sledují lidé všech věkových kategorií
Ve 21. století má televizor téměř každá moderní domácnost – lze tedy říct, že i nadále patří mezi nejdostupnější a nejvyužívanější média napříč generacemi. Zajímavostí je, že průměrný člověk stráví sledováním televizního a video obsahu několik hodin denně. Platí to i pro vás, nebo dáváte přednost jiným volnočasovým aktivitám?
A jak je to se sledováním televize z hlediska věkových kategorií? Starší generace preferuje zejména klasické televizní vysílání. Mladší lidé naopak častěji sahají po streamovacích platformách a nezřídka propadají tzv. binge-watchingu – sledování více dílů pořadu za sebou.
Jak se staví k sledování televize Češi
Češi sledují televizi v průměru 3,5 hodiny denně, což je nad evropským průměrem. Nejvyšší průměrná denní sledovanost byla zaznamenána během loňských zářijových povodních – dosáhla tehdy 4 hodin a 37 minut. Jinak televize zasáhne týdně 85 % populace starší 15 let, denně ji pak sleduje 67 % lidí. Sledovanost se přitom netýká jen klasického vysílání – významnou roli hrají také chytré televizory a hybridní prostředí HbbTV (spojení televizního a internetového vysílání) - až 57 % českých domácností má alespoň jeden televizor připojený k internetu.
Mezi nejsledovanější pořady v Česku patří dlouhodobě sportovní přenosy, pohádky a hlavní zpravodajství.
Výhody sledování televize
Pokud jste ke sledování televize poněkud skeptičtí, jistě vás ani nenapadne, že by tato aktivita měla nějaký pozitivní efekt. Přeci jen v ní ale můžeme spatřovat tyto výhody:
- Při sledování televize se můžete zrelaxovat a ulevit si od stresu. Krátkodobé sledování oblíbených pořadů s pozitivním obsahem může zlepšit náladu, snížit hladinu stresu a přispět k lepšímu usínání.
- Díky sledování TV se můžete sebevzdělat a informovat o okolním dění. Dokumentární a vzdělávací pořady rozšiřují obzory a poskytují přístup k aktuálním informacím o světě.
- U televize můžete utužit rodinné či přátelské vazby. Kdo někdy nezažil při sledování seriálů, dokumentů či filmů společný smích a bujaré diskuze? Nemluvě o hromadném fandění u sportovních zápasů, díky němuž máme pocit sounáležitosti!
Nevýhody sledování televize
Každá mince má dvě strany, tedy i sledování televize s sebou přináší jisté nevýhody. Jaké to jsou?
- Riziko úzkostí a deprese: dlouhodobé a nadměrné sledování televize (více než 5 hodin denně) zvyšuje riziko vzniku psychických potíží, zejména úzkostných poruch a depresí, a to napříč věkovými skupinami.
- Osamělost a izolace: nadměrné sledování televize může vést k sociální izolaci, pocitu osamělosti a narušení reálných vztahů. Lidé s vyšší mírou osamělosti mají často větší sklony ke sledování televize, která jim nahrazuje mezilidské kontakty3.
- Poruchy spánku: zvláště binge-watching (sledování několika dílů za sebou) a sledování napínavých pořadů před spaním může vést k problémům s usínáním a horší kvalitě spánku.
- Závislost a úbytek kognitivních funkcí: intenzivní sledování televize zvyšuje produkci dopaminu, což může vést k návyku. Nadměrné sledování je spojováno s úbytkem šedé hmoty mozkové, což negativně ovlivňuje zpracování informací a rozhodování.
- Nerealistická očekávání a nízké sebevědomí: porovnávání se s nerealistickými obrazy v reality show či reklamách může vést k nespokojenosti se sebou samým a zhoršení sebevědomí, zejména u mladých diváků.
- Ztráta času a snížená produktivita: nadměrné sledování televize vede k úbytku času na jiné aktivity, což může snižovat pracovní výkon, školní výsledky i osobní rozvoj.
Doporučení pro zdravé sledování televize
V každé činnosti by měl člověk najít jakousi rovnováhu, aby byla spíše přínosem. Proto na závěr přinášíme několik tipů, jak nejoptimálněji sledovat televizi:
- Omezte dobu sledování. Ideální je sledovat televizi maximálně 1 až 2 hodiny denně a vyhýbat se dlouhým maratonům (binge-watching).
- Střídejte sledování s pohybem. Za každé dvě hodiny u televize si dopřejte alespoň 30 minut fyzické aktivity. Krátké přestávky využijte na protažení nebo pohyb.
- Sledujte televizi s ostatními. Sdílejte zážitky z pořadů s rodinou nebo přáteli, což posiluje vztahy a snižuje riziko izolace.
- Vybírejte obsah ke sledování pečlivě a s rozmyslem. Vyhýbejte se seriálům či filmům s negativním nebo násilným obsahem. Raději vsaďte na vzdělávací, pozitivně laděné a věkově vhodné pořady.
- Nesledujte televizi před spaním. Omezte sledování napínavých nebo akčních pořadů večer, abyste nenarušili kvalitu spánku.
- Nepoužívejte televizi jako náhradu za sociální kontakt. Udržujte rovnováhu mezi časem u obrazovky a osobními setkáními nebo jinými aktivitami.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku